1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

A+A-
Türk siyasi yapısında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; zira parlamenter siteminin parti anlayışı ile Cumhurbaşkanlığı sitemini yürütmek imkansızdır.
 
Parlamenter sitemde; hükümet meclis içerisinden seçiliyor ve meclisten güven oyu alıyordu. Bu nedenle iktidar partisi siyaseten yürütmede daha etkin konumdaydı.
 
Ama
 
Yeni sitemde yürütmeyi Cumhurbaşkanı organize edeceğinden, Meclisin ve partilerin etkisi çok sınırlı olacaktır. Dağınık bir meclis yapısı oluşsa bile hükümet kurmak için pazarlıklar olmayacaktır.
 
Ve de
 
Parlamento aslı görevine dönüp yasa yapacaktır ve milletvekilleri lütuf dağıtma imkanını kaybedecektir. Bu nedenle partilere ve milletvekilliğine ilgi azalacağından yarışlar daha sakin geçecektir.
 
Evet
 
Millet kıl payı da olsa bu dönüşüme izin verdi; lakin aynı zamanda bir uyarıda yaptı.
 
Millet diyor ki: hiçbir şey eskisi gibi olmayacağından, eski alışkanlıkları bir tarafa bırakın; “evet” ve “hayır’ın” verdiği mesajı birlikte ele alın ve yeni Türkiye’nin önünü açın.
 
Ve
 
1.Emaneti ehil olanlara verin ve ehil olanları göreve getirin…
 
2.Ya, KPSS denilen sınavı ya yapmayın şayet yapıyorsanız dikkate alin; bilhassa KPSS’de kazanıp mülakatta kaybeden gençlerde yıkım büyük oluyor ve de devlete güvenleri azalıyor.
 
3. Devlet ihalelerinde şeffaf olun; ellem gullem yapılmasına müsaade etmeyin.
 
4.Belediyelerin yaptıkları her işlemin doğru olması mümkün değil; bu konuda denetimleri sıklaştırın ve imar durumlarındaki mağduriyetleri önleyin.
 
5. Yeni, FETO yapılanmalarının önüne geçmek için, tedbirler alın yoksa; “atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş olur” .
 
Not: Bu tip yapılanmalar sadece muhafazakar kesimde yok; ulusal ve sol kesimde de var; şu an FETO örgütünden boşalan alanları bazıları doldurmaya başladı. Bu durumda gelecekte, “genç subaylar rahatsız”, başlıklarının atılmasına zemin hazırlar.
 
6. Bu seçim sonucunda kendini sorgulaması gereken tek parti AK Partidir; güç zehirlenmesine uğrayan bazı zevatlar geçmiş dönemin muktedirlerine özenmekteler ve millete tepeden bakmaktalar.
 
Millet, aslında daha fazlasını söylüyor; fakat benden bukadar ve millet şimdiden 2019 hesabını yapıyor ilgililere duyurulur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.