1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Doğu Akdeniz de neler olmakta?
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Akdeniz de neler olmakta?

A+A-

Akdeniz sorunu beni yıllar öncesine götürdü ve deniz kuvvetlerindeki “fuhuş”  operasyonunu aklıma getirdi. Birilerinin gündeme getirdiği, birilerinin destek verdiği bu girişimin nedenini şimdi daha iyi anlıyoruz. 

Bugün, Doğu Akdeniz deki gelişmeler o günkü ihanetin açık belgesi niteliğinde. Hale birileri çıkmış maval okumakta.  

Donanmasız bırakılan bir Türkiye bugün ne yapabilirdi? 

Tek kelimeyle;”hiç” 

Türkiye, öyle bir hale gelirdi ki; denize girmek bile izne tabi olur, ancak Yunan hücum botlarının gözetiminde denize girilebilirdi. O zamanda birileri ortaya çıkar bir fetva verir; denize girmek haram, derdi. 

Geldiğimiz noktada anlaşılan o ki; batı dünyası, Doğu Akdeniz’i İsrail’e Ege denizini ise Yunana vermiş durumda.  

Namık Kemal, yolda giderken bir İt’in kuyruğuna basmış, ses ağzından çıkınca; ben kuyruğuna bastım ses ağzından çıktı, demiş. Gelinen noktada biz denizde Yunanla dalaşıyoruz; ama ses AB den geliyor. 

Batının ne yaptığını anlamak için bir yazı paylaşıyorum:  

.  

Yinon Planı aynı zamanda, Kuzey Afrika‟nın da dağılmasını talep etmekte ve bu çözülmenin Mısır‟dan başlayarak Sudan, Libya ve bölgenin geri kalan kısımlarına yayılmasını öngörmektedir. Büyük İsrail, mevcut Arap devletlerinin parçalanarak daha küçük devletlere dönüşmesini gerektirmektedir. Plan, iki ana temel üzerine oturtulmuştur.  

İsrail hayatta kalabilmek için  

1) bölgesel bir imparatorluk olmak ve 

2) bütün mevcut Arap devletlerinin dağılarak küçük devletlere dönüşmesi için bütün bölgenin bölünmesini etkilemelidir. Buradaki ‘‘Küçük’’ kelimesi her bir devletin etnik ve mezhepsel kompozisyonuna bağlı olacaktır. Sonuç olarak, Siyonist beklenti; mezhepsel ayrılıkları olan devletlerin, İsrail‟in uydusu ve ironik bir şekilde ahlaki meşruiyetinin kaynağı olmalarıdır. Bu, ne yeni bir fikirdir, ne de Siyonist stratejik düşünce sisteminde ilk kez ortaya çıkmaktadır. Aslında, bütün Arap devletlerini daha küçük parçalara bölmek yıllardır sürekli yinelenen bir temadır. Bu açıdan bakıldığında Suriye ve Irak savaşları, İsrail‟in bölgesel yayılmacılığının bir parçasıdır.  

Michel Chossudovsky, Global Research, 06 Eylül 2015, 28 Aralık 2016 tarihinde güncellenmiştir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.