Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Neden MHP

A+A-

Türk siyasetine yeni yılla birlikte yeni gelişmelerle girdik. Bunlardan en önemlisi Bahçe’linin 2019 için yaptığı açıklama gelmektedir.

Bu açıklamanın öncelerine gidersek, sanki gizli bir el Türk siyasetini daha parçalı bir hale getirmek için düğmeye basmış gibi.

MHP’nin potansiyel Genel başkan adayı yaptığı parti içi mücadeleyi kaybedince yeni parti kurma yoluna gitti. Şimdi AK Partinin potansiyel genel başkan adayı bir noktada parti kurmaya itiliyor gibi.

Böl, parçala; hükmet…

Türk siyaseti bu tip örneklerle doludur. Yetmişli yılların başında AP'ye karşı, Bozbeyli’nin kurduğu Damokratik parti bunlardan biridir. Bozbeyli, 26.11.2014 de Mehmet Ekiz’e Türk ocaklarında verdiği söyleşide; Ben Demokratik Parti kuruluşunun öncülerinden değildim, onu da söyleyeyim. Demokratik Partiyi kurmak isteyenler hazırlıklarını yapmışlar, fakat genel başkanın kim olacağı konusunda ihtilafa düşmüşler…

Yine!

Ne hikmetse son elli yıl içerisinde MHP ve tabanı üzerinde oyunlar oynanmakta. Yetmişli yıllarda anarşist ortama sürüklenirken, doksanlı yıllarda parti ayrılığa sahne oluyor ve de iki bin on yıllarında yine bir ayrılık yaşanıyor.

Bu gelişmeler; Yirmili, kırklı ve altmışlı yaşlarda oluyor…

Nasılsa bu durum, Kuzey Irakta ve Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerle paralellik taşıyor. Türk siyaseti güçsüzleşince güney sınırımızda hareketlilik görülmekte ve yeni siyasi oluşumlar ortaya çıkmaktadır. 15 Temmuzla da bu amaçlanmıştı.  

İçte ise, Siyasetin parçalı yapısından istifade edenlerin devlet kadrolarını nasıl ele geçirdiklerinin farkına ancak 2016 da kanlı bir ayaklanma sonunda öğrendik…

Ve

Ülkenin uçurumun kenarına geldiğini gördük.

Fakat

Yeni sistem:50+1 ile parçalı yapıyı önleyince; bazıları, yeni sistemi etkisiz hale getirmek ve açıkları bulma yoluna gidilince, Bahçeli harekete geçti.

Şöyle ki: En büyük kozları, seçilecek adayın ilk turda düşük oy almasını sağlamak sonrasında bu oran üzerinden temsil yetkisini tartışmak.

Fransa’da ilk turda % 30 dolayında oy alan ve ikinci turda % 60 civarında oy aldı mevcut Cumhurbaşkanı. Yine Trump, düşük bir katılımda rakibinden az oy almasına rağmen başkan seçildi…

Ama

Temsil konusunda o ülkelerde bir tartışma yaşanmazken bizde şimdiden bu tartışmaların taşları döşenmekte.

Türkiye’de, 1960’dan sonra kurulan koalisyonların hangisinde % 50 oy oranı vardı?

Tek başına iktidarlarda ve koalisyonlarda genelde %50 altında bir oy oranı vardı; yani ülke yıllarca azınlık bir hükümetler tarafından yönetiliyordu. Şimdiki sitemde ise sandıktan % 50’in üzerinde bir temsil yetkisi istenmektedir.

Bu nedenle yeni sistem başlamadan bitirilmek istenmekte; ama sitemin kurulmasında etkin olanlar şimdiden tedbirlerini alma gereği duydular.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.