1. HABERLER

  2. GÜNCEL MEDYA

  3. Serdar Turgut yazdı: İşte ABD'nin Türkiye'ye karşı hazırladığı ordu
Serdar Turgut yazdı: İşte ABD'nin Türkiye'ye karşı hazırladığı ordu

Serdar Turgut yazdı: İşte ABD'nin Türkiye'ye karşı hazırladığı ordu

Turgut köşesinde, Pentagon’un ABD Kongresi'ne sunduğu Suriye raporunu yazdı. Turgut SDG içinde yer alan Suriyeli Hıristiyan Syriac Military Council'in, Deyrizor bölgesinden ayrılıp Afrin’e, YPG’ye yardım için geçme kararı aldığını da aktardı.

A+A-

Erzurum Güncel- Serdar Turgut köşesinde, Pentagon’un ABD Kongre’sine sunduğu Suriye raporunu yazdı. Turgut yazısında raporda Pentagon’un YPG ile ilişkileri hakkında detayların yer aldığı ve ABD’nin YPG için ayırdığı bütçeye yer verdiğini belirtti.

“‘KESİLECEK’ DENİLEN İLİŞKİ İÇİN 70 MİLYON DOLAR DAHA FAZLA PARA İSTENMİŞ”
Habertürk yazarı Turgut şu ifadeleri kullandı:

“Pentagon’un ‘inspector general’i (IG, başmüfettiş) bütçe gereği Kongre’ye sunmak zorunda olduğu Suriye raporunu yazdı. Raporda ABD’nin hakkında sürekli çelişkili açıklamalar yaptığı YPG ile ilişkisi hakkında ilginç tespitler var. 1 Ekim’de başlayan yeni bütçe yılında YPG’ye yönelik 500 milyon dolar para ayrılmış görünüyor. Geçen yılın bütçesinde bu miktar 430 milyon dolardı. Yani bazı açıklamalarda ‘kesilecek’ denilen ilişki için 70 milyon dolar daha fazla para istenmiş bu yılda.

Müfettiş, bu bütçe kapsamında gönderilecek askeri malzemenin yapısında bir değişim olmasının doğal olduğunu, çünkü henüz tam bitirilmemiş de olsa DEAŞ ile mücadelenin ilk şiddetli aşamasının geçildiğini ve şimdiki aşamanın daha çok kurtarılmış bölgelerin tutulması, istikrarlaştırılmasına yönelik olduğunu, bu yüzden de gönderilecek silahların niteliğinin bu yeni duruma uygun olması gerektiğini söylüyor. Gönderilmesi planlanan malzemeler arasında askeri araçlar, füzeler, anti-tank füzeleri ve makineli tüfekler sayılıyor.”

Bozdağ'dan ABD'ye tepkiBozdağ'dan ABD'ye tepki

"AFRİN’E GEÇMEK İSTEYENE SİLAH YOK" AÇIKLAMASI

Turgut yazısını “Amerika’nın yönlendirmesiyle kaçan DEAŞ’ın toplandığı Deyrizor bölgesine yoğunlaşmış SDG (Suriye Demokratik Güçleri) içinden YPG’li unsurların, Türkiye’nin operasyon yürütmekte olduğu Afrin bölgesine geçmek isteyebilecek YPG’lilere yeni bütçe kapsamında gönderilecek yeni silahların katiyen verilmeyeceği de bu rapor baz alınarak Pentagon içinde yapılan tartışmalarda söylendi. Ancak bunun ne kadar gerçekçi olduğu ve bunun sadece Türkiye’den gelebilecek tepkileri yumuşatmak amacıyla söylenip söylenmediği belli değil. Çünkü 'müfettiş'in İran etkisi hakkında verdiği bir diğer raporda Amerika’nın bölgeye gönderdiği silahların üzerindeki kontrolünü çoktan kaybetmiş olduğu da görülüyor” ifadeleriyle sürdürdü.

YPG’LİLERİN EĞİTİLDİĞİ ASKERİ EĞİTİM KAMPLARI

Müfettiş raporundaki dikkat çeken ayrıntıları aktaran Serdar Turgut “’Müfettiş’in raporunda, Amerika tarafından DEAŞ ile savaş sürerken Suriye’nin genelinde güçlenmesine göz yumduğu ancak şimdi de yine Amerika tarafından öncelikli sorun ilan edilen İran ile ilgili ilginç bilgiler var” dedi.

Turgut yazısını şöyle sürdürdü:

“Irak merkezi hükümeti ile Amerika arasında sürmekte olan yardım süreci bağlamında Irak ordusuna verilen bazı tankların, sonunda İran’a bağlı olan Şii milis güçleri tarafından kullanıldığı CIA tarafından tespit edildi. Gerçi Irak devleti bunun olmasının önüne geçeceklerini ilettiler, ama bunun da ne kadar gerçekçi olduğu burada şüpheyle karşılanıyor.

Sahada durum böyle olunca Amerika’nın YPG’nin elindeki silahları kontrol edeceği açıklamaları da tabii ki havada kalıyor.

Pentagon’a ve CIA’ya bölgeden ilginç istihbaratlar akıyor. Yine bu son rapor baz alınarak Pentagon’da yapılan durum değerlendirmesinde bu istihbaratlar da kullanıldı.

Amerika resmen oluşmasına katkıda bulunmasa da bölgede silahlı militanların bir ordulaşma sürecinde oldukları da tespit edildi.

Fırat’ın doğusundaki bölgede 14 askeri eğitim kampının kurulmuş olduğu ve hatta subay yetiştiren bir askeri kolej bile bulunduğu tespit edildi.

Amerikalıların konuştuğu YPG’liler bu askeri eğitim kamplarında eğitilen insanların sayısının orta vadede 30 bini bulmasının hedeflendiğini söylediler.”

Son dakika! Dışişleri'nden ABD'ye rest: Ya düzelecek ya da tamamen bozulacak!Son dakika! Dışişleri'nden ABD'ye rest: Ya düzelecek ya da tamamen bozulacak!

“ORDU HEDEFİNİN SAHADA…”

Yazısında “Pentagon’da yapılan bu değerlendirme sonucunda Amerika’nın sahadaki komutanlarının ilk açıkladıkları ama sonra gelen tepki nedeniyle geri alınmak zorunda kalınan 30 bin kişilik ordu hedefinin sahada hâlâ daha sürdürüldüğü ortaya çıkıyor” diyen Serdar Turgut şöyle devam etti:

“Sadece bu defa bu ordu Amerika kontrolünde kurulmuyor. Bu sadece bölgedeki YPG’nin yaptığı bağımsız bir işmiş gibi sunulmakta. Ayrıca Irak’ta da 2 bin peşmergeye ABD tarafından askeri eğitim verilmekte olduğu öğrenildi.

Bu arada Washington’daki birimlere göre SDG içinde yer alan Suriyeli Hıristiyan Syriac Military Council, Deyrizor bölgesinden ayrılıp Afrin’e, YPG’ye yardım için geçme kararı aldı.

Washington’un, ‘Bu kararı alanlara her türlü yardımı keseriz’ tehdidine rağmen bu kararın alınması ilginç bulundu burada.”

Kritik görüşme sonrası ABD'den ilk açıklamaKritik görüşme sonrası ABD'den ilk açıklama

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.