Yeni Kayıt         Sifremi Unuttum!
Erzurum'un Dünyadaki Sesi - Anasayfa
 
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

Cemaat parti kursa yüzde kaç oy alır?

Cemaat parti kursa yüzde kaç oy alır? 13 Agustos 2013 16:53
Gün geçmiyor ki AK Parti ile Cemaat arasında yeni bir polemik konusu çıkmasın. Şimdi de Cemaat'in parti kurması halinde ne kadar oy alacağı hesaplanmaya başladı. Cemaat'in önde gelen isimlerinden Hüseyin Gülerce 6 milyon mensuplarının olduğunu söylemişti; ancak anketler bunun oya yansımadığını ortaya koyuyor.


Erzurum Güncel- Yerel seçim yaklaşırken AKP, cemaatin oy oranını hesaplamaya çalışıyor. Yaptırılan bir ankete göre cemaatin oyu yüzde üç-dört düzeyinde. Ancak bazı anketlerde bu oran yüzde sekize çıkıyor.

Taraf'tan Mehmet Baransu, Ankara'dan sıcak kulisler aktardı. Baransu'nun anlattıklarına göre AK parti'de Gezi olaylarının arkasında Köşk ile cemaatin olduğunu düşünüyormuş.

İşte Baransu'nun aktardığı çok ilginç kulisler;

ŞOK OLMUŞLAR

Bu iddianın yanı sıra saatlerce Gezi olaylarını da konuştuk. Eylemin ilk günlerinde AK Parti şaşkınlık yaşamış. Konuyla ilgili bir “şok hâli” sözkonusuymuş.

Başbakan yurtdışına gitmeden önce kendileri için anket yapan bir firma yetkilisini çağırıp yurtdışı dönüşüne kadar olaylarla ilgili bir anket yapmasını istemiş.

ERDOĞAN'A SUNULAN ANKET

Telefon yöntemiyle yaklaşık 24 bin kişiyle yapılan anket, yurtdışı dönüşü Başbakan Erdoğan’a Atatürk Havalimanı’nda sunulmuş. Öyle ki Başbakan’ın Ankara’ya mı İstanbul’a mı ineceği belli olmadığı için anket firması yetkilisi saatlerce İstanbul’da beklemek zorunda kalmış. Her ihtimale karşı Ankara uçağında da yer ayırtmış. Başbakan’ın İstanbul’a ineceğinin kesinleşmesi üzerine de elindeki anket sonuçlarıyla havalimanının yolunu tutmuş.

Başbakan Erdoğan’ın uçaktan inmesinin ardından anket kendisine sunulmuş. Aynı dakikalarda Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan da havalimanında Gezi’yle ilgili bilgi almış. Ardından tekrar anket ve sonuçları üzerinde mini bir toplantı yapılmış.

Ankette sorulan bir soruya verilen cevap Başbakan Erdoğan’ı çok rahatlatmış. “Kendisini diktatör olarak algılıyor musunuz?” sorusuna yüzde 60’ın üzerinde hayır cevabı verilmesi yüzünü güldürmüş.

“PANKARTI BİZ YAZDIRDIK”

Atatürk Havalimanı karşılamasıyla ilgili ilginç bir bilgi daha aktarayım. “Sayın Başbakanımız faiz lobisiyle verdiğiniz mücadelede sizin yanınızdayız. Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşları” yazılı pankart, AK Partililerin ricasıyla Yazıcıoğlu’nun arkadaşları tarafından hazırlanmış.

GEZİ'NİN ÖNÜNÜ AÇTIĞI ÜÇ İSİM

Ankara’da yaptığım temaslar sonucu Gezi olaylarının AK Parti’nin oylarında kenetlenme sağladığını gördüm. Görüştüğüm isimler partinin giden oylarının tekrar geri geldiğini, oy oranının arttığını düşünüyorlar. Gezi olaylarının da üç ismin önünü açtığı görüşündeler. Bu isimler ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Melih Gökçek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.

Çiçek’in tekrar Meclis Başkanlığı’na seçilmesi gündemde değilken Gezi olaylarıyla birlikte ismi tekrar gündeme “gelmek zorunda kalmış.” Çiçek, olayların rüzgârıyla Meclis Başkanlığı’na tekrar seçilmiş. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de partililere göre önü açılan diğer isimlerden. Krizden güçlenerek çıkmış. Tekrar aday olmasının önündeki tüm engellerin aşıldığı görüşü partide hâkim.

EN BÜYÜK GÜCÜ GÜL SAĞLADI

En büyük gücü ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sağladığını düşünüyor AK Partililer. Köşk’ün tavrı, olayların seyri krizin en kârlı çıkanlarından birinin de Gül olduğu sonucunu ortaya koymuş. Bu değerlendirmelerin ardından farklı zaman ve mekânlarda görüştüğüm isimler ağız birliği etmişçesine Başbakan Erdoğan’ın Başkanlık hayalinin Gezi olaylarıyla bittiğini söylediler.

CEMAATİN OYU NE KADAR?

Gelelim görüşmemizdeki en can alıcı bölümlerden biri olan AK Parti-cemaat gerilimine. AK Parti, cemaatin oy oranıyla ilgili bazı anketler yaptırmış. Anket sonuçları hakkında ser verip sır verilmese de Numan Kurtulmuş’un bir anket firmasıyla yaptığı görüşmeden bazı ayrıntılar öğrendim.

Kurtulmuş, partiye anket yapan bir isimle görüşüp, cemaatin oylarının ne kadar olduğunu öğrenmek istemiş. Muhatabına parti olarak cemaatin oy oranının yüzde üç civarında olduğu bilgisini de aktarmış.

Anket firması yetkilisi Kurtulmuş’un öngörüsüne karşı çıkıp, cemaatin oy oranının yüzde sekize, çarpanlarıyla birlikte yüzde 16’ya varabileceğini iddia etmiş. Çarpandan kasıt, cemaatin etki gücünün sonuçlara yansıması.

AK PARTİ CEMAATİ BU YÜZDEN GÖZDEN ÇIKARDI

Kurtulmuş kendisiyle aynı görüşte olmadığını yineleyerek, partinin yüzde üç civarında oy tahmini yaptığı görüşünü aktarmış. Başka bir muhatabım da Kurtulmuş’la ilgili benzer bilgiler verip, yapılan başka bir ankette cemaatin oyunun yüzde üç ila dört civarında olduğu bilgisini aktardı. AK Parti’nin cemaati gözden çıkarmasının nedenlerinden birinin de bu oy oranı olduğu iddiasını Ankara’da sık sık duydum.

ANKET VERİLERİNE GÖRE AK PARTİ VE CEMAAT OYU

Daha önce de AK Parti ve cemaatin oyu üzerine ORC tarafından anket yapılmıştı. O ankette, Cemaatin desteğini çekmesi durumunda AK Parti'ye oy verip vermeyecekleri kişilere sorulmuştu. Yanıtlar hayli ilginçti.


<< Önceki || Sonraki >>

Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 3 / 3 )
cemaat
cemaat ateş olsa cürmü kadar yer yakar...bizim desteğimiz herzaman başbakanımızla...onlar gitsin zamanında eceviti destekledikleri gibi şimdide kılıçdaroğlunu desteklesinler...zaten ne zaman dik durabildilerki...

Gön.: Misafir , 10:19   14 Agustos 2013
avucunuzu y
si hiç bir siyasi partinin ALLAHI anlattığını duyup gödünüz mü.size iş çıkmaz udan kumda oynayın gt kum batmasın

Gön.: Misafir , 22:49   13 Agustos 2013
herkül
zamanın abone sayıısnı 4 e bölün 2 ile çarpına alacağı oy ortaya çıkar.sonuç kaç:500 bin oy.buda %1 e yaklaşır.

Gön.: Misafir , 22:34   13 Agustos 2013
Diğer Siyaset Haberleri :
<<
>>
Okunan:
Hafta / Bu Ay /
Dünden Kalanlar

İlgili Haber
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
©2007 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.