1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Çocuğa hakaret boşanma sebebi
Çocuğa hakaret boşanma sebebi

Çocuğa hakaret boşanma sebebi

Karşılıklı boşanma davası açan çift hakkında Yargıtay'dan emsal nitelikte bir karar geldi. Davanın temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, çocuğa hakaret eden tarafı kusurlu bularak durumu boşanma sebebi saydı.

A+A-

Erzurum Güncel- Geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar veren çift, Aile Mahkemesi'nde karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, erkeğin davasını kabul ederek çiftin boşanmasına hükmetti. Kadının kararı istinafa götürmesiyle Bölge Adliye Mahkemesi, kocayı kusurlu bularak mahkeme kararını bozdu. Davacı erkek kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

ÇOCUĞA HAKARET EDEN TARAF KUSURLU GÖRÜLDÜ

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, çocuğa hakaret eden tarafı kusurlu sayılması gerektiğine hükmetti.

Kararda şöyle denildi:
"
Davacı erkeğin istinaf kanun yoluna başvurulmamak suretiyle kesinleşen eşini kovma, tehdit etme ve eşinin ailesine "Gelin kızınızı alın, öldürmemi mi bekliyorsunuz, boşayacağım" demesi kusurlu davranıştır. Davalı kadının da ortak çocuklara hakaret ettiği, eşinin ailesini istemediği ve aile sırlarını çevresi ile paylaştığı anlaşılmaktadır. Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir"

"Olayların akışı karşısında davacı erkek dava açmakta haklıdır" denen kararda şu ifadeler yer aldı: Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi yerinde görülmemiş ve kararın bozulmasını gerektirmiştir. Bölge adliye mahkemesi hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.