Yeni Kayıt         Sifremi Unuttum!
Erzurum'un Dünyadaki Sesi - Anasayfa
 
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

Isı Kaybına Çözüm üretti!

Isı Kaybına Çözüm üretti! 24 Subat 2012 15:26
Erzurum'un Oltu ilçesinde beyaz eşya tamir servisçiliği yapan Mustafa Aydemir, işyerindeki sobaya fan takarak borulardan giden ısı kaybının önüne geçti


Erzurum Güncel - Erzurum'un Oltu ilçesinde beyaz eşya tamir servisçiliği yapan Mustafa Aydemir, işyerindeki sobaya fan takarak borulardan giden ısı kaybının önüne geçti. Soğutucu fan sistemini sobaya uyarlayan Aydemir, böylece yakıttan tasarruf ettiğini söyleyerek ortamın çok daha fazla ısındığını belirtti.
Mustafa Aydemir, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan insanların kış aylarında ısınmak için aşırı derecede odun ve kömür yakmaktalar. Odun ve kömür tüketimini biraz da olsa azaltmak için buzdolabı fanını sobanın borusuna monte ederek borunun ısısını oda içerisine vermesini sağladım" dedi.
İşyerinde kullandığı sobaya monte ettiği bir fan düzeneği sayesinde ısınma sorununu çözen Aydemir, soba yakarak ısınmaya çalışanlara yönelik oldukça ekonomik ve katkısı yüksek farklı bir yöntem geliştirdi.
İşyerinde yaktığı sobaya monte ettiği bir fan sayesinde ısıdan tasarruf ettiğini belirten Aydemir, "Artık işyerini daha çabuk ısıtıyorum. Sobadan azami ölçüde yararlanmak adına böyle bir sistem geliştirdim. Isı borudan dışarıya gitmeden taktığım fan sayesinde hemen ortama yayılıyor. Fan bir nevi klima sistemi görüyor. Soba borusuna takılan petek veya fırınlara da bu fandan takılabilir. Yaptığım düzenek sayesinde hem yakıttan hem de ısıdan azami ölçüde fayda sağlamış oldum" dedi.
İşyerine gelen müşterilerin fanlı sobaya yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Mustafa Aydemir, isteyenlere özel fanlı sistem tasarlayabileceğini söyledi. Bu sistemi daha geliştirerek soba etrafına yapmayı düşündüğünü söyledi.
2012-02-24 11:54:22<< Önceki || Sonraki >>

Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 1 / 1 )
misafir
icat veya mucitlik bir tarafı yok.sistem muşta yıllardır kullanılmakta Erzurumun soğuğuna çözüm değil.

Gön.: Misafir , 11:48   25 Subat 2012
Diğer Teknoloji Haberleri :
<<
>>
Okunan:
Hafta / Bu Ay /
Dünden Kalanlar

İlgili Haber
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
©2007 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.