1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Sınav önerim
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınav önerim

A+A-

Yine sınav değişikliği!

 

Gerek liseye, gerekse üniversiteye giriş sınavları sık sık değişiyor; en çok değişikliğin, aynı iktidar döneminde yapılması değişiklikleri daha anlamlı  veya  anlamsız kılmaktadır.

 

Türkiye’de sosyolojik bir vaka var:

 

Gerek siyasi, gerekse dinin yapılanmaların; gençlik üzerinden geleceklerinin garanti altına alma istekleri. Değişikliklerin temelinde yatan en büyük gerçek budur.

 

Siyasi ve dinsel yapılar eğitimden ellerinin çekseler bu sorun daha kısa zamanda çözülür. Fakat belli kademelere yerleşen bu kişiler işi dönüp dolaştırıp; bizim oğlan bina okur döner döner yine okur, misali sınavın, birini kaldırıyorlar diğerini getiriyorlar ve değişen hiçbir şey olmuyor.

 

Benim bildiği kadarıyla eğitim üzerinde ilk siyasi pazarlık: Ecevit ile Erbakan arasında yapılan CHP – MSP koalisyonun kurulmasında meydana geldi ve devem edip gitti.

 

Dini ve siyasi yapılar hep kendilerine göre bir sınav sistemi öne sürdüler ve şekillenmesine yardımcı oldular. Ülkede bir dönem söz sahibi olan, şimdinin terör örgütü;  rant alanlarını genişletmek ve istedikleri öğrencileri devşirmek için her alana sınav önerdiler ve bunda da başarılı odlular.

 

Onların gitmesinden sonra bazıları, işleyen o çarkı kendi lehlerine değiştirmek ve geçmişin yerini almak için isim değişiklikleriyle yetinmekte bir bahis görmediler.

 

Ama

 

Kimse bu işin 1974 yıl öncesinin gündeme getirmedi veya getirmek istemedi; çünkü önceki sistem işlerine gelmiyordu.

 

Şöyle ki:

 

Ondan önce tek tip lise, ortaokul vardı, çocuk ilkokuldan sonra en yakın orta okula sonra yine en yakın liseye giderdi.  Çocuklar zeka ve başarı durumlarına göre sıralanmadığından her okulda başarılı öğrenciler bulunurdu ve o öğrenciler diğer öğrencileri de iyi yönde motive ederdi.

 

Ve

 

Her üniversite kendi öğrencisini sınavla alırdı. Öğrenciye gireceği alana göre soru sorulurdu.

 

Şimdi temel eğitim zorunlu olduğuna göre; ilkokula başlayan bir çocuk zorunlu olarak temel eğitimin sonuna kadar  gider ve temel eğitimin sonunda aldığı diploma başarısıyla üniversitede istediği bölüme gider. Eğer bazı bölümlere yığılma olursa; ön eleme temel eğitim sonrası diploma başarısına ve her okul sonrası öğrenci hakkında düzenlenen eğilim karnesine göre yapıldıktan sonra ilgili bölüm kendi kriterlerine göre öğrenci alır.

 

Not: ilkokul sonrası çocuk hakkında notlarına göre ilgili öğretmenler kanatlarını yazar ve çocuğun eğilimleri belirlenir. Meslek okullarına gidecek öğrencilerin velisi ile de görüşülerek tespit edilir. Yine ortaokul sonunda çocuğun notlarına göre bir değerlendirme daha yapılır; lisede meslek liselerine gideceklerde aynı yöntemle tespit edilir. Temel eğitim sonunda: ilkokul ve ortaokuldaki eğilimleri de göz önüne alınarak, üniversitenin hangi bölümüne gideceği notlarına göre belirlenir. Böylece öğrenciye kendisi için belirlenen bölümler önerilir.

 

Aynı durum meslek liseler içinde geçerli olduğu gibi; üniversitenin bazı bölümlerine sadece meslek liselilere açık tutulur.

 

Temel sorunlarda biri ise; özel okulların başarı oranlarını şişirmesi olur ki onların başarılarının gerçek olup olmadıklarını ölçmek için temel eğitimi kapsayacak bir sınav yapılarak not şişirmenin önüne geçilir. Veya başka denetim mekanizmaları devreye sokulur.

 

Diğer bir durum ise; özel okullar devletleştirilerek böylece art niyetli kişilerin kurmuş olduğu okullar devlete geçtiği gibi yeni paralel yapılarında önüne geçilmiş olunur.

 

Kısacası; 1974 öncesi siteme geçilir ve zorunlu temel eğitimin getirdikleri ile birleştirilirse sorun temelinden çözülür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.