1. HABERLER

  2. GÜNCEL MEDYA

  3. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan ve Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç kutlama mesajı yayımladı

A+A-

Erzurum Güncel- Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan ve Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. 

Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, mesajında, çok önemli bir meslek olan gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen özelliği bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de, Erzurum'da ve dünyada birçok gazetecinin çok zor şartlar altında görevini yerine getirdiğini anlatan Bulutlar, şunları kaydetti:

"Gazetecilik mesleğini ilkeleriyle kendilerine düstur edinmiş gazetecilerimiz, köklü gelenekleriyle, yeni teknolojiler, gelişen ve çeşitlenen iletişim kaynaklarıyla görevlerini ifa ederken aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle bir yandan toplumun sağlıklı işlemesine katkı sunmakta diğer yandan ise bireylerin ve halkın talep ve beklentilerini en iyi şekilde yansıtarak kamusal görevi de yerine getirmektedir. Basın mensuplarımızın bugüne kadar gösterdikleri gayreti, üretkenliği ve değer yüklü anlayışı bundan sonra da aynı hassasiyetle sergileyeceklerine yürekten inanıyorum."

- "Gazeteciler alnı öpülesi insanlardır"

Belediye Başkanı Kılıç ise mesajında kamuoyunu aydınlatma ve insanların haber alma haklarını temin eden gazetecilerin, demokrasinin ve toplumsal düzenin en önemli yapı taşı olduğunu vurguladı.

"Mesleği uğruna kendi sosyal ve özel yaşamlarını bile hiçe sayan gazeteciler, bence alnı öpülesi insanlardır" ifadesini kullanan Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

Yaptıkları haberler, yorumlar ve kamu adına topladıkları bilgilerle yöneticilere sürekli yol gösteren gazetecilerin hakları kesinlikle ödenemez. Biz, gazetecilerin emeklerinin paha biçilemez olduğunu zaten biliyoruz. Hele Erzurum basınının farkı ve ayrıcalığının ziyadesiyle farkındayız. Bizi hiç yalnız bırakmadılar, hep yanımızda oldular. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

- "Gazeteciler mazlumların sesini duyuruyor"

Cevdet Orhan da mesajında, gazetecilik mesleğinin kamunun vicdanıyla eşleşmiş, halkın haber alma ve bilgi edinme haklarını en iyi şekilde yerine getiren sorumluluğu olan büyük bir meslek grubu olduğunu belirtti. 

Dünyanın her yerinde zulüm gören, haksızlığa maruz bırakılan ve insana yakışmayan davranışlarla karşılaşan mazlumların sesini duyurabilmesinde gazetecilerin önemli görev yaptığını ifade eden Orhan, şunları kaydetti:

"Gazetecilik mesleği vicdanın başladığı yerde başlayıp kamunun özünü oluşturuyor. En yakınımızdan tutunda dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan gelişmeler gazetecilerimiz sayesinde bizlere ulaşabilmektedir. Bu anlamda gazetecilik mesleği toplumun bilgi edinme ve özgürce haber alma hakkını korumaktadır. Basınımız yine 15 Temmuz hain darbe girişi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beyanatlarını halkımıza ulaştırarak, bu darbe girişiminin püskürtülmesinde ve engellenmesinde hayati rol oynamıştır."

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler GünüAziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet OrhanÇat Belediye Başkanı Arif Hikmet KılıçErzurummesajPalandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar

Baro Başkanı Göğebakan gazetecilerin gününü kutladı

Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gazeteciliğin fedakarlık isteyen mesleklerin başında geldiğini söyleyen Göğebakan, "Basın şehitlerimizi yad ediyor, şehrimizin değerli gazetecilerinin gününü kutlarım" dedi. 
Her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek kentimiz ve ülkemizin kalkınmışlık düzeyine ve tanıtımına büyük katkı sağlayan ve kamu hizmetlerinin devamlılığında önemli katkıları olan tüm basın mensuplarının '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Baro Başkanı Talat Göğebakan şunları söyledi: 
"Böylesine önemli bir misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin, düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği kararlı mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Gücünü milletten alarak mesai kavramı gözetmeden çalışan ve Türk milletinin sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik, fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Türk basını, özellikle de yerel basın, milli mücadele yıllarında, milli duygulara hitap ederek, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde görevini en iyi şekilde yerine getirmiş, hem Anadolu'nun düşman işgaline karşı direnişinin yürekli sesi olmuş, hem de bu direnişin kahramanlarının destanını yazmıştır" diye konuştu 
Halkın sorunlarını dile getiren ancak kendi sorunları ile başbaşa kalan basın emekçilerinin şartlarının düzeltilmesi gerektiğine vurgu yapan Göğebakan, "Yerel gazeteler genel sıkıntıların dışında kendi fiziki sorunları, eksiklikleri ve eksik kadro yapılanmaları nedeniyle de gerileme dönemine girmişlerdir. Resmi ilan pastasından yeterince pay alamayan, ticari ilan ve reklam yetersizliği nedeniyle basın kuruluşları küçülmeye gitmiş, maalesef birçok gazeteci işsiz kalmıştır. Umut ediyorum ki bu sorunlar kısa sürede çözülür ve gazeteciler halkın sesi olmaya devam ederler" dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.