1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB emekli öğretmenler için talimat verdi
MEB emekli öğretmenler için talimat verdi

MEB emekli öğretmenler için talimat verdi

MEB 2023 vizyonu için bir milyon öğretmenin eğitime yönelik fikirlerini alabilmek için kurduğu ‘birmilyonfikir.meb.gov.tr’ platformunu emeklilere de açtı.

A+A-

Erzurum Güncel- MEB 2023 vizyonu için bir milyon öğretmenin eğitime yönelik fikirlerini alabilmek için kurduğu ‘birmilyonfikir.meb.gov.tr’ platformunu emeklilere de açtı. Bakanlık böylece emekli öğretmenleri de eğitim politikalarındaki karar süreçlerine dahil edecek. İletilen fikirler bakanlık uzmanlarınca incelendikten sonra değerlendirilecek.

Göreve geldiği günden beri öğretmenlerin geliştirilmesi için her fırsatta yeni projeler açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu kez de emekli öğretmenlerin fikirlerinden yararlanmak için adım attı. MEB tarafından oluşturulan, bir milyon öğretmenin fikirlerini Bakanlığa direkt iletebilmeleri için oluşturulan ‘birmilyonfikir.meb.gov.tr’ platformu, emekli öğretmenlerin de kullanımına açıldı. Bakanlık, görüş, düşünce, öneri ve projelerini alacağı emekli öğretmenleri de eğitim politikalarının karar ve yönetim süreçlerine dahil edecek.

PROJE PAYLAŞIMI BAŞLADI: Bakan Selçuk, 81 ildeki öğretmenlerin eğitim ve öğretim alanındaki fikir, proje ve önerilerini, Bakanlığa iletebilmeleri için hayata geçirilen ‘Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir’ projesini, 26 Eylül’de tanıtmıştı. ‘birmilyonfikir.meb.gov.tr’ internet adresi üzerinden ulaşılabilen platforma, eğitim sisteminde 2023 vizyonu hedefinin temellerini öğretmenlerin öncülüğünde atmayı hedefleyen Bakanlık, eğitimin geleceğine okullardaki tecrübe, emek ve alın terinin ürünü olarak gördüğü fikir hazinesinin yön vermesini amaçlıyor. Bu kapsamda oluşturulan dijital platform, ülkenin dört bir köşesinde görev yapan öğretmenlerin eğitim ve öğretim alanındaki fikir, proje ve önerilerini Bakanlığa iletebilmelerini sağlayacak. Platforma, devlet okullarında görevli öğretmenler MEBBİS sistemi üzerinden, özel okullarda görevli öğretmenler ise ‘e-Okul’ sistemi üzerinden giriş yaparak her türlü fikir, proje ve önerilerini paylaşmaya başladı.      

BAKANLIK ÖNERİLERİ İNCELEYECEK: Bakan Ziya Selçuk’un talimatıyla öğretmenlere yönelik oluşturulan dijital platform, “Öğretmenlikten emekliyim ama ‘bu toplum için bir şey yapabilirim, bir şeyleri değiştirebilirim, dönüştürebilirim” düşüncesindeki emektar öğretmenlerin de kullanımına açıldı. Buna göre öğretmen emeklileri, ‘birmilyonfikir.meb.gov.tr’ platformuna e-Devlet üzerinden giriş yaparak fikirlerini Bakanlığa iletme olanağı bulacak. Bakanlık, böylece görüş, düşünce, öneri ve projelerini alacağı emekli öğretmenleri de eğitim politikalarının karar ve yönetim süreçlerine dahil edecek. Öğretmenlerin paylaştığı fikirler, Bakanlık uzmanlarınca uygulanabilirlik yönünden değerlendirme sürecinden geçirilecek. Öğretmenler, bu süreci de yine platform üzerinden anlık takip edebilecek.      

STK’LAR DA DESTEK VERECEK: Zaman içinde benzer fikir ve projeleri olan öğretmenlerin birbirlerinden haberdar olmasını ve farklı bölgelerdeki öğretmenlerin yeni ekipler kurarak ortak projeler geliştirmeleri de sağlanacak. Öğretmenlerin projelerine alanında tanınmış isimler tecrübe paylaşımlarıyla destek verecek. Ayrıca Türkiye’deki girişimcilik merkezlerinden, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından, üniversitelerden fikir ve proje geliştirme konusunda destek alınacak.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.