1. HABERLER

  2. KÜLTÜR/SANAT/EĞİTİM/MAĞAZİN

  3. 81 ilde son dakika yüz yüze eğitim kararı!
81 ilde son dakika yüz yüze eğitim kararı!

81 ilde son dakika yüz yüze eğitim kararı!

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı merakla beklenirken, yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklamaları peş peşe geldi. 81 ilde yüz yüze eğitime geçiş ve okulların açılış tarihi ile ilgili Valilikler aracılığı ile basın duyuruları yayınlandı.

A+A-

Erzurum Güncel- Yapılan resmi açıklamalarda, yüz yüze eğitim için Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından çıkacak kararların beklendiği bildirildi. Buna göre; 1 Mart Pazartesi günü daha önce duyurulan yüz yüze eğitim faaliyetleri başlatılmayacak. Kabine toplantısı sonrası Başkan Erdoğan'ın yapacağı son dakika açıklamaları ile 2 Mart'tan itibaren kararlar doğrultusunda adım atılacak. İşte yüz yüze eğitim ve okulların açılış tarihi ile ilgili 81 ilin valiliklerince yapılan son dakika açıklamasının detayları...

'Okullar ne zaman açılacak?' sorusuna yanıt aranırken, yüz yüze eğitim ve okulların açılmasına ilişkin peş peşe son dakika açıklamaları geldi. Valilikler aracılığı ile yapılan son dakika açıklamalarda 1 Mart'ta başlaması planlanan yüz yüze eğitim kararına değinildi, pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısına dikkat çekildi. Kabine kararlarına göre, yüz yüze eğitim ve okulların açılması ile ilgili adımların atılacağı bildirildi. İşte valiliklerden art arda yapılan son dakika açıklamalarının ayrıntıları...

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN SON DAKİKİ YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

KABİNE TOPLANTISI VURGUSU

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine'de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat'tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak'tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

 

RİSK GRUPLARI DETAYI

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.

ANKARA'DA OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? VALİLİK'TEN SON DAKİKA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu ( düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde kararlaştırılacağı değerlendirilmektedir.

İçişleri Bakanlığı'mızın 26 Şubat tarihli genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak kabinede yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulamaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti. Kabine Toplantısı'nda eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat'tan bu yana uygulanan birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22. Ocak'tan beri uygulanan; 8 ve 12.sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir

 

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar çerçevesinde her ilimiz içerisinde bulunduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.

DİĞER VALİLİKLERDEN DE AYNI AÇIKLAMA GELDİ

İstanbul ve Ankara Valiliği'nin açıklamalarının ardından tüm valilikler aynı açıklamayı Twitter hesabı üzerinden kamuoyuna duyurdu. Buna göre; 81 ilde yüz yüze eğitimin başlaması için Kabine toplantısından çıkacak kararlar beklenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.