1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı
Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Genetiğin, kişilerin yaşam süresi üzerinde sanıldığından daha az etkiye sahip olduğu belirlendi.

A+A-

Erzurum Güncel- Calico ve Ancestry şirketi araştırmacıları tarafından yürütülen ve  sonuçları "GENETICS" dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 milyondan fazla kişiyi  kapsayan soyağaçları üzerinde inceleme yapıldı.

 Çalışmanın bulguları, yaşam süresinin kalıtsallığının geçmiş  tahminlerin çok altında olduğunu gösterdi.

 Genetiğin uzun yaşam üzerindeki etkisinin incelendiği araştırma  sırasında Ancestry'nin soyağacı bilgilerini sadeleştirdiği, Calico ekibiyle ise  yalnızca kişilerin doğum ve ölüm yılları, doğum yerleri ve soyağacın yapısını  oluşturan aile bağlantılarıyla ilgili veri paylaşımı yapıldığı belirtildi.

 Matematiksel ve istatistiksel modellemeyi birleştiren bir yaklaşımı  kullanan araştırmacılar, 19. ve 20. yüzyıllarda doğmuş akrabalar üzerine  odaklandı.

Araştırmacılar, eşlerin, ana-baba ve çocukların, kardeşlerin, birinci  dereceden kuzenlerin ve uzak akrabaların yaşam süreleri arasındaki korelasyonu  inceledi.

Eşlerin yaşam süreleri arasındaki benzerliğin, kardeşlerin yaşam  sürelerindeki benzerlikten daha fazla olduğunu ortaya koyan çalışma, genetiğin  yaşam süresinde baskın etken olmadığını gösterdi.

Daha önce kişilerin yaşam sürelerindeki benzerlikte genetiğin, yüzde  20 ila 30 belirleyici olduğu tahmin edilirken, araştırmada bu oranın yüzde 10'dan  az olduğu belirlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.