1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. ETÜ'de kadınlar için farkındalık yarattılar
ETÜ'de kadınlar için farkındalık yarattılar

ETÜ'de kadınlar için farkındalık yarattılar

ETÜ’de toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda farkındalık oluşturmak ve bilinç düzeyini artırmak amacıyla 4. Ulusal Kadın Temalı Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi.

A+A-

Gazete Güncel- Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Kadın ve Aile Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAUM) tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda farkındalık oluşturmak ve bilinç düzeyini artırmak amacıyla hibrit olarak 4. Ulusal Kadın Temalı Öğrenci Kongresi düzenlendi. İlgiyle takip edilen kongrede kadın hamamcılardan, anne olmak isteyen veya istemeyen kadınlara yönelik kalıp yargılarına, Anadolu’daki kadınların mirastaki konumunun sebeplerinden gebelik yogası ve anne bebek bağlanmasına kadar çeşitli konular masaya yatırıldı.   

Kongreye ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ceren Sultan Elmalı, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Akbulut, Gaziantep Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Kadın temalı konu ve problemleri ele aldılar

Kongrenin açılış konuşmasını yapan ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ceren Sultan Elmalı, “Kadın temalı konu ve problemleri ele almak amacıyla düzenlediğimiz kongremizde verimli bir tartışma ortamı oluşturarak, farklı bakış açılarını değerlendirecek ve problemlerin çözümleri hakkında fikir alışverişinde bulunacağız.  Kadının varlığını ortaya koyabilmesi, anlamlı bir varoluş sergileyebilmesi ve kadın sorunlarına yönelik bir farkındalık yaratılıp çözüm önerileri üretilebilmesi için bu tarz çalışmaların yapılması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu anlamda EKAUM’un TÜBİTAK desteği alarak büyük bir özveri ile gerçekleştirdiği ve artık gelenekselleşen Kadın Temalı Ulusal Öğrenci Kongresi hem böyle bir misyona hem de sürdürülebilir ve toplumu daha ileri taşıyacak genç nesillerin bilgi, düşünce ve yaklaşımlarını akademik bir ortamda paylaşmasına olanak sağlayacaktır. Böylesine önemli bir kongrenin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen başta rektörümüz olmak üzere düzenleme komitesinde emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca davetimizi kırmayarak bugün aramızda bulunan Doç. Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan ve online olarak bize destek verecek olan Prof. Dr. Kadriye Bakırcı hocalarıma ayriyeten teşekkür ediyorum. En önemlisi bu güzel organizasyonda bizleri yalnız bırakmayan siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, kongrenin bahsettiğimiz amaçlar doğrultusunda faydalı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Farklı noktalara temas ettiler

EKAUM Müdürü Doç. Dr. Bahtinur Möngü ise “Bu yıl Ulusal Kadın Temalı Öğrenci Kongremizin dördüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Her kongremizde yeni bir şeyler öğreniyor, farklı noktalara temas ediyor, hem kadın hakları ve sorunlarını ele alıp değerlendiriyor hem de genç nesiller için akademik platformlar yaratarak akademik ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Ayşe Nur ERDOĞDU/ Pusula

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.