1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hükümlüye elektrik faturasında mesken tarifesi
Hükümlüye elektrik faturasında mesken tarifesi

Hükümlüye elektrik faturasında mesken tarifesi

Adalet Bakanlığı, mahpusların yüksek elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalmasına yönelik yaşanan sıkıntıya karşı beklenen adımı attı.

A+A-

Erzurum Güncel- Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle mahpusların aydınlatma giderleri dışında ödedikleri elektrik faturası, ‘ticarethane’ statüsünden ‘mesken’ statüsüne çevrildi.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı 'Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik', Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

T24'ün haberine göre, Cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlüler, cezaevlerinin ‘ticarethane’ statüsünde yer almasından dolayı yüksek elektrik faturaları ile karşı karşıya kalıyor ve bu durum da eleştiri konusu oluyordu. Yönetmelikte yapılan düzenleme ile cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerin aydınlatma dışında kullandıkları elektrik, ‘ticarethane’ statüsünden çıkartılarak, ‘mesken’ statüsüne alındı. Böylece aydınlatma dışında, elektrik giderlerini kendileri karşılayan mahpuslar, faturalarını bundan sonra ‘mesken’ statüsü üzerinden daha düşük bedellerle ödeyebilecek.

Elektrikli ocağa izin çıktı

Öte yandan mahpuslar, koğuşlarda elektrikli ocak da bulundurabilecek. Yapılan düzenleme ile “Mutfak teşkilatı bulunmayan ceza infaz kurumlarında, yemek yapılabilecek herhangi bir yerin olmaması durumunda, hükümlülerin kaldıkları koğuş, oda ve eklentilerinde, idare tarafından verilen ve yemek yapmada kullanılacak her türlü gıda maddesi ve malzemesinin yeteri kadar bulundurulmasına" izin verilecek.

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemede, yemek yapmada kullanılan tüp gibi yanıcı ve parlayıcı madde veya malzemeler, yemek pişirilmesinden sonra, oda veya koğuşun dışında, idarenin kontrolünde bir bölüme alınacak.

Düzenlemede, kurumun 'fiziki imkânları müsait olduğu takdirde', "oda ve koğuşlarda elektrikli ocak bulundurulmasına müsaade edilebileceği gibi; aradaki bağlantının standartlara uygun olması ve güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tüpün koğuş veya oda dışında, ocağın ise koğuş veya odada bulundurulması suretiyle tüplü veya gazlı ocaklara da izin verilebilecek.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.