1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Asgari ücrete gelecek zamla her şey değişecek
Asgari ücrete gelecek zamla her şey değişecek

Asgari ücrete gelecek zamla her şey değişecek

Yaklaşan yılbaşıyla birlikte hemen herkesin gelirlerini etkileyen değişiklikler de gündeme gelecek.

A+A-

Erzurum Güncel- Ocak ayında çalışan çalışmayan herkesin geliri artacak. Asgari ücrete gelecek zamla birlikte borçlanma miktarları da değişecek. Aralık ayında doğum ve askerlikborçlanması yapan kişiler kazançlı çıkacak.

Ocak ayında asgari ücret artacak. Halen brüt 1.777,5 lira ve net 1.404,6 lira olarak uygulanan asgari ücret geçen yıl yüzde 8 artırılmıştı. Asgari ücretin artışıyla birlikte tüm ödemeler ve borçlanmalar da yükselecek. 

 

Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem'in haberine göre: Özellikle erken emeklilik için yapılan doğum ve askerlik borçlanmalarında taban fiyatlar artacak. Bu tarih gelmeden harekete geçenler, kazançlı çıkacak. Borçlanmada tutarlar asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük borçlanma tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 32'si oluyor. Buna göre, bu yıl borçlanma yapanlar günlük en az 18 lira 96 kuruş ödüyor. Aylık en düşük borçlanma tutarı da 568.8 lira seviyesinde bulunuyor. 1 Ocak gelmeden 1 çocuk için 2 yıllık (24 ay) doğum borçlanması yapılırsa, en az 13 bin 651 lira ödeniyor. Yine bu yıl bitmeden askerlik borçlanması yapanlar 540 günlük (18 ay) borçlanma için en az 10 bin 238 lira veriyor. Tüm bu tutarlar, 1 Ocak'ta artacak. Yüzde 8'lik artış dikkate alınırsa doğum ve askerlik borçlanmalarında en az 100 liralık kazanç sağlanacak.

 

HERKESİN GELİRİ ARTIYOR

 

Ocak ayı sadece asgari ücret artışı değil birçok maaşa zam olarak da önemli bir tarih. İşte ocak ayında gerçekleşecek bazı zamlar:

 

 Memur maaşları toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zamlanacak. Buna göre; maaşlarda 108 ile 417 lira arasında artış yaşanacak. En düşük memur maaşı 2 bin 721 liradan 2 bin 829 liraya ulaşacak.

 SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına, 2017'nin ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak.

 

İŞSİZE YENİ MAAŞ GELİYOR

 

 Halen net bin 404 lira 6 kuruş, brüt bin 777 lira 50 kuruş olan asgari ücret, 1 Ocak'ta artacak. Yeni ücret, aralıkta Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek. Asgari ücretin geçen yılki gibi yüzde 8 seviyesinde artırılması halinde, net asgari ücret bin 516 liraya çıkacak. Brüt asgari ücret ise bin 919 lira 70 kuruş seviyesine yükselecek. Ancak oranın bunun üzerinde olması bekleniyor.

 

 Çalışanların maaşında bir artış daha olacak. Maaşlara her ay eklenen asgari geçim indirimi yükselecek. Asgari geçim indirimi, asgari ücret üzerinden belirleniyor.

 

İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTACAK

 

 Asgari ücretteki artışla birlikte işsizlik maaşında taban ve tavan tutarlar da yükselecek. Brüt asgari ücret bin 919 lira olursa, en düşük işsizlik maaşı 767.88 liraya, en yükseği de 1.535 liraya çıkacak.

 

BAĞ-KUR İÇİN DAVA GEREKLİ

 

 09.05.1988 sigorta girişliyim. Şu an 3600 gün ödenmiş sigorta primim var. Bağ-Kur'a hiç başvurmadım fakat 6 yıllık vergi mükellefiydim. Nasıl emekli olabilirim? Kayhan BENEK 

 

3.600 gününüz SSK (4A) ise 60 yaşında emekli olursunuz. Bağ- Kur kaydınız yok ise maalesef günler sayılmıyor. Ancak dava yoluna gitmeniz gerekir.

 

SİGORTA TARİHİ ÖNEMLİ

 

 Annem 68 doğumlu fakat nüfusta 1972 yazılı. 2000'de yurtdışına göç etti. Babam 66 doğumlu fakat nüfusta 1968'li. 25 yıldır yurtdışında çalışıyor. Emeklilik imkânı var mı? Özgür GÜZEL 

 

Babanız ve anneniz için nüfusta ne yazıyorsa o doğum tarihi geçerli. Anneniz 18 yaşından sonraki günlerini borçlanabilir. Babanız da yurtdışı borçlanması yapabilir. Sigorta tarihlerine göre emeklilik yaşları belirlenir.

 

KADINLARA EVLİLİK HAKKI

 

 01.07.1983'de SSK'lı olarak işe başladım. 2006'da emekli oldum. 2009'da bir özel hastanede hemşire olarak çalışmaya başladım. Kendim ayrılsam tazminat alabilir miyim? Şennur ÇALIK 

 

Kendiniz ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Bu arada kadınlar için evlilik imkânı var. Evlilikten sonra 1 yıl içinde istifa ederlerse tazminat alırlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.