Yeni Kayıt         Sifremi Unuttum!
Erzurum'un Dünyadaki Sesi - Anasayfa
 
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

Erken genel seçim geliyor!

Erken genel seçim geliyor! 24 Aralik 2013 11:26
Bu seçim AK Parti'nin tüzük değiştirerek 4. Erdoğan hükümetini kurmayı amaçladığı bir seçime dönüşecektir.


Erzurum Güncel- Hizmet ve AK Parti huzursuzluğu önce bir gerilime, sonra bir çatışmaya dönüştü. Geçen hafta ortaya çıkan gelişmeler apaçık bir savaşın içinde olduğumuzu gösteriyor.

Hizmet’in attığı adım yenilir yutulur cinsten değil. “Ben senin İçişleri Bakanı’nın oğlunu dahi sana fark ettirmeden alırım” diyebilmek çok cüretkâr bir meydan okuma. Yolsuzluk suçlamalarını bir tarafa bırakın, Muammer Güler’in sırf bu zaafı nedeniyle görevini kaybedeceği kesin.
AK Parti ise bu adımları bir meydan okuma olarak algıladı ve bürokraside ‘F Tipi’ diye fişlenenleri yok etmeye karar verdi. THY’den Milli Eğitim’e İçişleri Bakanlığı’ndan Dışişleri’ne bir ‘temizlik’ operasyonu başladı. Hiçbir askeri rejimin dahi yapamadığı kadar büyük bir cadı avı...

Amaçlanmayan sonuç
Bu arada CHP muhalif duruşunu pekiştirdi, Erdoğan’ın hiç alışkın olmadığı bir siyasi kulvara geçti. Ankara’da Mansur Yavaş’ı, İstanbul’da Mustafa Sarıgül’ü aday gösterdi. Şu anda AK Parti’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’in tamamını kaybetme ihtimali yüksek.

Seçime 100 gün kala hükümetin bu kadar büyük bir yolsuzluk operasyonuyla karşı karşıya gelmesi ve AK Parti’nin içindeki huzursuzluğun ayyuka çıkması, “Cemaatin oyu %1, ateş olsalar cürmü kadar yer yakar” tezini boşa çıkarttı.

Artık herkes biliyor ki, Hizmet’in oyu kesinlikle AK Parti’ye gitmeyecek. Hatta Hizmet’i yakından tanıyan Doç. Dr. İhsan Yılmaz gibi gözlemciler boykotun da ihtimal dışı olduğunu söylüyor.

Hizmet’in oyunu bir yana bırakın, Ak Parti’ye oy veren %20’lik merkez sağ seçmenin tadı kaçmış durumda. Gerek yolsuzluk iddiaları, gerekse AK Parti’nin muhafazakâr demokratlıktan İslamcılığa savrulan ideolojisi bu seçmeni rahatsız ediyor.

2014 seçimleri
Bu gelişmelerin sonuçlarını yakında göreceğiz. Bana göre AK Parti İstanbul ve Ankara’yı kaybedecek. Bunun sonucunda Erdoğan, AK Parti Tüzüğü’nü değiştirerek bir baskın genel seçim yoluna gidecek.

Takvim normal ilerlerse Haziran 2015’te genel seçim var. Mart 2014 yerel seçiminden yaklaşık 15 ay sonra olması gereken bu seçime CHP üç büyük kentte aldığı başarıyla çok daha güçlü bir parti olarak girecektir. Cumhurbaşkanlığı seçimi normalde yerel seçim ve genel seçim arasına denk geliyor ve en geç Ağustos 2014’te sonuçlanmak zorunda. Ancak Erdoğan yerel seçimde başarısızlığa uğrarsa yürütme ve yasama dümenini başkasına kaptırma riski nedeniyle cumhurbaşkanlığına çıkmak istemez.

Erdoğan’ın kendisinin güçlü olmayacağı ve vekillerini belirleyemeyeceği bir parlamentoya rağmen güçsüz bir cumhurbaşkanı olmak isteyeceğini düşünmek çok zor.

Böyle bir durumda siz Erdoğan olsanız ne yaparsınız? CHP’nin büyükşehir başarılarına binaen kuracağı seçim ittifaklarını güçsüzleştirmenin tek yolu, cumhurbaşkanlığı seçiminden önce bir genel seçim baskını yapmaktır. Laik kesimin oy hareketlerini hesaba kattığınızda, önümüzdeki haziranın sonuna doğru bir tarih olası demektir.

Bu seçim AK Parti’nin tüzük değiştirerek 4. Erdoğan hükümetini kurmayı amaçladığı bir seçime dönüşecektir. Aynı zamanda Ak Parti yerel seçim başarısızlığının sağlaması yapılacak, cumhurbaşkanlığı seçimine dair adımlar planlanabilecektir.

Eğer Erdoğan bu erken genel seçimde istediği başarıyı gösterirse ‘köşk’e çıkacak, eğer zayıflamış bir AK Parti grubuyla karşılaşırsa cumhurbaşkanlığı olasılığını ortadan kaldıracaktır.
KORAY ÇALIŞKAN Radikal


<< Önceki || Sonraki >>

Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 0 / 0 )
Diğer Siyaset Haberleri :
<<
>>
Okunan:
Hafta / Bu Ay /
Dünden Kalanlar

İlgili Haber
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
©2007 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.