1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Seçmen kaçkun aramıyor
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçmen kaçkun aramıyor

A+A-

Seçmen kaçkun aramıyor.

AK Partinin siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Numan Bey; kentli milliyetçiler, muhafazakâr Kürtler ve liberaller ve cami cemaati bize oy vermedi.

Evet, bahsedilen bu kesimler;

CHP’ye de oy vermiyorlardı ve genelde merkez sağ dediğimiz siyasi partilere oy veriyorlardı…

Ama 15 Temmuz kalkışması sonrasında bu kesimler merkez sağ ve sağ partileri sorgulamaya başladılar. İlk başlarda hükümet (bilhassa cumhurbaşkanının) kararlı tavrı bu kesimlerin AK Parti saflarında tutmaya yetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oy yüzdesinin yüksek olması da buna kanıt olarak gösterilebilir…

Fakat Bahsedilen bu kesimler 15 Temmuz öncesinde de, cemaat ve tarikat yapılarına uzaktılar; ama bu yapılara hoşgörüyle baktıkları gibi zaman zamanda destek oluyorlardı.

15 Temmuz sonrası bu kesimler tarikat ve cemaat yapılarından uzak durmaya başladılar zira bazı yakınları ve tanıdıkları FETO denen yapının mağduru oldu. İster taraf, ister karşı taraf olarak.

Bu hain kalkışmadan beş yıla yakın bir süre geçmesine rağmen bu konuda AK Parti kadroları bir temizlik yapmadığı gibi siyasi yapıyı başka yerlerde aramaları, seçmeni şüpheye düşürdüğü gibi bu konuda AK Partiyi pekte samimi bulmadılar.

Çünkü bu kesimler kimlerin bu yapıyla ilişkili olduğunu devlet birimlerinden daha iyi biliyorlardı. Bildikleri bir konuda ikna olmaları mümkün değildi.

Diğer bir konu ise; FETO benzeri diğer yapıların mevcudiyetlerini devam ettirmeleri ve FETO’nun bıraktığı boşluğu devlet kademelerinde bunların doldurması.

Dershane karmaşası giderilemediği gibi bunun yanına özel okul karmaşasının eklenmesi.

Bazı tarikat ve cemaatlerin FETO izinden giderek özel okul ve kurslar aracılığıyla elaman devşirme yoluna gitmeleri Numan Bey’in bahsettiği kesimleri tedirgin etmeye yetti.

Tekrar belirtiyorum; seçmen (Cumhurbaşkanın haricindeki) AK Parti teşkilatlarını sorguladı…

Ve Yerel seçimlerde aday Profilini görünce seçmen uyarı yaptı.

Şimdi tartışıyorlar; yenilenmiş bir AK Parti mi, yeni bir parti mi?

Kaçkunlar hızlı davranarak yeni parti kurmaya çalışsalar da; seçmen kaçkun aramıyor ülkeyi yönetecek samimi kitleleri arıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.