1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Ya terör, yada darbe
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ya terör, yada darbe

A+A-
“Gözlerimi kapar vazifemi yaparım”; bu mantık ABD’nin Suriye’deki politikasının özeti gibi. Gözlerini kapıyor vazifesini yapıyor; dinliyor gibi görünüyor dinlemiyor, bakıyor gibi yapıyor bakmıyor….
 
Ve
 
Yine bildiğini okuyor.
 
Bu durum asılında ABD’nin yıllardır uyguladığı politikanın dışa vurumudur.
 
ABD: Yıllardır el altından terör guruplarının; kurucusu ve finanssorudur. Kurar, besler büyütür ve eylem koydurttuktan sonra ilgili ülkenin karşısına geçer; ben sana istihbarat, teknik ve silah yardımında bulunayım bu işin üstesinden gelelim, der.
 
Ve de
 
Öyle yapar; her türlü desteği teröre muhatap olan o ülkeye verirken, el altından da,  bahsi geçen örgütün sırtını sıvazlar. Aslında hem ülkeyi hem de örgütü böylece kendi çıkarı doğrultusunda şekillendirmiş olur.
 
Ne demişti bir yöneticimiz; 12 Eylülde sol terör guruplarının SSCB tarafından örgütlendiğini ve finans edildiğini zannediyorduk birde baktık tümüne yakının arkasında   ABD varmış.
 
Şimdi anlaşılıyor: O dönemin sol ve sağ  yapılanmalarından gelen bazı zevatların, ABD yanlısı olmaları ve aynı noktada buluşmaları.
 
Aslında, bu konunun izahı çok basit; zengin ve şımarık bir çocuğun yap – boz oynaması gibi bir durum. Kurar; İŞİT diye bir örgüt,  sonra başka bir örgütle onu bozar.
 
Geçmiş olsun; dünya onun oyuncak odasıdır.
 
Yani?
 
“Hem nalına hem mıhına vurur”. Bu nedenle, Türkiye olarak fikirlerimizi açık açık söylesek de değişen bir şeyin olmayacağı kesin gibi. ABD kendi gündemini gözleri kapalı olarak uygulayacaktır.
 
Çünkü
 
Tek kutuplu dünyada artık politikasını açık açık uyguluyor; müttefiklerle değil gizliden desteklediği terör guruplarını alenileştiriyor.
 
Kısacası:
 
ABD için parçalanmış bir Ortadoğu daha uygun geliyor.
 
Tabi, itirazları dinler gibi yapacaktır; lakin itiraz eden ülkeleri de not etmeyi ihmal etmeyecektir. Hiçbir şey yapmasa da ekonomik yönden tehdit etmeye başlayacak; itirazlar susana kadar. Susmazsa; ya terör ya darbe…. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.