1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yoğurt tüketiminin gripten koruduğu tespit edildi
Yoğurt tüketiminin gripten koruduğu tespit edildi

Yoğurt tüketiminin gripten koruduğu tespit edildi

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizami Duran ve ekibi tarafından yapılan araştırmayla,

A+A-

Erzurum Güncel- İçerisindeki probiyotikler sayesinde yüksek düzeyde mikroorganizma barındıran yoğurt ve suyunun, grip veya soğuk algınlıklarına karşı koruma sağladığı tespit edildi.

Prof. Dr. Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin  Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen  "Probiyotik Mikroorganizmaların Önemli İnsan Patojenlerine Karşı Etkinliklerinin  Araştırılması" projesiyle grip öncesi korunmalara ilişkin önemli bulgular elde  ettiklerini söyledi.

Proje kapsamında içerisinde çok sayıda bakteri bulunan yoğurt ve  yoğurt suyu üzerinde çalıştıklarını belirten Duran, çalışmayla ilgili şu  bilgileri verdi:

 

"Yoğurt bakterilerinde hayvan deneyleri üzerinde yaptığımız bulgularda  çok çarpıcı sonuçlar elde ettik. Enfeksiyonlardan korunmanın en önemli kolundan  biri bağışıklık sistemimizin ürettiği immunoglobulinlerdir, yani antikorlardır.  Yaptığımız çalışmalarda kontrol grubuna nazaran 2 ila 10 kata kadar koruyucu  antikorların (koruyucu sıvılar), yoğurt bakterileriyle düzenli olarak beslenen  hayvanlarda yüksek olduğunu tespit ettik. Bu, yoğurtla beslenen canlıların, grip  başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı 10 kata kadar daha  yüksek oranda korunduğu anlamına gelmektedir."

 

Gribin ciddi bir solunum yolu hastalığı olduğunu aktaran Duran,  yaptıkları çalışmayla özellikle içerisinde yüksek sayıda bakteri bulunan, en az  24 saat mayalanmış yoğurt ve yoğurt suyu tüketiminin, grip başta olmak üzere  benzeri solunum yolu enfeksiyonlarından koruduğunu belirlediklerini kaydetti.

 

Duran, grip gibi viral enfeksiyonlardan korunmanın en önemli yolunun  bağışıklık sistemini güçlü kılmak ve dengeli beslenmek olduğunu söyledi.

 

Dengeli beslenmenin en önemli koşulunun ise içerisinde faydalı  mikroorganizmalar bulunan fermente gıdaların tüketilmesi olarak niteleyen Duran,  bunların başında yoğurdun geldiğini vurguladı.

 

Duran, yararlı bir yoğurdun bakteri sayısı yüksek mayayla mayalanarak,  en az 24 saat sıcak bir ortamda hatta ekşimtrak tada kadar bekletilmesi  önerisinde bulundu.

 

Yoğurdun tadının ekşimtırak bir hal almasının içerisindeki faydalı  bakterilerin çoğaldığı anlamına geldiğini aktaran Duran, ne kadar çok bakteri  üremesi gerçekleşirse, tüketilen yoğurdun da o kadar faydalı olacağını kaydetti.

 

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan virüsler veya bakteriler gibi  etkenler tarafından oluşturulan hastalıklara karşı korunmak için evde mayalanmış  yoğurdun mümkünse her öğün tüketilmesi gerektiğini anlatan  Duran, bağışıklık  sisteminin güçlenmesi için yoğurt suyunun da sabahları çocuklara içirilmesi  önerisinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.