1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. 109. Topçu Alayı Komutanlarının "Fetö" Davası
109. Topçu Alayı Komutanlarının "Fetö" Davası

109. Topçu Alayı Komutanlarının "Fetö" Davası

109. Topçu Alay Komutanı Albay Oğuz Çobanbeyli'nin de aralarında bulunduğu 7 eski subayın yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Erzurum Güncel- Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan, örgütün sözde Erzincan sıkıyönetim komutanı Ekrem Çağlar'dan aldığı darbe talimatlarını Kars ve Iğdır'daki örgüt mensuplarına ilettiği iddia edilen eski 109. Topçu Alay Komutanı Albay Oğuz Çobanbeyli'nin de aralarında bulunduğu 7 eski subayın yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Çobanbeyli ile tutuksuz sanıklar eski 1. Tabur Komutanı Yarbay Ramazan Kayacı, eski Üsteğmen Onur Vahap Aslan, eski Astsubay Soner Kurtkaya, sanık avukatları ve tanıklar hazır bulundu.

Duruşmaya geçen celse tahliye edilmelerine rağmen celse arasında tekrar tutuklanan eski Üsteğmen Cemal Doğan'ın yanı sıra Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hazır bulunan eski 2.Tabur Komutanı Yarbay Serkan Aslan, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Diğer sanık eski Binbaşı Kadir Aluç ise Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Tutuksuz sanık Onur Vahap Aslan, davadaki gizli tanıkların kimliklerinin ortaya çıkarılması talep ederek, "Yetkililere yanlışı bilgi veriliyor. Asıl gizli tanıklar FETÖ'nün üyesi olarak çalışıyorlar. Darbe gecesi öncesinde hiçbir toplantıya katılmadım. FETÖ üyeliğime yönelik yapılan suçlamaları kabul etmiyorum. Halkımıza silah sıkan, Meclisi bombalayanlarla aynı davada yargılanmam bile benim için üzücü bir durum. Adli kontrol şartımın kaldırılmasını istiyorum." dedi.

Tutuksuz sanıklardan Kayacı ise savunmasında, darbe girişiminin olduğu gece emirler doğrultusunda hareket ettiğini, darbecilerle hiçbir ilişkisinin olmadığını öne sürerek beraatini istedi.

Duruşmaya Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan SEGBİS aracılığıyla katılan sanık Serkan Aslan, FETÖ üyeliğinin olmadığını, darbe teşebbüsünde bulunmadığını belirterek, "Kusurlu hiçbir fiilim, emir ve söylemim olmadı. O gece verdiğim bütün emirlerim askeri nizama uygundur. Ben emniyet içinde kanuna uygun şekilde emirler verdim. Kendini kahraman ya da vatansever olarak tanımlayan şahıslar kendilerini gizleme ihtiyacı duymazlar. Bunun içindir ki üzerime atılan lekenin çıkarılmasını ve üniformamı tekrar giymek istiyorum." diye konuştu.

Sanık Doğan da soruşturmanın ilk aşamasından bu yana söylediklerinin arkasında olduğunu ifade ederek, "Yapılan işlemler emir komuta zinciri içindedir. Tanık beyanları soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki ifadelerde çelişkiler vardır. Beyanlardan anlaşılacağı gibi darbe teşebbüsüne yönelik bir emrim olmamıştır. Bana verilen emirler emir komuta zinciri içinde hukuka uygundur." şeklinde konuştu.

Yargılamada tutuklu sanıklardan eski 109. Topçu Alay Komutanı Albay Çobanbeyli de savunmasında darbe girişimini televizyonlardan öğrendiğini ve gelen emirler dışında bir harekette bulunmadığını öne sürdü.

Çobanbeyli, tanık ifadelerinde kendisi hakkında olumsuz bir görüşün olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Tanıklar aleyhimde konuşmuyor ancak neden tutuklu olduğumu bilmiyorum. Ortada sanal bir talimat var ve bu talimatlarla ben yargılanıyorum. Benim kimseye darbe talimatı verdiğim yoktur. Darbe hazırlığında olsam Kars'a gitmezdim. Ben 9. Kolordu Komutanlığının yönetici ve kuryeliği ile tanımlanıyorum. Eğer öyle olsaydı 'Komuta bende.' der, Kars'a başka birini gönderirdim. Bağlı olduğum alayda darbeye yönelik bir sözüm ve fiilim yoktur. Darbeye birliğim ile iştirak etmedim. Dosyamda somut bir delil yoktur. Bu yüzden beraatimi istiyorum."

Duruşmaya gizli tanık olarak SEGBİS aracılığıyla katılan Kartal, 15 Temmuz gecesi telefonla arandığını ve kışlaya çağrıldığını söyledi. Kışlada eski Yarbay Serkan Aslan'ın olduğunu belirterek, "Yarbay Serkan askerleri aşağı indirmemiz istedi. Hücum yeleği ve silah alınmasını istedi ancak mühimmat verilmedi. Daha sonra Serkan Yarbay rütbelileri toparladı ve dışarıda olan olaylarla ilgimizin olmadığını ve emniyet için burada bulunduğumuzu söyledi. Gece saat 3 gibi askerleri yataklarına gönderdik. Askerlerdeki silahlar alınarak kamuflajlarıyla yataklarına gittiler." diye konuştu.

Gizli tanık Kartal, olay günü rütbelilerin askerleri gönderdikten sonra gazinoda televizyon izlemeye gittiği öne sürerek, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Serkan Aslan darbeyi övücü bir şey söylemedi. Olay akşamı Kadir Aluç, Cemal Doğan, Soner Kurtkaya'yı görmedim sadece Onur Vahap Aslan'ı gördüm. O da darbeyi övücü bir söylemde bulunmadı. Olaylardan sonra 9. Kolordu Komutanı Şeref Öngay geldiğinde Serkan Yarbay kendisine herhangi bir hareket olmadığını söyledi. Hiçbir şekilde personel üzerinde baskı kurulmadı. Olay günü tabura zırhlı araç da gelmedi. O gece Oğuz Çobanbeyli'yi görmedim. Ardından darbeyi destekleyeceğine dair bir şey de duymadım."

Mahkeme heyeti, sanık Cemal Doğan, Kadir Aluç ve Serkan Aslan'ın yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyelerine, tutuklu sanık Oğuz Çobanbeyli'nin ise tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.