1. HABERLER

  2. EGE

  3. 34 bin kişi yürüdü!
34 bin kişi yürüdü!

34 bin kişi yürüdü!

90 bin Mehmetçiğin donarak şehit düşüşünün 97’nci yıldönümünde Sarıkamış’ta, ’Türkiye Şehitleriyle Yürüyor’ etkinliği düzenlendi. Sıfırın altında 15 derece soğukta yapılan yürüyüşe 34 bin kişi katıldı.

A+A-

Erzurum Güncel-

Binlerce Mehmetçik’i anlam için Azerbaycan, Kırgızistan, çeçenistan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’nin dört tarafından gelen yaklaşık 4 bin kişi Sarıkamış İlçesi’ne bağlı Kızılçubuk Köyü’nde toplandı. Bunların yanı sıra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ak Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, Kars Vali Ahmet Kara, Ardahan Valisi Mustafa Tekme, Kars Belediye Başkanı AK Partili Nevzat Bozkuş, Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı da katıldı. Saat 09.00’da yürüyüşe geçen grup hava sıcaklığının sıfırın altında 6 derece, kar kalınlığının 40 santimi geçtiği arazide ellerinde bayrak ve Atatürk posteri ile yürüyüşe geçti. Katılımcılar 7 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu takip ederek Soğanlı Dağları zirvesine ulaştı. Zirvede şehitler için okunan duaya ’Amin’ diyen katılımcılar saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudu. Katılımcılar, askeri bando eşliğinde marşlar okuyarak törenin yapıldığı Şehitlik Mahallesi’ne geldi. Kızılay görevlileri, alana giriş yapan Mehmetçiğe kırmızı ve beyaz karanfiller atarak karşıladı. Komutanlar, harita üzerinde Sarıkamış Harekatı’nı anlattı. Yürüyüşe katılanlar Kızılay tarafından dağıtılan etli pilavdan yedi.

TüRKİYE ŞEHİTLERİNE YüRüDü / WEB TV

BüYüK YüRüYüŞTEN FOTOĞRAFLAR

"BİRLİKTELİĞİ İFADE ETTİK"

Törende konuşma yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, farklı bir heyecan içinde oldUklarının söyledi. 97 yıl öncesinin hatırasını milletçe andıklarını anlatan Bakan Şahin, şöyle dedi:

"Bugün saat 09.00’da, 97 yıl önce mehmetçiğimizin önemli bir bölümünün bu şehri kurtarmak, düşman işgaline son vermek üzere yürüdüğü güzergahta biz de milletçe, askerimizle, polisimizle, kadınlarımızla, gençlerimizle, yaşlılarımızla, değişik ülkelerden gelen misafirlerimizle yürüdük. Bu yürüyüş hep oldu hep olacak. İlelebet devam edecek. Bu yürüyüşe Sarıkamış’taki şehitlerimizin anma programına İçişleri Bakanı olarak katıldım, ama bu katılım hükümetimiz adına katılımdır. Bu katılım sayın Başbakanımız, sayın Cumhurbaşkanımız adına katılımdır. Millet ve devletin sivil asker topyekün birlikteliğinin ifadesi adına katılımdır."

Yaklaşık 100 yıl önceki kahramanlığın harp tarihi, Türk Silahlı Kuvvetleri, ordu ve dünya ordularının savaş tarihine geçmiş çok önemli bir harekat olduğunu vurgulayan Bakan Şahin, şunları söyledi:

"Her zaman olduğu gibi o günlerde de Aralık ayından Ocak ayına 1914-15’e geçiş aylarında Türk ordusunun kahraman ordumuzun gerçekleştirdiği bu harekat her zaman olduğu gibi ordumuzun vatan severliğini milletimizin kudret ve kabiliyetini gösteren bir ifadedir. Her türlü iklime, şarta ve yokluğa rağmen ’önce vatan sonra vatan’ anlayışını ortaya koyma iradesidir. O gün öyledir, bugün böyledir, yarın da böyle olacaktır, böyle kalacaktır. 10 binlerce şehidimiz bu topraklarda yatmaktadır çoğunun ismi bilinmemektedir. Onların ismi bu topraklarda farklıdır. Bu toprakların dili olsa o isimleri bize rahatlıkla söyleyecektir. Biz isimlerini bilemediğimiz meçhul kahramanlarımızı unutmadık, unutmayacağız. Onların hatıraları önünde saygıyla eğileceğiz, minnet ve rahmetle anacağız. Kabirleri olmasa da. çanakkale şehitleri için yazan büyük şairin dediği gibi ’ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber’ ifadesinde belirttiği gibi çanakkale şehitleri gibi Sarıkamış şehitleri de makbersiz de olsa hatıralarımızda yaşamakta ve bu toprakların bekçiliğini ruhaniyetleriyle devam ettirmektedirler. Bu topraklar aziz topraklardır. Bedel ödenmiş topraklardır. Bu toprakların bedelini karşılayacak henüz yeni bir bedel icad edilmemiştir edilemeyecektir. "

Benlerce şehidi anmak için sivil-asker, devlet-millet hep beraber yürüdüklerini anlatan Bakan Naim Şahin, hedefi kısa olanların tek başına kısa mesafede yürüyebileceğini ancak, büyük hedefi olanların ilelebet birlikte yürümek, birlikte olmak durumunda olduğunu anlattı. Şahin, "Tepeyi tırmanırken ve inerken kolkola girdik. Düşmeden, eğilmeden indik geldik. Birlikteliğin gerçeğini daha bugün yaşadık hep beraber. Ve inşallah şimdilik bu milletin hedefi 2023, bizim hedefimiz 2023. çocuklarımızın hedefi 2050, torunlarımızın hedefi; 2100. Bu yüzyılı birlikte yürüyerek birlikte çalışarak, düşünerek sevinerek üzülerek Türk milletinin yüz yılı yapacağız. 2050’de daha ilerlemiş dünya liginde Türkiye, 2100’de dünyada söz sahibi Türkiye. Bu yüzyıl bizim yüz yılımız olacak. Şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun. Onlardan bize manevi himaye ve desteklerini esirgememelerini diliyor, dua ediyoruz. Yolumuz, yolunuz açık olsun" dedi.

Kars Valisi Ahmet Kara ise, Sarıkamış’ın, binlerce canın feda olmasına sebep olan, ama bu toprakların kıymetli vatan parçası haline gelmesini sağlayan toprak parçası olduğunu anlattı. Vali Kara, "Sarıkamış adı şehitlikle özdeşleşmiştir. Sarıkamış, çanakkale’de şehit olanlar sebebiyle o yıllarda üniversiteye gidecek lise öğrencisi bulunamamış, ortaokul mezunları üniversiteye kabul edilmiş. 1915-16’da ortaokul mezunları üniversiteye kabul edilmiştir" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.