1. HABERLER

  2. KARADENİZ

  3. Korona virüsten ölümlerde sigara etkisi
Korona virüsten ölümlerde sigara etkisi

Korona virüsten ölümlerde sigara etkisi

Koronja virüs nedeniyle hayatını kaybedenler ve ağır hasta olanlar arasında sigara kullananların ağırlıkta olduğuna dikkat çeken Sağlığa Evet Derneği Başkanı Elif Dağlı,

A+A-

Erzurum Güncel- "Ağır hastalar ve kaybedilen hastalar arasında halen veya geçmişte sigara kullanan oranı yüksek bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, AA muhabirine, koronavirüs ve tütün kullanımı arasındaki ilişkiyi değerlendirdi.

Tütün kullanımının başta solunum ve kalp-dolaşım sistemi olmak üzere vücudun bütün dokularına zarar verdiğini vurgulayan Dağlı, koronavirüsün de bu organ sistemlerini tahrip ettiğini söyledi.

Çin'de yapılan çalışmaların solunum, dolaşım sistemleri ve kalp hastalığı bulunanların koronavirüs belirtileri gösterme olasılığının yüksek olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Dağlı, "Bu hastalıkları olan kişilerin kaybedilme oranları daha yüksek olduğu tanısı laboratuvar testiyle doğrulanmış ve 55 bin 924 kişinin değerlendirilmesiyle ortaya konmuştur." diye konuştu.

"NEFESLERİNİ DIŞARI ÜFLERKEN VİRÜS DE SAÇMAKTALAR"

Prof. Dr. Elif Dağlı, 18 Mart itibarıyla çoğunluğu Çin ve İtalya'da olmak üzere toplam 194 bin 909 koronavirüs olgusunun rapor edildiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aralık 2019-Ocak 2020 tarihlerinde yayınlanan 5 çalışma incelenerek sigara kullanmayla hastalığın şiddeti, yoğun bakım desteği, mekanik ventilasyon ihtiyacı ve ölüm riski arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ağır hastalar ve kaybedilen hastalar arasında halen veya geçmişte sigara kullanan oranı yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak sigara içmek, Kovid-19 enfeksiyonunda olumsuz seyir ve sonuçlarla ilişkilidir. Kanıtların ağırlığı arttıkça mevcut veriler kuvvet kazanacaktır."

Nargile kullanımına da değinen Dağlı, nargile ağızlığı, hortumu ve fanusunun hepatit C, tüberküloz, uçuk virüsü gibi çeşitli hastalıklara neden olabileceğini ve bunların yanı sıra koronavirüs enfeksiyonunu da yayma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Dağlı, elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin de çok zararlı olduğuna dikkati çekerek, "Bu ürünleri soluyan Kovid-19 taşıyıcıları nefesini dışarı üflerken virüs de saçmaktadır. Elektronik sigarada akciğer hasarı yapan birçok kimyasal vardır. ABD'de birçok genç bu nedenle yoğun bakımda tedavi görmüş hatta akciğer nakline gitmiştir. Elektronik sigara Kovid-19'a benzer akciğer hasarı yapar. Kullanıcıların virüsü alması akciğer hasarını çok ağırlaştırabilir." ifadelerini kullandı.

"Doğrudan akciğere saldıran bir virüs dünyayı kasıp kavuruyor. Akciğerine iyi bakmış olanların şansı daha yüksek." diyen Dağlı, şunları kaydetti:

"Yaşadığımız salgın nedeniyle nargile kafeleri ve kapalı alan sigara yasaklarını ihlal eden ikram işletmeleri şimdilik kapalı. Bu salgından kurtulduğumuz zaman nargilelik tütün sunumunun yasaklanması doğru olacaktır. Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerini yasa dışı satan internet platformları kapatılmalıdır. Nargile kafeler bir daha açılmamalıdır. Akciğerimize iyi bakmalı, hava dışında başka madde solumamalıyız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.