1. YAZARLAR

  2. Seyfullah AYDIN

  3. Yeniden Milli Mücadele
Seyfullah AYDIN

Seyfullah AYDIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden Milli Mücadele

A+A-

Türk tarihini yakından incelersek; her YY ‘ın başında belirli sarsıntılar geçirdiği ve bu sarsıntıların o yy içerisinde devam ettiği anlaşılmaktadır:

 

1402 yılındaki Ankara savaşından sonra Fetret devri ve hemen akabinde Şeyh Bedreddin kalkışması.

 

1506 yıllarında başlayan saltanat kavgası 1512 yılında sona erecek ve Şahkulu ayaklanması güçlüklerle bastırılacaktır.

 

1622 yılda; 11.Osman’ın hunharca öldürülmesi, ağalar saltanatı ve Kadizadelerin çıkardığı karmaşa yüz yılın ortalarına kadar sürecek ve felaket yıllarına ortam hazırlayacaktır.  

 

1730 yılda meydana gelen Patrona Halil darbesi, o yüzyıla damgasını vurdu ve kaynarca anlaşmasına zemin hazırladı.

 

1807 yılında meydana gelen kabakçı isyanı ve sonrasında meydana gelen gelişmeler Osmanlı devletinin şeklen devam etmesine rağmen içerik yönünden değişmesine neden oldu ve hasta adam olarak anılmaya başlandı.

 

1908 yılında ilan edilen 11. Meşrutiyet ve sonrasındaki gelişmeler neticesinde Osmanlı devleti ortadan kalkacak ve 1923 yılda Türkî’ye cumhuriyeti kurulacaktır.

 

Ve

 

2016 yılda meydana gelen Feto kalkışmasından sonra şunu anladık ki; bir yüz yıl dolmadan Türkî’ye cumhuriyeti, el değiştirecek duruma gelmiş ve ülke yine büyük badire atlatmış.

 

Ama

 

Millet buna fırsat vermedi.

 

Bu bilgileri vermemdeki amaç; ders çıkarmasını bilmediğimiz tarihten azda olsa ders çıkarmak ve bir kıyaslama yapmaktır.

 

Şöyle ki:

 

Önceki YY’ların başında meydana gelen olaylar sırasında dış güçlerin etkisi pek fazla görülmezken günümüzde meydana gelen gelişmeleri; dış güçlerin tezgâhladığı anlaşılmaktadır. Adeta ülkemizle hesaplaşma içerisine girdiklerinden; önce piyonları aracılığıyla darbeye kalkıştılar, başarılı olamayınca, sonrasında bir terör örgütüne üç bin Tır dolusu silah verdiler.

 

Amaç:

 

Feto kalkışması ile devleti güçsüz duruma düşürmek; tıpkı balkan savaşları sırasında olduğu gibi. Türk güvenlik güçleri arasında kargaşalık çıkarak ülkeye müdahalenin zemini hazırlamak.  Bunda başarılı olamadıklarını anladıkları an silah stokuna başladılar. Şimdi ise, o silahları ülkemize yöneltmiş bulunmaktalar.

 

Böyle bir ortamda; kem kum etmenin zamanı değil; ya Suriyeleşeceğiz yâda yeniden milli mücadelemizi vereceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.