1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan korkutan çağrı:.
Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan korkutan çağrı:.

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan korkutan çağrı:.

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan korkutan çağrı: 100 bin binayı derhal boşaltın!.

A+A-

Erzurum Güncel- İran’da meydana gelen 5.9’luk deprem Van’ı vurdu. 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği 39 kişinin de yaralandığı depremin ardından Jeoloji Mühendisleri Odası dikkat çeken bir çağrıda bulundu. Meclis’e çağrı yapan Jeoloji Mühendisleri Odası, fay hatları üzerinde 100 bin binanın hemen yıkılması gerektiğini söyledi. Öte yandan fay yasasının da çıkartılması gerektiğini söyleyen Oda, “Fay hatları veya zonları üzerinde yer alan binalarda yaşayan yurttaşlarımız olası bir depremde öncelikli olarak etkilenecektir” ifadelerini kullandı.

Son dakika haberleri... İran'da meydana gelen ve Van'da da şiddetli bir şekilde hissedilmesinin yanı sıra 5 köyün yıkılmasına neden olan depreme ilişkin Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan flaş bir çağrı yapıldı. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan imzası ile Meclis'e yapılan çağrıda ElazığDenizliManisa'nın ardından Van'ı etkileyen depremlerde en çok hasar ve can kaybının fay üzerinde kurulu yerleşim yerlerinde olduğuna vurgu yapıldı. Fay hatları üzerindeki yaklaşık 100 bin binanın derhal boşaltılması istenirken fay yasası çıkartılması istendi. İşte, son dakika haberinin detayları ve yapılan o çağrı;

Hürriyet'te yer alan habere göre, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan imzasıyla Meclis'e yapılan çağrıda Elazığ, Denizli, Manisa'nın ardından Van'ı etkileyen depremlerde en çok hasar ve can kaybının fay üzerinde kurulu yerleşim yerlerinde olduğuna dikkat çekildi. Özetle şöyle denildi: "Gerek Sivrice (Elazığ) depremi, gerekse Denizli, Manisa, Akhisar ve Hoy depremleri göstermektedir ki en çok ölüm ve hasar fay zonları ve hatları üzerinde kurulan yerleşim birimlerinde meydana gelmektedir. Jeolojik açıdan yapılan ilk değerlendirmelere göre depremin, Başkale-Hoy Fay Zonu'nun Hoy şehrinin kırsal kesimlerine denk gelen bölümünde gerçekleştiği görülmektedir.

FAY HATTININ TAM ÜZERİNDE
Başkale Fay Zonu (BFZ) Türkiye'nin güneydoğusunda, Şemdinli-Yükseova Fay zonu ile İran'ın kuzeybatısında bulunan Guilato– Siah–Hoy Fay sisteminin arasında yer almaktadır. İlk belirlemelere göre sol yanal atımlı, yaklaşık 55-60 km uzunluğunda olan bu fay zonunun, Özpınar Mahallesi (Başkale) ile Hoy arasındaki segmentinin kırıldığı anlaşılmaktadır. En fazla hasarın oluştuğu Özpınar Mahallesi yerleşim alanı, fay hattının tam üzerinde. Yine Güvendik, Gelenler, Bilgeç, Ömerdağı ve Kaşkol mahalleleri yerleşim alanları ise Başkale-Hoy Fayı zonuna çok yakın mesafelerde bulunduğu görülmüştür. MTA'nın Türkiye Diri Fay Haritası göz önüne alındığında 18 kent, 80'i aşkın ilçe, 502'yi aşkın köyümüzün doğrudan fay zonları üzerine bulunduğu, bu zonlar üzerinde 100 bini aşkın binanın yer aldığı görülmektedir. Fay hatları veya zonları üzerinde yer alan binalarda yaşayan yurttaşlarımız olası bir depremde öncelikli olarak etkilenecektir."

Oda'nın çağrısında öncelikle fay zonları üzerindeki binaların kentsel dönüşüme tabi tutularak boşaltılması gerektiğinin altı çizildi.

.SABAH

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.