1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Ekonomi silahını
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomi silahını

A+A-

Günümüz dünyasında savaşlar; silahlı kuvvetlerin çarpışmasından çıkıp, ekonomik ambargoya dönüştüğünü görmekteyiz.

Fakat

II. Dünya savaşından sonra, soğuk savaş dönemi. SSCB dağılmasından sonra tek kutuplu dünyada; vekâlet savaşları ve terörle ülkeleri dize getirme taktikleri denendi.

Terörle işlerin fazla ileri gitmediği…

Ve

Terörün dönüp dolaşıp terörü başlatan ülkeyi de hedef aldığı görülünce…

Ve de

ABD; Ortadoğu’da istediği sonucu alamayınca, “ekonomi silahını” çekti.

“Türkiye’yi ekonomik baskıyla dönüştürmek”…

“İran’da, rejim değişikliğini sağlamak”…

ABD’de başkanın sosyal medya üzerinden attığı mesajlara; senato ve temsilciler meclisi de dâhil olunca; bütün uluslararası ilişkiler bir anda rafa kalktı ve yeni savaş taktiği gündeme geldi.

Bufalo Bil Arabistan’da kılıç salladıktan sonra; malak iş adamlarını bir otele hapsederek haraç kesti ve aldığı haraçları sahibine aktardı.

İç yönetimlerde mafya metotları, dış ilişkilerde ekonomik tehditler…

Kuzey Kore’de, ne işlerin döndüğü tam anlaşılmadan, biranda gözler Ortadoğu’ya döndü.

Ama   

İletişim çağında; savaşları insanlar anında izliyor ve kendisine ne kadar zarar verdiğini hissediyor. Bu nedenle savaşa dahli o kadar hızlı oluyor ki, aniden reaksiyon gösteriyor.

Buda, ABD’nin istediği bir sonuç…

Bu reaksiyon, ülke yöneticilerini zor durumda bıraktığından, ülkeler güce boyun eğmek zorunda kalıyorlar.

Ekonomik savaşı kim başlattı?

Sorusun cevabı:

Tabi ki, ekonomik gücü elinde tutan unsurlar.

Bu güç kim?

Bu gücün kimler olduğunu; Vatansız ırk, kitabından aktaralım.

“Dünyanın son 100 yılda kapitalizm tarafından nasıl ve kimlerle dizayn etiğini, bunun karşıtı olan muhalif sınıfın önderliğini hangi köken’den insanlardan aldığını göreceğiz. Her iki sınıfın da önderliğini, buluşlarını veya dayandığı kaynakların Yahudi kökenli liderler  olduğunu göreceğiz. Bugün dünya’da ki Yahudi’lerin %92’si en en zengin 20 ülkede yaşamaktadır.15-18  milyona yakın Yahudi nüfusu bulunmaktadır, bu dünya nüfusunun % 0,2’ne tekabül eder. Ancak sahip olduğu sermaye dünya nüfusunun yarısından fazlasına sahiptir.” Kadim Laçin1 Ekim2010www.kadimlacin.com

Dünya ekonomisinde bilhassa büyük uluslararası şirketlerin yönetim kadrolarının idareleri Yahudilerin elindedir. Tabii ki bu şirketler bilhassa hükümetler yani ülkeler üzerinde söz sahibi konumundalar veya politikaların belirlenmesinde etkin konumdadırlar. Paraya yön veren güç aynı zamanda siyasete de yön verir. Bu nedenle, eğer Yahudiler aleyhinde bir politika uygulamak istendiğinde hiç vakit kaybetmeden müdahale etmeyi bilirler ve dünyadaki bütün Yahudiler konumlarına ve ülkelere göre gizli ve açık olarak desteklerler.

“60 yıldır Ortadoğu’da süren Filistin-İsrail çatışması, yeryüzündeki Yahudi topluluklarının kurulan Siyonist devlete karşı gizli destekleri söz konusudur. Bu çalışmamız bu desteğin fotoğrafını da gün yüzüne serdiğini söyleyebiliriz. Kurulan mason kulüpleri, Yahudi Lobileri, destek ve dayanışma fon ve vakıfları, İsrail’in dostları isimli gönüllü kuruluşlar İsrail’i güçlü bir devlet haline getirdi. Bu faaliyetlere katılanların önemli bir kesimi isim isim bu araştırmada yer almaktadır.

Dünya’nın en zengin 500 kişisinin 200’ü Yahudi kökenlidir. Bu dünya’da dolaşan paranın %35’ine tekabül eder. Sahip oldukları sermaye ise Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinin yıllık gayri safi milli gelirine yakındır.”

Kadim Laçin1 Ekim2010 www.kadimlacin.com

ABD ekonomisi incelendiğin zaman; üç yüz milyon nüfuslu bir ülkede altı milyona yakın olmalarına rağmen, ülke ekonomisinde % 50 üzerinde bir paya sahipler. Sadece ekonomi boyutunda değil yargı ve medya da durum aynıdır. Bu gelişmeler doğrultusunda bu etkinliğe siyaseti de katabiliriz.

“Amerika’da insanlar, İsrail lobisinden dolayı,  yanlışa yanlış demekten korkuyorlar.” Bishop Desmond Tutu, 1984 Nobel Barış Ödülü Sahibi 

 Ne zamandır, okuduğum bir kitaptan söz etmek istiyordum: The Jews Americans. Amerikalı Yahudiler hakkındaki bu kitabın yazarı Beths Wenger.

Amerika’da Yahudi lobisinin en müessir grup olduğu herkesçe malumdur. Bir dünya devini, sistematik bir şekilde ahtapot gibi sarıp, güç kuvvet elde edince; bu gücü orantılı orantısız canınız istediği gibi kullanabiliyorlar. Bizim gibilere de sadece cılız reaksiyonların esiri olmak kalıyor. Eğitime küfrediyoruz, diyaloga küfrediyoruz; amansız bir kısırdöngü içinde, kendimizi karanlığa mahkûm kılıyoruz. Neyse…”Engin SEZEN

Kennedy’ni iktidara gelmesi döneminde, Kennedy kendisine yapılan yardım teklifini nazikçe reddettiği gibi başkanlığı döneminde; ABD dolarının basım yetkisini ellerlinde alan bir kararname çıkarınca…

Kennedy’i suikastı ve Kennedy’ini ölümünden sonra; bu yetkinin tekrar Yahudi şirkete iade edilmesi; tesadüflerin en ilginci meydana getirmektedir.

“Bugün, Amerika’yı kim yönetiyor sorusuna;  yazılan senaryolar, çekilen sinemalarla, devasa medyayla ortalama Amerikalının zihnini manipüle eden, düşüncelerini biçimlendiren, paraya hâkim patronlarıyla ekonomiyi, bilge danışmanlarıyla Başkanları yönlendiren gizli bir millet cevabı vermek yanlış olmaz.” …”

“İsrail'in Ortadoğu'da izlediği siyaset ve bunun ABD tarafından kayıtsız şartsız desteklenmesi var. Bir anlamda Amerikan dış siyaseti İsrail tarafından belirleniyor. Başka bir deyişle ABD'nin Ortadoğu'ya baktığı gözlük İsrail yapımıdır…

Medya, üniversiteler, film endüstrisi, "Think tank" denilen düşünce kuruluşları, siyaset ve çeşitli sivil toplum örgütleri zemininde ABD'nin seçilmişleri de atanmışları da, İsrail'in çıkarları doğrultusunda yönlendiriliyorlar. Bu tabloyu eleştirenler mesleklerinden ediliyorlar, kara listelere alınıyorlar. Ve ABD alınan kararlarda payı olsa da olmasa da, dış serüvenlere sürükleniyor. "Gazze Faciası" benzeri İsrail eylemlerine ortak oluyor... Amerika destekledikçe İsrail Filistinlilere karşı izlediği sertlik politikasını tırmandırıyor. Bu durum da hem terörist oluşumları hızlandırıyor, hem de ABD'yi Ortadoğu'da yalnızlığa sürüklüyor.”Mehmet Barla, Sabah gazetesi. 30,Ocak,2015.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.