1. HABERLER

  2. SAVAŞ

  3. Erzurum Valisi bu ayıba sahip çıktı!
Erzurum Valisi bu ayıba sahip çıktı!

Erzurum Valisi bu ayıba sahip çıktı!

TMMOB Jeoloji Mühendis. Odası Yönetim Kurulunun gündeme taşıdığı "Bir hançerde Narman Peri bacalarına!" basın bildirisine Erzurum Valisi Oktay Memiş'ten cevap geldi. Vali Memiş, katliama sahip çıktı

A+A-

Erzurum Güncel- Erzurum Valisi Okay Memiş: "Sosyal medyada yaptığımız tesis sit alanındaymış gibi değerlendiriliyor, hayır katiyen sit alanında değil. Biz çevre duyarlılığına çok önem veriyoruz"

 UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan ve oluşumunun yanı sıra yapısı bakımından da Amerika'nın Kolorado Vadisi'ndeki Büyük Kanyon ile benzerlik taşıyan Narman peribacalarında yapımı devam eden turizm tesisi, çevre duyarlılığı gözetilerek doğaya uygun şekilde inşa ediliyor.

Oluşum süreci 300 milyon yıl öncesine dayanan ve halk arasında "kırmızı periler diyarı" olarak da adlandırılan Narman ilçesindeki Narman peribacaları, Erzurum Valiliği, Büyükşehir ve Narman belediyelerince yürütülen çalışma sonucu yapılan turizm tesisiyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yılda milyonlarca turisti ağırlayacak potansiyele sahip olmanın yanı sıra film ekiplerinin de incelemelerine ev sahipliği yapan peribacaları, yeni yatırımla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak.

Bu eşsiz doğal manzarayı görmeye gelen turistler, çevre duyarlılığı gözetilerek yapılan tesiste at, ATV ve bisiklet safarisi ile trekking ve yürüyüş yapmanın yanı sıra balon turlarıyla da peribacalarını gökyüzünden görme fırsatı yakalayacak.

Bölgeyi ziyaret ederek tesiste inceleme yapan Vali Okay Memiş, gazetecilere yaptığı açıklamada, peribacalarının muazzam bir doğal alan olduğunu söyledi.

Tur otobüslerinin rahatça turist getirebileceği bir tesis yaptıklarını belirten Memiş, "Burada iki katlı bir tesis yapıyoruz. En az 5-6 otobüsün aynı anda gelip yemek ve diğer ihtiyaçlarını giderecekleri tesis olacak." dedi.

Memiş, tesisin bitmesiyle binlerce turisti ağırlayabileceklerini ifade ederek, "Bu tesiste ATV, at ve bisiklet safarileri ile trekking yapılacak. Aynı zamanda balon safari turları da planlayacağız. İlk etapta 200-300 bin turisti bekliyoruz ama asıl hedefimiz 500 bin turist. Allah nasip ederse Uzundere, Narman ve Oltu buralar adeta ring olacak ve İspir'e kadar gideceğiz. Burası doğal parkur ve görülmeye değer eşsiz bir yer." diye konuştu.

Tesisin kısa süre içinde bitirilmesini planladıklarını ve tesisle ilgili sosyal medyada yapılan yorumların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Memiş, "Allah nasip ederse Kurban Bayramı'na yetiştirmeyi planlıyoruz. Çok ümitliyiz çünkü burası çok bakir bir yer. Sosyal medyada yaptığımız tesis sit alanındaymış gibi değerlendiriliyor, hayır katiyen sit alanında değil. Biz çevre duyarlılığına çok önem veriyoruz. Çok önemli bir ihtiyaç ama bu mekanda elinizi yıkayacağız lavabo bile yok. Yani insanların en temel ihtiyaçlarını giderecekleri yer yok. Bunu yapmayalım mı, yapacağız hem de doğaya uygun şekilde. İnşaat bitince bütün çevreci kardeşlerimiz bütün doğa severler teşekkür edecek. Biz bütün Türkiye'yi buraya davet ediyoruz." ifadesini kullandı. 

İŞTE TMMOB'NİN O AÇIKLAMASI

Erzurum bu katliamı seyrederken, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulundan sert tepki geldi. Sosyal Medyadan ise Erzurumlulara çağrı yapıldı. "Değerinize sahip çıkın" denildi. 

Erzurum’un Narman ilçesi sınırları içinde yer alan, içerdiği jeolojik oluşumlar ve kendine has ekosistemi nedeniyle bir dünya mirası olan “Narman Kanyonu”, UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından da ülkemizde Jeopark adayı olarak kabul edilen 15 aday alandan biridir. Yaklaşık 2.5-3 milyon yıllık bir jeolojik geçmişi olan Narman Kanyonundaki jeolojik birimlerin aşınmasıyla meydan gelmiş kırmızı renkli peri bacaları dünya üzerinde sadece birkaç noktada bulunan özel aşınma şekillerine sahiptir.  Bu alan, özellikle karasal çökeller açısından bir jeoloji laboratuvarı ve eşsiz bir doğal anıt niteliğinde olup,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından da korunması gereken alan statüsüne alınmıştır. Bu kapsamda; 03.12.2019 tarih ve 30937 sayılı Resmi Gazetede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün yayınladığı 20.11.2019 tarih ve 273461 sayılı Bakanlık Olur’u ile  “nitelikli doğa koruma alanı”na ait sınırlar yeniden belirlenerek yayınlanmıştır.

Ancak son zamanlarda Dipsiz Göl ve Salda Göl’ünde yapılan tahribatın bir benzeri Narman Kanyonu’nda da yaşanıyor. Narman Belediyesi inşaat yapılacak onca yer dururken alanın önemli sekiz vadisinden biri ve en önemlisi olan Göndere Vadisinin girişine iki katlı bir bina yapmaya başlamıştır.

Dünyada ender görülen, bir kez yok edildiğinde bir daha yerine konulması imkansız nitelikteki doğal varlıkların koruma alanlarının içerisine, alanın doğal yapısıyla uyumlu olmayan beton, asfalt gibi malzemelerin kullanılmaması gerekirken, betonarme bir binanın yapılması ve vadinin yok edilmesi kabul edilemez.

Narman Kanyonu, içerdiği doğal varlık niteliğindeki jeositlerle dünya ölçeğinde jeopark olabilecek niteliklere haizdir. Yapılan çok sayıdaki bilimsel çalışmalar bunu açıkça ortaya koymaktadır. Ancak yapılan bilimsel ve teknik çalışmalar görmezden gelinerek, böyle bir noktaya yapılacak beton bir bina ,hem muhteşem bir peyzaja sahip vadinin görünümüne büyük bir zarar verecek, hem de kanyonun UNESCO dünya doğal miras alanı içerisine alınmasına da engel olacaktır. UNESCO kriterlerine göre bir jeoparkta olması gereken özellikleri taşıyan Narman Kanyonu, ne yazık ki Göndere Vadisi içinde yapılmaya başlanan bu çirkinlik abidesi ile bu şansını tamamen kaybedecektir. UNESCO’nun en çok önem verdiği kriterlerden biri olan “ Doğa Korumaya Hizmet Ediyor Olma” şartı da bu binayla birlikte ortadan kaldırılacaktır.

Sonuç olarak; Dipsiz Göl ve Salda Göl’ünün başına gelenlerin Narman Kanyonu’nun da başına gelmemesi, içerdiği çok sayıdaki jeosit niteliğinde doğal varlıkların yok edilmesinin engellenmesi amacıyla Erzurum Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığını göreve davet ediyor, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin tesis edilmesini bekliyoruz.

Saygılarımızla

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

ab8550a658c0f16_ek.png

Kaynak: Bir hançerde Narman Peri bacalarına!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.