1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gözler YSK'da!
Gözler YSK'da!

Gözler YSK'da!

YSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına yapılan itirazlara ilişkin kararını bugün açıklayacak. Erdoğan'ın adaylığına İYİ Parti, DEVA Partisi ve Memleket Partisi itiraz etmişti.

A+A-

Erzurum Güncel- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugün önemli kararlar alacak. Kurula bugune kadar sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda itiraz yapıldı. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na adaylığına İYİ Parti, DEVA Partisi ve Memleket Partisi de itiraz etti.

YSK, partilerin itirazlarını bugün karara bağlayacak, ardından kesin listeler Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Kurulun seçim takvimine göre de yarın da cumhurbaşkanlığı seçim propaganda dönemi başlayacak.

YSK'ye itiraz dilekçelerini veren partiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki dönem Cumhurbaşkanlığı yaptığını belirterek, aday olmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. Kurula verilen dilekçelerde, “28 Mart 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan geçici aday listesinde yer alan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı geçici adayları listesinden çıkartılması” talep edildi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, itiraz gerekçelerini anlatırken, "Cumhurbaşkanının en fazla iki defa seçileceği hususu ilk defa 2007 yılında Anayasamızda yer aldı. 2017'de yapılan değişiklikte de bu hususta bir değişiklik yapılmadı. Dolayısıyla şu anda hepimiz biliyoruz ki ilk olarak 2014 yılında, ikinci kez de 2018 yılında Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmişti. Cumhurbaşkanlığı makamı sabit olduğuna göre, hala cumhurbaşkanı sıfatını taşıdığına göre bundan sonraki seçimde de üçüncü kez adaylığı söz konusu olacaktır. Anayasa'da da bu çok net bir şekilde ifade edilmiştir" demişti.

AKP'DEN "ANAYASAYA UYGUN" AÇIKLAMASI

İtiraz eden partilerin bu iddialarına karşılık AKP Erdoğan'ın adaylığının anayasaya aykırı olmadığını açıkladı.

Bozdağ, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi
"Gerek Anayasa hukukunun temel ilkeleri, gerek yorum yöntemleri, gerek yasama belgeleri gerek ise Anayasa Mahkemesi içtihadı uyarınca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olması ve cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde hiçbir anayasal ya da yasal engel yoktur. Siyasi hesaplarla ya da Anayasaya aykırı yorumlarla Anayasa hükümleri değişmez ve değiştirilemez. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki cumhurbaşkanı adaylığı, Anayasa'nın yeni 101'inci maddesine göre ikinci adaylığıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olması anayasal hakkıdır. Bu hakkını kullanmasının önünde de hiçbir anayasal ya da kanuni engel yoktur. Ayrıca bu hakkın kullanımı da Anayasa'nın teminatı altındadır.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.