1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. Başkan Toptan’dan Vali Memiş’e ziyaret
Başkan Toptan’dan Vali Memiş’e ziyaret

Başkan Toptan’dan Vali Memiş’e ziyaret

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Erzurum Valisi Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.

A+A-

Erzurum Güncel- Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması İçin Teknik Destek Projesi toplantısı için Erzurum’a gelen Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Erzurum Valisi Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.
İlk olarak şeref defterini imzalayan Toptan daha sonra Valilik makamında kısa bir açıklama yaptı. İlk olarak Erzurum’un genel durumu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Okay Memiş, Erzurum’un Anadolu’nun kilit kapısı olduğunu söyledi.
Bir yıllık görev süreci içeresinde başlatılan ve sonuç alınan projelerden söz eden Vali Memiş, “Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir memleketteyiz. Nice savaşlar işgaller görmüş bir şehiriz. Temel kamu hizmetleri açısında yeterli bir iliz. Okullaşma oranı derslik sayımız yeterli durumdayız. Rutin program dışında çok önem verdiğimiz kodlama programını her ilçeye sınıflar kurduk. Sağlık açısından da civar ülkelerden dahi hastalar gelmektedir. Ayrıca soğuk süt zinciri projesi ile köylerden 80 kuruşa alınan süt devlet desteği ile 2 liradan alınmaktadır. Yine 2. Organize sanayi bölgesinde kurduğumuz tekstilkent ile birlikte ilk etapta bin kişiye iş imkânı sunuyoruz. Turizm ve hayvancılıkta belirlediğimiz hedeflere de doğru emin adımlarla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılan çalışmaları can kulağıyla dinleyen Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Yaptığınız hizmetleri büyük bir heyecanla dinledim. Genç yaşınızda devletin tüm imkanlarını seferber edip, Erzurum’a güzel hizmetler yapmışsınız. Türkiye’nin önem verdiği iş ve istihdam konularını bulunduğunuz ilde büyük işler yaparak çözmeniz, bizleri çok mutlu etmiştir” dedi.
Ziyaret karşılıklı plaket ve hediyeleşmenin ardından sona erdi.

4efc02f1-d6f2-4b4c-aa77-0ea5db5ca7e5.jpg

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Toplantısı Erzurum’da yapıldı

Yerel yönetimlerde etik değerlerle hizmet verilmesini destekleyecek ve reform etkisi oluşturacak etik kuralları oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘Kamu Görevlileri Etik Kurulu’ 3’üncü toplantısı çevre illerden yetkililerin katılımıyla Erzurum’da yapıldı.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yürütülen, yerel yönetimlerde etik farkındalık projesi kapsamında düzenlenen çalıştayların 3’üncü ayağı Erzurum oldu. Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun, İl özel idare ve belediyeler tarafından sunulan hizmet alanlarında etik davranış kodlarının oluşturulması için ülke çapında gerçekleştirdiği çalıştayda amaç, etik davranış kurallarının yanı sıra hizmet alanında şeffaflık, dürüstlük, hesap verebilirlik ve hizmet kalitelerinin ön plana çıkması oldu.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ahlakı; ‘İnsanı insan yapan değerler bütünü’, etiği ise ‘Neyin yapılıp yapılmaması gerektiği hakkında toplumsal normlar ve kurallar sistemi’ şeklinde tanımlayarak konuşmasına başladı. Sekmen, “Kalkınma, değişim, dönüşümden her fırsatta bahsediyoruz. Şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik bizim için en az teknik kurallar kadar önemlidir. Türk toplumu, batı toplumların aksine çok daha olgun davranmaktadır. Ben etik kuralların açık bir şekilde topluma gösterilmesi düşüncesindeyim. Büyükşehir belediyesi olarak yapmış olduğumuz her projenin odağına insanı oturttuk. İstişareler bizim için çok önemlidir. İşi ehline danışmak önemlidir” ifadelerinde bulundu.
Erzurum Valisi Okay Memiş, "Anayasamızda belediye, köy ve il özel idareleri şeklinde 3 tane yerel yönetim var. Belediyelerin sorumluluk alanında bulunan nüfus geçmişe göre günümüzde çok daha fazla. Yıllık ortalama en az 20 bin şikayet gelir bize bunların birinci sırada yer alan konu imar yetkisi olduğunu görüyoruz. Personel hareketliliği konusu dördüncü sırada geliyor. İçişleri bakanlığında yapmış olduğumuz bir çalışmada yargıya intikal eden 500 dosya incelenmesi sonucunda Bir yada 2 tanesinde yöneticinin hüküm giydiği görülmektedir. Yerel yönetimlerin yapmış olduğu iş ve işlemlerde her şey hukuka uygun ancak etik mi tartışılır. Kamu kaynağını kullananların etik açıdan çok dikkat etmesi gerekir” diye konuştu.
Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan ise Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye önermiş olduğu etik ile ilgili projeden bahsetti. Toptan, “Seçilmiş ve atanmışların yereldeki kodlarına talip olduk. Uygulamasını yapıyoruz. Ankara’da oturup neler yapabiliriz demek yerine biz Anadolu’ya gidelim, yerel yöneticilerimizle biz bire bir konuşalım dedik ve önce Gaziantep, sonra Trabzon şimdi ise Erzurum’a geldik” dedi. Halkın yüzde 90’lara varan bir memnuniyetsizliği söz konusu, vatandaşın kaygısı var. Algı bu ama olguyla örtüşmüyor. Yerel yöneticilerimiz bu kadar olumsuzluğu hak etmiyor. Seçilmiş adam seçilmiştir” şeklinde konuştu.
Çalıştaya Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, vali yardımcıları, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli de katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.