1. HABERLER

  2. AKDENİZ

  3. Konu Afet Olunca Derslerini Afad'da İşlediler
Konu Afet Olunca Derslerini Afad'da İşlediler

Konu Afet Olunca Derslerini Afad'da İşlediler

Aziziye ilçesine bağlı 19 Mayıs Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri öğretmenleri nezaretinde sosyal bilgiler dersinde işledikleri afetler konusunu uzmanlarından öğrenmek için AFAD Erzurum İl Müdürlüğünü ziyaret ettiler.

A+A-

Erzurum Güncel- AFAD eğitmenleri tarafından eğitim salonunda slayt ve tanıtım filmleri ile birlikte verilen derste afetlerle ilgili birçok konuda gerekli bilgiler aktarıldı. Büyük bir dikkatle anlatılan konuları dinleyen çocuklar merak ettikleri konular hakkında sorularda yönelttiler.

Eğitim sonunda, AFAD Erzurum Birlik Müdürlüğü'nü gezme fırsatını da bulan öğrencilere eğitmenler ARYA ve UNA ile birde sürpriz yaptılar.

Erzurum AFAD arama ve kurtarma köpekleri ARYA ve UNA'yı karşılarında gören çocuklar büyük bir mutluluk yaşarken, enkaz arama ve iz takip görev alan köpekler ARYA ve UNA'da bu mutluluğa kayıtsız kalmayarak çocuklarla eğlenme fırsatı buldular.

AFAD Erzurum 2017 Yılında Yaklaşık 41 bin kişiye eğitim verdi

Öte yandan AFAD Erzurum İl Müdürü Selahattin Karslı yaptığı açıklamada, Erzurum AFAD olarak 2017 yılında Erzurum'da yaklaşık 41 bin kişiye eğitim verildiğini belirtti.

Karslı, ülkemiz ve özellikle bölgemizdeki deprem yoğunluğu, deprem aktivitesi düşünüldüğünde deprem öncesi, sırası ve deprem sonrası yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirlerin büyük önem kazandığını belirterek "bu kapsamda yapılan çalışmalarda Erzurum'da ilk ve orta dereceli 52 okulda 36.670 öğrenci ve 1268 öğretmen olmak üzere toplam 37 bin.938 kişiye temel afet bilinci, deprem, doğal afetler ve bina tahliye eğitimleri verilirken eğitmenler tarafından eğitimler sonunda tatbikatlar yaptırıldı. Yine 50 kamu kurum ve kuruluşu ile özel sektör kuruluşlarında toplam 2894 kişiye temel afet bilinci, çığda arama kurtarma, yangın ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) eğitimleri verildi. Belki ilk etapta bu sayı çok az görülse de okullarda yaptığımız bu çalışmaları öğrencilerimizin sınav ve diğer aktivitelerini dikkate alarak gerçekleştirmek zorundayız. Mevcut personelimizin diğer çalışmalarda da görev aldığını düşündüğümüzde geçen yıllara oranla daha çok öğrenci ve eğitmene temel afet bilinci konusunda ulaşmış bulunuyoruz. Amacımız basit birkaç teknik ile tüm çocuklarımıza en azından özellikle deprem anında ve sonrasında hayatta kalabilme, hayatı idame ettirebilme konusunda yardımcı olabilmek. Tüm çocuklarımıza elimizdeki imkanlar doğrultusunda bu teknikleri göstermeyi amaçlıyoruz" şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.