1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Bunu unutmayacağız
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bunu unutmayacağız

A+A-
Filistin’den gelen kafes görüntüsü bana, yıllar önce seyrettiğim bir filmin bir sahnesinin hatırlattı:
Maymunlar cehennemi…
Dünyada iktidarı ele geçiren maymunlar insanları toplayıp kafeslere kapatıyorlar, devamında; mezbahana de parçalanan insan bedenleri.
Şimdi:
İsrail, Filistin halkına tıpkı maymunların insan ırkına yaptığı muameleyi reva görüyor…
Ama
Dünyadan ses yok:
Ve de “miş” gibi yapan İslam dünyasında Türkiye; yaramaz çocuk gibi algılanıyor ve buda nerden çıktı, der gibiler.
Dünya:
Petrole batmış bir kuş için ve buzlar arasına sıkışan bir ayı için dünyayı yerinden oynatan o aktivistlerden tık yok; kafese kapatılan çocuklar için.
Bu görüntüler, başka bir ülkede, bilhassa İsrail’e cephe alan bir ülkede meydana gelseydi; çoktan yer yerinden oynardı.
İşte asıl sorgulanması gereken nokta burası.
Ve
ABD son noktayı koyar gibi:
Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley açıklamalarda bulundu. Tasarının ABD'ye karşı bir hakaret olduğunu söyleyen Haley "Bunu unutmayacağız"
Bizde unutmayacağız dedikten sonra, yine unutamayacağımız bazı bilgileri paylaşıyorum:
Yahudilerin dünya ekonomisindeki payı:
“Dünya’nın en zengin 500 kişisinin 200’ü Yahudi kökenlidir. Bu dünya’da dolaşan paranın %35’ine tekabül eder. Sahip oldukları sermaye ise Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinin yıllık gayri safi milli gelirine yakındır.”
 “Bugün dünya’da ki Yahudi’lerin %92’si en en zengin 20 ülkede yaşamaktadır.15-18 milyona yakın Yahudi nüfusu bulunmaktadır, bu dünya nüfusunun % 0,2’ne tekabül eder. Ancak sahip olduğu sermaye dünya nüfusunun yarısından fazlasına sahiptir.” Kadim Laçin1 Ekim2010www.kadimlacin.com
“Medya, üniversiteler, film endüstrisi, "Think tank" denilen düşünce kuruluşları, siyaset ve çeşitli sivil toplum örgütleri zemininde ABD'nin seçilmişleri de atanmışları da, İsrail'in çıkarları doğrultusunda yönlendiriliyorlar. Bu tabloyu eleştirenleri mesleklerinden ediliyorlar, kara listelere alınıyorlar.” Mehmet Barla, Sabah gazetesi. 30,Ocak,2015.
“Bugün: İİT ülkelerinin toplam ekonomisi 10 trilyon dolara, yani küresel ekonominin yüzde 11’ine ulaşmış durumda. 2014 itibarıyla üye ülkeler 2.1 trilyon dolarlık ihracat ve aynı seviyede ithalat gerçekleştirdi. Dünya ticaretindeki payları da ekonomileriyle benzer bir şekilde yüzde 11 seviyesine ulaştı. 2000-2014 yılları arasında İİT ülkelerinin yıllık ortalama yüzde 10.7’lik artış kaydedildi. Suudi Arabistan, Malezya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Endonezya İİT’nin toplam ihracatının yarısını gerçekleştiriyor.”
“2009’da İstanbul'da yapılan İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İş Birliği Daimî Komitesi toplantısında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 22'sini oluşturan İslam ülkelerinin dünya üretimindeki payının sadece yüzde 7 civarında olduğu altı çizilerek vurgulanmıştı.   
1 milyar 700 bin nüfusa sahip Müslüman ülkelerin toplam üretimi, bir Almanya etmiyor.” Hüseyin Şengül. 20.12. 2017 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.