1. HABERLER

 2. BODRUM

 3. Bodrum'da bayram tatili öncesi su krizi
Bodrum'da bayram tatili öncesi su krizi

Bodrum'da bayram tatili öncesi su krizi

Kurban Bayramı tatilinde nüfusu 1 milyona ulaşacak Bodrum'da su krizi yaşanıyor. Kesintilere açıklık getiren MUSKİ yaklaşık 15 milyon metreküp su açığı olduğuna dikkat çekti ve araç yıkamadan yeşil alan sulamaya hatta havuz suyu kullanımına kadar tasarruf

A+A-

Gazete Güncel- Yerli ve yabancı turistlerin en gözde turizm destinasyonu BodrumKurban Bayramı’nda yoğun bir 9 gün geçirecek. Nüfusu 1 milyona ulaşması beklenen ilçede uzun süredir devam eden su krizi devam ediyor.
Daha yazın ilk günlerinde birçok mahalleye su verilememesi ve şikayetlerin zirve yapması üzerine MUSKİ (Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü) açıklama yaptı. "Bodrum Yarımadası'nın günümüz itibariyle yıllık su ihtiyacı 44,42 Milyon m³ ancak MUSKİ Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilen ve Bodrum’a vermesi söylenen su miktarı ise 29,50 Milyon metreküptür" denilerek yaklaşık 15 milyon metreküp su açığı olduğuna dikkat çekilen açıklamada yapılan çalışmalara yer verildi ve tasarruf çağrısı yapıldı.

Havuz suyu kullanımına bile dikkat

Yeşil alan sulama, araç yıkama ve havuz suyu kullanımları başta olmak üzere hayatın her alanında su tasarrufuna gidilmesinin, su kaynaklarının korunması ve israfın önüne geçilmesi için büyük öneme sahip olduğu hatırlatıldı. İşte madde madde MUSKİ tarafından su kriziyle ilgili yapılan o açıklama:

Milas mı susuz kalsın Bodrum mu?

Milas mı susuz kalsın Bodrum mu?

 

Yağış oranları yüzde 45 azaldı

 • Yağış oranlarının yüzde 45 azalması, turizm sezonu nedeniyle yaşanan yoğun su tüketimi, havuz doldurma, sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üstünde seyretmesi ve baraj seviyelerinin geçtiğimiz yıllara oranlara çok düşük seviyelerde olması gibi nedenlerden dolayı Bodrum’un bazı bölgelerinde su kesintileri yaşanmaktadır.
 • Bölge halkının su kesintileri hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahibi olmasının yanı sıra MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından su kesintilerine karşı alınan önlemler ve hayata geçecek olan projeler hakkında açıklama yapma gereği duyurulmuştur.
 • Öncelikle Bodrum Yarımadası'nın su ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik sağlanan su miktarı hakkında verilere bakıldığında arada önemli bir eksiğin olduğu ortaya çıkmaktadır. Bodrum Yarımadası'nın günümüz itibariyle yıllık su ihtiyacı 44,42 Milyon m³ ancak MUSKİ Genel Müdürlüğüne tahsis edilen ve Bodrum’a vermesi söylenen su miktarı ise 29,50 Milyon metreküptür.
 • Yeni kuyu açılarak bu su miktarının yükseltilmeye çalışılmasına rağmen küresel iklim krizinin etkileriyle çok sayıda su kaynağı kaybedilmiştir sisteme verilebilen su miktarının ise ancak 28,50 Milyon m³ seviyelerinde kaldığı görülmektedir.

 Turizm sezonu etkisi

 • Bodrum’a verilen bu su ise yaklaşık olarak 320 bin kişiye yetecek miktardadır. Ancak Bodrum’da turizm sezonunda ve özellikle Bayram tatillerinde 1 milyonun üzerinde misafir ağırlanmaktadır. Yıllık yaklaşık olarak 16 Milyon metreküp su açığına ilaveten yıllık 5 Milyon metreküp temin edilmesi ön görülen Mumcular Barajından 28 Eylül 2023 tarihinden itibaren su alınamamaktadır.
 • Yaşanan bu su yetersizliklerinin geçici ve kalıcı çözümleri için MUSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından önemli projeler hazırlanmış ve hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bunlardan ilki Güvercinlik İçme Suyu Artıma Tesisinde arıtma kapasitesinin arttırılması olmuştur.
 • Bayram tatilinde yaşanacak yoğunlukta su ihtiyacının mümkün mertebe karşılanması adına bugün itibariyle 33.700 m³/gün su iletimi sağlanan Güvercinlik İçme Suyu Arıtma Tesisinden, 12.06.2024 tarihi itibariyle 50.000 m³/gün su temin edilmesi için gerekli yatırımlar yapılmış ayrıca yeni açılan kuyuların sisteme bağlanması ile ilave 1500 m³/gün olmak üzere toplam da Kurban Bayramı öncesinde 17.800 m³/gün sisteme su ilave edilecektir.
 • Yarımada genelinde yıllık 16 Milyon m³ seviyelerine ulaşan su açığının karşılanması yeraltı su kaynaklarından mümkün olmadığından, Bodrum Yarımadasının acil su ihtiyacının karşılanması amacıyla ilk etapta 4 ayrı proje üzerine yoğunlaşılmıştır.
 • Genel Müdürlüğümüzce tespit edilen 4 ayrı yüzeysel su kaynağı alternatifinden yıllık 8,5 ila 10 Milyon m³ su Geyik, Akköprü ve Mumcular Barajları ile Çamköy Biriktirme Deposuna iletilerek kış aylarındaki fazla suyun biriktirilmesi ve kullanılmasının ek bir baraj yapımına gerek kalmaksızın mümkün kılınması adına gerekli başvurular tekraren yapılmış, görüşmeler olumlu yönde devam etmektedir. İlgili kurumca gerekli izinlerin verilmesi akabinde gerekli yatırımlar tarafımızca hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir.
 • Dört yıldır etaplar halinde devam eden yüksek debili yeraltı su kaynağı tespit çalışmalarıyla Bodrum Yarımadası’na yıllık 9 ila 12 Milyon m³ yeraltı su kaynağının iletilmesi amaçlı etüt-planlama ve projelendirme çalışmalarına da devam etmektedir.

"Projelendirme çalışmaları devam ediyor"

 • 2024 yılında 'Muğla İli Entegre Su Yönetim Master Plan' ayrıca, yaz aylarındaki yüksek debili ihtiyacın karşılanması adına ilk etapta 30.000 m³/gün ikinci etapta ise 60.000 m³/gün olacak şekilde Ekinambarı ve Turgutreis Desalinasyon tesisleri (Deniz suyunu arıtma) etüt ve projelendirme çalışmalarına devam edilecektir. Alternatifli olarak hazırlanan projeler kapsamında Bodrum Yarımadası’nın minimum 2040 yılına kadar su ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.
 • Bunlara ilaveten atıksu arıtma tesislerinden elde edilen deşarj suyunun yeşil alan, narenciye bahçeleri ve ağaçlandırılacak alan sulamalarında kullanılmasına yönelik çalışmalara da devam edilmektedir.
 • 2058 yılı ihtiyacının karşılanması adına da Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün kentimizde Bodrum dahil yüzde 82’sinin yer aldığı Batı Akdeniz Havzası’nda kümülatif olarak bakıldığında 2100 yılına kadar su açığı olmayacağı ancak, havzada yer alan 5 alt havzadan sadece Milas-Bodrum Alt Havzasında su açığı olacağı bilgisinden hareketle; su fazlalığı olan Namnam Çayı ve Dalaman Çayı Alt Havzası’ndan, Milas-Bodrum Alt Havzasına su transferi planlaması yapılması yönünde gerekli talepte ilgili kurumlara iletilmiş ve program kapsamına alınması beklenmektedir.

25 ayrı proje hazırlandı

 • İlave su çalışmalarının yanı sıra, Bodrum ana içme suyu hattında meydana gelen arızaların azaltılması, taşıma kapasitesinin arttırılması ve şebeke hidrolik yetersizliklerinin giderilmesi için 25 ayrı proje hazırlanmış ve bu projelere turizm sezonunun bitiminde etaplar halinde başlanacaktır.
 • Su kıtlığı yaşanan ilçemizde yeşil alan sulama, araç yıkama ve havuz suyu kullanımları başta olmak üzere hayatımızın her alanında su tasarrufuna gidilmesi, su kaynaklarımızın korunması ve israfın önüne geçilmesi büyük önem arz etmektedir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.