1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Bir gecede Türkiye'de binlerce kişi asker kaçağı oldu!
Bir gecede Türkiye'de binlerce kişi asker kaçağı oldu!

Bir gecede Türkiye'de binlerce kişi asker kaçağı oldu!

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemine göre lise ve dengi okullarda öğrenim yaş sınırının 29’dan, 22’ye, yükseköğretimde ise 29’dan 28'e düşürülmesi nedeniyle binlerce genç asker kaçağı konumuna düştü.

A+A-

Erzurum Güncel- Milli Savunma Bakanlığı tarafından yeni askerlik sistemi çerçevesinde yapılan düzenleme kapsamında, lise ve dengi okullar ile yükseköğrenimde yaş sınırının düşürülmesi nedeniyle asker kaçağı konumuna düşerek, bedelli askerlikten de yararlanma hakkını kaybeden binlerce genç mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın yazılı soru önergesine verilen yanıtta, yeni askerlik sistemine göre yapılan düzenleme kapsamında 22 yaş sınırını doldurmuş ve açık lise öğrenimini tamamlamamış olan 3 bin 243 yükümlünün asker kaçağı konumunda olduğu açıklandı.

BEDELLİ ASKERLİKTEN DE YARARLANAMIYORLAR

Asker kaçağı konumunda bulundukları için bedelli askerlik hakkından da yararlanamayan binlerce gencin durumuna ilişkin Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu gençlerin 22 yaşını doldurmalarına rağmen hala lise eğitimini tamamlayamamaları şu tespitlerle eleştirildi:

“Halihazırda: 22 yaş sınırını doldurmuş ve açık lise öğrenimini tamamlamamış toplam 3 bin 243 yükümlü 1 Ocak 2020’de yoklama kaçağı durumuna düşmüştür. Bunlardan yüzde 82’sinin 23 ve daha yaşlı olduğu ve lise öğrenimlerine 2011-2012’de başladıkları, en gençlerinin 1998 doğumlu oldukları ve 22 yaşını doldurmalarına rağmen mezun olamadığı görülmektedir. Örneğin, normal öğrenim süresi 4 yıl olan lise öğrenimine; 1990 doğumlu ( 30 yaşında) iki hükümlü 2009 yılında başlamış olmasına rağmen 11 yıldır, 1994 doğumlu (26 yaşında ) 130 hükümlü 2008 yılında başlamış olmasına rağmen 12 yıldır mezun olamamış ve 1 Ocak 2020’den itibaren yoklama kaçağı kalmıştır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.