1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Kamışlı'daki gergin bekleyiş sürüyor
Kamışlı'daki gergin bekleyiş sürüyor

Kamışlı'daki gergin bekleyiş sürüyor

Suriye'nin Kamışlı kentinde, Kürtler Esad yanlısı askerlere kentten çekilmeleri için yarına kadar süre verirken, Kürtlerin kenti işgal ettiğini ve can güvenlikleri kalmadığını iddia eden halk ve Esad'a bağlı askerler de Türkiye'ye sığınıyor

A+A-
Erzurum Güncel-

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin hemen karşısında bulunan Suriye’nin Kamışlı kentinde, Kürtler’in Esad yanlısı askerlerin çekilmesi için verdiği süre yarın doluyor.
Kamışlı’da bu nedenle gergin bir bekleyiş sürerken, Kürtler’in kentin büyük bölümünü eline geçirdikleri öne sürüldü. Kamışlı’dan mayılı alanı geçen büyük çoğu asker olan 31 kişi Türk güvenlik güçlerine sığındı.

İç savaşa sürüklenen Suriye’de Kürtler’in bazı yerleşim birimlerine yönetime el koyması ardından Kürtler’in yoğun yaşadığı, Mardin’in Suriye sınırındaki 500 bin nüfuslu Nusaybin İlçesi’nin hemen karşısında bulunan Kamışlı kentinde gergin bir bekleyiş sürüyor. Kürt grupların Esad yanlısı askerlere kenti terk etmesi için verdiği 7 günlük süre yarın dolarken, Kamışlı’da havaalanı, sınır kapısı ve resmi kurumlar hariç tüm yerleşim alanlarının Kürtler’in eline geçtiği ve bütün yüksek binalarda Kürtler’i temsil eden bayrağın asıldığı iddia edildi.

ESAD’IN ASKERLERİNİN KAçIŞI SüRüYOR

Kamışlı’dan aralarında yüksek rütbeli subay ile ailelerinin de bulunduğu 17 kişi dün sınırı kaçak geçerek Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne geldi. Sağlık kontrolünden geçirilen Suriyeliler daha sonra Hatay’daki kampa gönderildi.

Kamışla’dan bu sabah saatlerinde de mayınlı sahadan geçen 3’ü rutbeli 14 Suriyeli asker sınır karayoluna gelerek Türk askerlerine teslim oldu. Nusaybin Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolleri yapılan askerlerin görüntülerinin alınmasına izin verilmedi. Suriye’den kaçan askerler, Kamışlı’nın Kürtlerin eline geçmesinin an meselesi olduğunu ve kendi can güvenliklerini tehlikede gördükleri için Türkiye’ye sığındıklarını söyledikleri belirtildi. Suriyeli askerlerin haklarındaki gerekli soruşturma yapıldıktan sonra Hatay’daki sığınma kamplarına gönderilecekleri belirtildi.

NUSAYBİN’DEKİ SINIR KAPISI KAPALI

Nusaybin- Kamışlı Sınır Kapısı, 7 aydan bu yana resmi olarak açık olmasına rağmen Suriye’nin tek taraflı kapatmasından dolayı fiilen hizmet vermiyor. Nusaybin Sınır Kapısı’nda görev yapan gümrük personeli ve polis memurları saat 08.00’den 17.00’ye kadar görevlerini sürdürüyor.

Suriye bayrağının asılı olduğu Suriye tarafında gümrük kapısı kapalı. Görünürde herhangi bir memur, polis veya asker bulunmuyor.

Nusaybin’de sınırda bulunan askeri karakol termal kameralarla korunmasının yanında ilçe merkezine yakın askeri nöbet kulübelerinde bulunan asker sayısının da arttırıldığı görüldü. Askeri araçlar, 15 dakikada bir devriye yaparken, sınır boyundaki mayınlı alanı çevreleyen dikenli tellere yenileri ile kuşatıldı.

KBRN TABURU NUSAYBİN’E KONUŞLANDIRILDIĞI İDDIASI

Suriye yönetiminin, herhangi bir dış müdahale olması durumunda ellerindeki kimyasal silahları kullanacakları yönündeki iddialar üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kısaca ’KBRN’ olarak bilinen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik Korunma ve Savunma Taburları’ndan birini Demi yolu ile Nusaybin’e kaydırdıldığı ileri sürüldü.

Nusaybin’deki sınır taburunda askeri hareketlilik için taburun içine kadar demir yolu raylarının döşendiği ve bu taburunda bütün ekipmanlarıyla birlikte sınır bölgesine bu yolla kaydırıldığı iddia edildi.SINIR KAPILARINDA GEçİŞLER DURDU

HATAY’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü, Kilis’teki öncüpınar ve Gaziantep’teki Karkamış Sınır Kapılarına sınırlama getirilmesinin ardından, Türklerin ve 3’üncü ülke vatandaşlarının çıkışına izin verilmedi.

Bugün sabahtan itibaren Cilvegözü, öncüpınar ve Gaziantep’teki Karkamış Sınır Kapıları’na sınırlama getirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın açıkladığı tedbirler çerçevesinde Türkler ile üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’den Suriye’ye turistik ve ticari çıkışları yasaklandı. Türkler ile üçüncü ülke vatandaşlarının ise Suriye’den Türkiye’ye girişine bir sınırlama getirilmedi. Bu uygulama sabah saatlerinden itibaren gümrük kapılarında hayata geçirildi.

Gelişmeleri değerlendiren Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Ortadoğu Sorumlusu Hamit Şanverdi ise kapının kapatılmasının doğru bir karar olduğunu söyledi. Suriye’nin Bab-al Hava sınır kapısında geçen cuma günü yakılan ve yağmalanan Türk TIR’larının ardından bölgede can güvenliğinin kalmadığını belirten Şanverdi, İstanbul’dan sonra en büyük 2’inci TIR parkına sahip olan Hatay’da bir çok araç sahibi ve nakliye firmasını zor günlerin beklediğini söyledi. Türkiye’den Ortadoğu’ya en güvenli geçişin şu anda gemiyle yapılabildiğine dikkat çeken Şanverdi, "Cilvegözü’nün kapanması bizim Ortadoğu’ya çalışmamızı tamamen bitirdi. Kapı açıkken yine risk alıp taşımacılık yapıyorduk. Şimdi Hatay’da 7-8 bin TIR çalışmıyor. Alternatif yok. Mersin’de çalışan bir gemi firması var. Gemiye binebilmek için 15 gün sıra bekleniyor. Nakliyeciler araçlarını satmaya çalışıyor" dedi.

Bir çok TIR ve nakliye firması sahibinin evine, işyerine haciz geldiğini belirten Şanverdi şöyle devam etti:

"Nakliyeciler çalışamadıkları için bankalara borçlarını ödeyemiyorlar. Bir çok TIR’cının evine haciz geliyordu. Bundan sonra işleri iyice zorlaştı. Avrupa’ya çalışan zaten nakliyeciler var. Ancak onların bile işleri kötüydü. Biz şimdi açıkta kaldık. Hataylı nakliyeciler devletten destek bekliyor. Biz şu anda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Devlet sıfır faizle kredi verebilir. Taşımacılık için Mersin’deki gemi şirketi arttırabilir. Yoksa işimiz çok zor."

12 TüRK TIR’I HALA KAYIP

Suriye’de hala 12 Türk TIR’nın kayıp olduğunu iddia eden Şanverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye’de mal ve can güvenliği kalmadığı için şoförlerimiz, Suriye’nin Bab-al Hava sınır kapısına kadar araçlarını götürüyor. Burada Suriyeli şoförlere teslim ediyordu. Yakılan TIR’larımız da konvoya katılmak için bekleyen araçlarımızdı. Yakılan araçlarımızın dışında 15’e yakın aracımız da köylüler tarafından kaçırıldı. Araç sahipleri Suriye’nin köylerinde ev ev bahçe bahçe gezip araçlarını arıyor. Ama hala bir sonucu yok 12 civarında TIR hala kayıp. Devletin desteğini bekliyoruz."

öNCüPINAR’DA SESSİZLİK

Kararın ardından Kilis’in öncüpınar Sınır Kapısı’nda da bugün sabah saatlerinden itibaren büyük bir sessizlik yaşanıyor. çok az görevlinin bulunduğu kapından gün boyunca giriş çıkış yapan olmadı.

KİLİS’TEN KAçIŞLAR SüRüYOR

öte yandan Halep’in Azez İlçesi’ne bağlı Sucu Kasabası güzergahını kullanarak Türkiye sınırına gelen Suriyeliler, mayınlı sahayı da geçip, öncüpınar Sınır Kapısı yoluna çıkmaya devam ediyor. Gruplar halinde gelen Suriyeliler, "ölmemek için Türkiye’ye geliyoruz. Beşar Esad’ın askerleri bizi yurdumuzdan etti. Allah onları bildiği gibi yapsın" diye tepki gösterdi.

YAKILAN TIRLAR ANTAKYA’YA GöTüRüLDü

Suriye’nin Bab-al Hava Sınır Kapısı gümrük alanında yakılan park halindeki 9 Türk TIR’ının 4’ü Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan yüklendiği kamyon ve TIR dorselerinde Antakya’ya götürüldü. Kalan 5 Türk TIR’ının da yarın getirilmesinin planlandığı belirtildi. Yakılan TIR’ların bağlı bulunduğu nakliye şirketi yöneticilerinden biri sadece 1 TIR’da 270 bin dolar zararlarının olduğunu, çok zor günler geçirdiklerini belirtti.

AZEZ’DEN DUMANLAR YüKSELİYOR

Suriye’nin Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Azez İlçesi’nden yükselen dumanlar Kilis’te görülüyor. Bölgedeki ağır çatışmalar sırasında patlama sesleri de duyuluyor. Muhaliflerin eline geçen Esseleme Sınır Kapısı’nda da Türk Bayrakları ile birlikte dev özgür Suriye Ordusu bayrakları asılması dikkat çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.