1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. DSİ 18 yılda Erzurum’a yaplanları açıkladı
DSİ 18 yılda Erzurum’a yaplanları açıkladı

DSİ 18 yılda Erzurum’a yaplanları açıkladı

DSİ 18 yılda Erzurum’a 3 milyar 79 milyon TL yatırım yaptığını açıkladı.

A+A-

Erzurum Güncel- Devlet Su İşleri (DSİ) Erzurum Bölge Müdürlüğü, son 18 yılda Erzurum’da yapılanların kısa bir özetini çıkardı. Yapılan açıklamaya göre; son 18 yılda Erzurum’a 3 milyar 79 milyon TL DSİ yatırımı yapıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Erzurum’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır. 

 

 

18 YILDA ERZURUM’A 3 MİLYAR 79 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI

 

 

DSİ Erzurum Bölge Müdürlüğü, ile son 18 yılda yapılan yatırım miktarını açıkladı. Açıklamada,  şöyle denildi: " 416.250 dekar arazi sulamaya açıldı ve yıllık 249 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. 1 milyar 843 milyon TL tarımsal destek ödemesi yapıldı. Erzurum’daki baraj ve gölet kapasitesini 238 milyon metreküp hacmine ulaştırdık. Erzurum’da son 18 yılda 297 dere ıslahı ile 364.980 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Son 18 yılda Erzurum’a 3 milyar 79 milyon TL DSİ yatırımı yaptık."

 

 

 

2021 YILI SULAMADA HAMLE YILI

 

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılı sulamada hamle yılı ilan edildi. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Son 18 yılda Erzurum ilinde inşa edilen 16 sulama tesisi ile 382 bin 440 dekar zirai arazi sulamaya açıldı.  Böylece Erzurum toprakları daha bereketli hale getirildi ve çiftçilere yıllık 230 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağlandı. 

 

 

ERZURUM İÇİN SULAMANIN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

 

 

Erzurum için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 16 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 16 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 362 bin 550 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 219 Milyon TL katkı sağlanacak. Yapılan açıklamada, Erzurum’a 6 baraj ve 12 gölet kazandırıldığı da duyuruldu. Ayrıca; Erzurum ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 297 adet taşkın koruma tesisi ile 262 yerleşim yeri ve 364 Bin 980 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlandı ve 11 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ediyor. 

Sinan AYDIN/ radarhaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.