1. HABERLER

  2. GENEL

  3. 3 gün sonra başlıyor artık eczanelerden alınabilecek
3 gün sonra başlıyor artık eczanelerden alınabilecek

3 gün sonra başlıyor artık eczanelerden alınabilecek

Cadde cadde dolaşıp tıbbi malzemeci aramak, fatura kestirip kurumdan yapılacak ödemeyi beklemek tarih oluyor. 1 Temmuz'dan itibaren tıbbi malzemeler eczanelerden alınabilecek.

A+A-

Erzurum Güncel- SGK ile eczaneler arasındaki tıbbi malzeme sözleşmesi, 1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor. Eczacılar bu tarihten itibaren ilacın yanı sıra 115 kalemden oluşan tıbbı malzeme için de danışmanlık hizmeti verecekler. Vatandaşlar, hasta altı bezi, varis çorabı, tabanlık, koltuk değneği, korseler, nebulizatör, hasta yatağı gibi 115 tıbbi malzemeyi eczaneden alabilecek. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, eczacıların sonradan alınan sertifika ile değil, üniversite diplomaları ve aldıkları akademik eğitimle tıbbi malzemede en iyi danışman olduklarını belirterek, "Vatandaşlar, hasta altı bezi, varis çorabı, tabanlık, koltuk değneği, korseler, nebulizatör, hasta yatağı gibi elzem 115 tıbbi malzemeyi eczanelerimizden alabilecekler" dedi.

VATANDAŞ FATURA KESTİRİP KURUMUN ÖDEMESİNİ BEKLEMEYECEK

Saydan konuyla ilgili açıklamasında, "Reçetesine tıbbi malzeme yazılmış olan hastalarımız 1 Temmuz'dan sonra cadde cadde dolaşıp tıbbi malzemeci aramayacak, fatura kestirip kurumdan yapılacak ödemeyi beklemeyecek. Çünkü, SGK eczanelerimizle sözleşme yaparak vatandaşlarımızın her gün çalışan, ülkemizin en ücra köşesinde bile hizmet veren 25 bin eczaneden hizmet alınmasını sağlamıştır. Eczane sözleşmelerinin “tıbbi malzemelerin“ de eczanelerce karşılanması yönünde hazırlanması vatandaşlarımızın sağlık hizmetini kesintisiz alması açısından çok önemli bir gelişmedir. Vatandaşlarımız; hasta altı bezi, varis çorabı, tabanlık, koltuk değneği, korseler, nebulizatör, hasta yatağı vs. gibi elzem 115 tıbbi malzemeyi eczanelerimizden alabileceklerdir" dedi.

İLAÇ VE TIBBİ MALZEME ECZACI DANIŞMANLIĞI İLE ALINIR

Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak yüksek eğitim seviyesinde, nitelikli satış yapan kurumlar olduklarının altını çizen Nurten Saydan, "Eczanelerimizde marka seçiminde gerekli özeni gösteriyoruz ve ürün hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Eczanelerimizde vereceğimiz ürünlerin fiyatı hiçbir zaman vatandaşımızı zorlayacak, kurumu zarara uğratacak seviyede olmayacak. Fiyat avantajından dolayı da eczanelerimiz vatandaş tarafında tercih edilecektir" dedi. Saydan, tüm eczacılara yeni uygulama hakkında bilgi tazelemesi yaparak, 1 Temmuz tarihine hazırlandıklarını belirtti. 

Vatandaşların tıbbi malzemelerini alırken eczaneleri tercih edip, en uygun şekilde malzemelerini temin edebileceklerini belirten Saydan, "Bizler bu malzemeleri yapılan kurum sözleşmesine dayanarak SGK'ya fatura edeceğiz ve vatandaşlarımızın bedelini ödeyerek, fatura kestirip kurumdan parasını almak için beklemesine gerek kalmayacak. Vatandaşlar eczanelerimizde ilaçlarda verdiğimiz kaliteli hizmeti, tıbbi malzemeler için de bulabilecekler" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.