1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. ABD'nin hedefi
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD'nin hedefi

A+A-

Türk basınında, siyasilerde ve köşe yazılarında ekseriyetle dile getirilen görüş: ABD’nin bölgede bir plânının olmaması ve ABD’de her kafadan bir ses çıktığı yönünde. Bundan dolayı bazı yazarlarda haklı olarak hangi ABD, diye sormaktalar.

Evet

Dıştan bakınca bir dağınıklık var. Her kafadan bir ses, merkezi dinlemeyen birimler ve kendi başlarına hareket eden yetkililer.

Ama

“Kazın ayağı hiçte öyle değil.” Her devletin kendine göre, A B C planları varken ABD’nin tek bir planı var(aslında buna ABD’nin denmez) o da bölgeyi oldukça istikrasızlaştırarak en sonunda kendi istediği noktaya taşımak. Bu nedenle, şimdilik her öneriye karşı oldukları gibi her çözümü de sabote ediyorlar.

Ve

“Bizim oğlan bina okur döner döner yine okur” misali hep aynı noktada duruyorlar.

Bölgede terör örgütünden bir devlet kurarak;  diğer devletlerle sürekli bir savaşın kapısını aralamak.

ABD için; bütün yollar Roma ya çıkar.

Taktiksel olarak:

Örgütü tüm devletlerle vuruşturarak mağdur duruma düşürmek ve ona sempati duyanları bu örgüt etrafında toplamak. Fazla yıpranmaması içinde örgütü kendi şemsiyesi altında tutuyor.

Bu oluşumu meydana çıkarmak için bölgede buna en büyük engel olarak gördüğü feodal yapıları yok ederek örgüte alan açmak.

Bu nedenle; Barzani ve onun gibi yapıları ince bir ayarla ikinci plana ittiler.

Baskılarla; bu feodal yapıları da kontrol altına alarak terör devletine desteklerini sağlamak veya onun etrafında kenetlenmelerini sağlamak.

Sonunda ulusal bir lider çıkarmak ve o lider adına yapılacak bir savaşta zafer kazandırmak. Şu anda onu Türkiye’ye besletiyorlar.

ABD, bölgede İsrail’e ayak uyduracak bir devletin kurulmasını aşamalı bir şekilde gerçekleştirmek istiyor. Şu anda; bir ve ikinci aşamaları birlikte gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Üçüncü ve son aşama için bölgeye durmadan silah yığıyorlar ve askeri eğitim veriyorlar.

Bundan dolayı: 19 yy Avrupa tarihini iyi okumak ve ülke içerisinde bir olmaktan başka yol yok...

Ordumuza bu mücadelesinde başarılar diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.