1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. FETO’nun siyasi ayağı
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

FETO’nun siyasi ayağı

A+A-
FETO’nun siyasi ayağından bahsediliyor; örgüt yapı itibariyle zaten paralel bir siyasi ayak. Öyle demokratik bir siyasi ayakta değil; teokratik bir siyasi ayak. Yani İran mollaları gibi, dinsel ve siyasi bir yapı.
 
İran’ın, Türkiye modeli.
 
örgüt; diğer yapıları, ve kurumları, o siyasi ayağa monta etmeye çalışmış ve bu konuda da bayağı başarılı olmuş. Öyle bir örgütlemeye gitmiş ki, “bütün yollar Roma’ya çıkar”. düsturuyla devletin bazı kurumları paralel yapıya bağlı hale getirilmiş.
 
Bası istihbarat birimleri örgütün başına; mahrem ve kişisel sırlarda dahil olmak üzere bilgi vermiş ve bazı yargıçlar örgütten gelen emirler doğrultusunda hüküm vermişler.
 
Kurumlarda bayrak değiştirir gibi sorumlu abi değiştirilmiş ve kurumlarda ki kişiler onar onar o abilere zimmettenmiş.
 
Asker ve polisler,(bazıları) bu zimmet sayesinde o siyasi ayağın birer Mankurdu haline gelmişler. FETO cu ordu mensupları isteseler de kendi aralarında bir birlik sağlayıp toptan örgüte ve devlete karşı baş kaldıracak durumda değiller. Ancak onların bağlı oldukları o siyasi ayak abilerinin istekleri doğrultuda harekete geçebilirler. Yoksa kendi başlarına böyle bir kalkışma yapmalarına imkan yok. Nitekim 15 temmuzda o çarkı o siyasi ayak çalıştırmıştır…
 
Ama
 
Ne kadarını harekete geçirmiş o hala belli değil; zira o mekanizmayı harekete geçiren kişilerin büyük bölümü yurt dışında ve yabancı istihbaratın kontrolünde olduklarından sağlıklı bir bilgiye ulaşma imkanı yoktur.
 
Böyle bir yapı siyasi partilerle uğraşarak zaman kaybetmez, ancak istihbarat toplamak için sınırlı sayıda elemanını partilerin içerisine yerleştirir. Sonrasında ona da gerek duymadı; zira istediği bilgileri ele geçirdiği kurumlar aracılığı ile yaptığı anlaşılıyor. O nedenle bazı partilere ayar çekerek istedikleri noktaya getirmek istediler.
 
Fakat
 
Bazı açık gözler o yapı sayesinde kendilerine makam, para ve şöhret yolu aradılar; örgüt ise, o tipleri ve bazı samimi insanları kendi örgütsel yapısı doğrultusunda kullandı. Sıkıştığı anda, bu iki kitleyi ve kendi örgütündeki yedek elamanları ateşe atarak kendisinin asıl unsurlarını kurtardı.
 
Yani:
 
Öyle bir yapı ki kendi asıl elamanlarını; yani siyasi ayağını büyük oranda gizledi onun yerine ikinci üçüncü sıradaki elemanları ve bazı sempatizanları  deşifre etti ve inine çekildi.
 
Bu nedenle bu örgütü partilerde değil; THY  yurt içi ve yurt dışı kayıtlarında aramak lazım. zira kimlerin aynı dönemde aynı yönde hareket ettikleri ortaya çıkar. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.