1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ekrem İmamoğlu İstanbul'daki son durumu açıkladı
Ekrem İmamoğlu İstanbul'daki son durumu açıkladı

Ekrem İmamoğlu İstanbul'daki son durumu açıkladı

Çalar Saat programında İstanbul'daki son durumu açıklayan İmamoğlu, 17 ilçede geçersiz oyların sayıldığını ve farkın kendisi lehine 18 bin 742 olduğunu söyledi.

A+A-

Erzurum Güncel- YSK'nın kesin olmayan verilerine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde götüren Ekrem İmamoğlu, Fox TV canlı yayınında İsmali Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı.

İmamoğlu'nun açıklamaları:

48 yıl ciddi bir birikim. Atatürk, Samsun'a çıkmaya karar verdiğinde 38 yaşındaydı. Şu an ben o yaştan 10 yaş büyüğüm. Bazen sorumluluk almak gerekir.

SON DURUM

17 ilçede geçersiz oyların tamamının sayımı bitti. Fark 18 bin 742. Dün itibarıyla duyurdum, süreç değişime uğradığı anda kendi hesabımdan duyuru yapacağım. YSK'dan da bu dediğim farkı görebilirsiniz. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. Geçersiz oyların 5'te ikisi sayıldı. Şu anda yaklaşık 198 bin oy daha var sayılmayan. Gece saat iki gibi bana Tuzla oyu geldi. 60 oy aleyhimize fark çıkmış, Üsküdar'da da lehimize çıkmış. Sayım bittiğinde aradaki fark 18 ila 20 bin arasında bir banda oturacak.

Ekrem Imamoglu@ekrem_imamoglu

İstanbul’da 17 ilçede geçersiz oyların sayımı bitti. Toplamda 119.652 geçersiz oy sayıldı. Son durum grafikteki gibidir;

28,6 B

5.956 kişi bunun hakkında konuşuyor

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

Oy sayım memurları sayıyor. Bizim de gözlemci arkadaşlarımız var. İnsanların kaygıları var, niye nöbet tutuyoruz? Bugün konuşulması gereken, 2019'dayız. Bu aslında köydeki muhtarlık hikayelerinden başlar. Attığınız oylar sayılacak, bu sandıkta başlar.

Bütün seçimleri sıkıntıya sokuyorsunuz. Süreci siz hazırladınız, güvenlik tedbirlerini siz aldınız. Dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahibiz dediniz. AK Parti yetkilileri de açıkladı. Şimdi şaibe diyorlar. 2014'te seçmen sayısı daha az, geçersiz oylar ise 420 bin civarında.

"ŞAİBE DEDİĞİNİZ SEÇİMDE 25 İLÇEDE KAZANIYORSUNUZ"

Çok şaibeli seçim deyip herkesi zan altında bırakıyorlar. Siz işin içindesiniz. 25 ilçede siz seçimi kazanıyorsunuz şaibe dediğiniz seçimde.

Siz o akşam saat 10'da kendinizi 3 bin oyla kazanmış ilan ettiniz. Şimdi 20 bin nerede, diyorsunuz hakkımız nerede? Söyledikleri birbirini tutmuyor.

"KAYBETTİK O ZAMAN BİR DAHA MI SEÇİM?"

('Seçimi kazandınız mı?' sorusuna) Gayet tabii. Şu an her şey ortada. Nereye gidiyoruz o zaman bütün ülkedeki seçimleri açalım sayalım. Ben kaybedene kadar sayalım. Üzerindeki mühür eskisin Ekrem İmamoğlu'nun oyları düşsün. Birincisi artık seçim yok dediler. Biz seçimden kurtulamıyoruz. Kaybettik o zaman bir daha mı seçim? Kazanana kadar seçim mi mesela. Ben hiçbir şeyden korkmam.

'YETKİLİLER İZİN VERMEDİ'

(Eyüp Sultan ziyareti) Dedim ki 'Camiye girmeyeyim, Eyüp Sultan Hazretleri'nin olduğu yer daha gizli, orada ibadetimizi yapalım.' Açılmadı biliyor musunuz? Herkese açılır, ben biliyorum. Ben de kıldım orada. Açılmadı, izin verilmedi. Sonra yandaki bir başka küçük türbe var, orada ettim. Ben Eyüp Sultan'a gidişimi basına duyurmadım. Orada bir kadın adayımız vardı. Çok, çok üzülmüştüm. Dedim 'Hem seni ziyaret edeceğim, hem de Eyüp Sultan'ı ziyaret edeceğim.' Böyle şeyleri yaşadıkça çok üzülüyorum. Bu memleket bizim.

Bütün geçersiz oyların sayılması halinde bile 18 ile 20 bin arasında oy farkı kalacak. Bundan ötesi yok. Bu ciddi bir veridir. 119 bin geçersiz oyda elde ettiğiniz veri, yanılgı payı sıfıra yakındır.

Adalet duygusunda çelişki yaratan şey, çifte standart. Sadece iktidar partisinin kaybettiği yerler mi sayılacak?

AK PARTİ'DEN DE OY GELDİ

AK Parti'den de oy geldi. Kesinlikle. Birebir biliyorum, ifade edenler var. HDP'li seçmen aynı şekilde. Sadece kendi siyasi partimin insanlarına karşı konuşmuyorum ki bu söylediklerimi? Niye vermesin ki. Ben çocuğunu, çevreyi, hayatı düşünüyorum. Kimseyi ayırt etmem diyorum. Oy vermeyen AK Partili dostlarımın da benimle ilgili yüksek oranda zihninde olumsuz bir düşünce olduğunu düşünmüyorum.

Atatürk Havalimanı'ndaki mevcut yapılar, uzay, bilim çağına katkı sunacak şekilde, eğitim, teknokent tarzında, bu alana hizmet edecek bir sürecin başlatılması bizim amacımız.

 

Azınlık kelimesi benim ruhumda incitici. Neyin azınlığı ya. Benim insanım. Dışlıyorsun. Ben kucaklıyorum, 16 milyon.

(Seçim süreci için FETÖ iddiaları) Devletin savcısı, devletin adalet sistemi, içişleri bakanlığı, bütün sistemi denetleyecek mekanizma niye gereğini yapmıyor? Fasi fiso cümlelerden bunu konuşuyorsak anlamsız.

Dün annesinin elinden tutup çocukların beni görmeye pazara gelmesi, okuldan çıktı geldi. Ben sokağı germem. İnsan sabırsızlanmaz mı? O kadar çok yapacak şey var ki. Ben her anımı şeffaflaştıracağım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN 'TOPAL ÖRDEK' TANIMI

Sanırım Meclis'teki yeterli sayının lehimize olmaması üzerinden yorum yapmış diyeceğim. Görecekler ki bir şehir şeffaf yönetildiği takdirde kimse ihanet edemeyecek.

Ben bu ülkenin 40 haneli bir köyünde doğmuş, annem babam beni iyi yetiştirmiş. İş insanı olan baba beni işçi gibi yetiştirmiş. Daima bu ülkenin değerlerine sahip çıkmayı ruhuna yerleştirmiş bir insanım. Bizim hiç kimse yol haritamızdan şüphe etmesin. Bizi izlemeye devam etsinler. Tek bir oyumu bile yedirtmeyeceğim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.