Yeni Kayıt         Sifremi Unuttum!
Erzurum'un Dünyadaki Sesi - Anasayfa
 
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

Alkol yasağı sorularına yanıt

Alkol yasağı sorularına yanıt 30 Temmuz 2013 01:35
İçki satışında sadece kreş hizmeti veren yerler için mesafe şartı aranmazken, anaokulu olan kreşlere ise 100 metre sınırı uygulanacak facebook'ta paylas Arşive ekleMail GönderYazdırYorum Yaz


Erzurum Güncel- İçki satışını yasaklayan yasada yer alan 100 metre sınırının anaokulu olan kreşleri de kapsadığı anlaşıldı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), sadece kreş hizmeti verilen yerler için mesafe şartının aranmayacağını ama kreş ve anaokulu aynı kurum bünyesindeyse mesafe şartının aranacağını bildirdi. TAPDK, konuyla ilgil olarak, “Sadece kreş hizmeti verilen yerler için mesafe şartı aranmamakla birlikte kreş ve anaokulu aynı kurum bünyesinde hizmet veriyorsa mesafe şartı bu yerler için de aranacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
İçki yasaklarını düzenleyen 6487 sayılı yasa 11 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. TAPDK, yasanın nasıl uygulanacağına ilişkin bir yandan yönetmelik taslaklarını hazırlarken bir yandan da yasanın pratikte nasıl uygulanacağına ilişkin gelen sorulara yanıt vermeye çalışıyor. TAPDK, yasayla getirilen 100 metre sınırının nasıl uygulanacağına ilişkin bazı tereddütler oluşması üzerine sorulan sorulara ilişkin bir değerlendirme yaptı.


Yeni alkol düzenlemesi neler getiriyor?SADECE KREŞSE SORUN YOK“örgün eğitim kurumu kavramı neyi ifade etmektedir?” sorusuna verilen yanıtta; örgün eğitim kurumu için, “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 18 inci maddesi ikinci fıkrasında örgün eğitim, okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğretim kurumlarını kapsar” tanımı hatırlatıldı. Okul öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nin 4’üncü maddesinde ise, okul öncesi eğitim kurumunun; “Okul öncesi çağı çocuklarına eğitim veren resmi ve özel okul öncesi eğitim kurum”, Okulu da; “Anaokulu ile bünyesinde uygulama sınıfı ve ana sınıfı bulunan her derece ve türdeki okul” olarak tanımlandığı değerlendirmede, kreş ve gündüz bakımevlerinin de 0-6 yaş grubu çocukların gelişim, bakım, korunma ve beslenmelerini sağlayan kurumlar olarak belirlendiği kaydedildi.
Kreş ve bakımevlerinde sorumluluğun Sosyal Hizmetler ve çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nde olduğu ifade edildi. Değerlendirmede, kreş ve anakolunun 100 metre sınırına girip girmediğine ilişkin olarak ise şu ifadelere yer verildi: “İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları ile anaokulu veya anasınıfı özel eğitim kurumu niteliği taşısa dahi örgün eğitim kurumu kapsamına girmektedir. Sadece kreş hizmeti verilen yerler için mesafe şartı aranmamakla birlikte kreş ve anaokulu aynı kurum bünyesinde hizmet veriyorsa mesafe şartı bu yerler için de aranacaktır.”HANGILERI GIRMIYOR?TAPDK, dersanelerin özel eğitim kurumu olmasına rağmen ayrıca yasal düzenleme yapıldığı için mesafe şartı aranmayacağı vurgulandı. özel öğretim Kanunun kapsamındaki kursların, eğitim merkezlerinin, motorlu taşıt sürücü kurslarının 100 metre sınırı kapsamına girmediği belirtti. Sigara satışı yapan yerlerde ise 100 metre sınırı şartı aranmayacağı bildirildi.Radikal

<< Önceki || Sonraki >>

Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 0 / 0 )
Diğer Türkiye Haberleri :
<<
>>
Okunan:
Hafta / Bu Ay /
Dünden Kalanlar

İlgili Haber
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
©2007 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.