1. HABERLER

  2. GENEL

  3. İstenmeyen mesajlar yeni sistemle engellenecek
İstenmeyen mesajlar yeni sistemle engellenecek

İstenmeyen mesajlar yeni sistemle engellenecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, istenmeyen ticari elektronik ileti gönderiminin engellenmesi amacıyla yeni bir sistem oluşturduklarını belirterek,

A+A-

Erzurum Güncel - "Ticari elektronik iletilere ilişkin süreçler tek bir platform üzerinden yönetilebilecek. Böylece mevzuata uygun şekilde ileti gönderimi yapılabilecek ve vatandaşların rahatsızlığı en aza indirilecek." dedi.

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, e- ticaret yapan  işletmelerin ulaşılabilir olması ve e-ticaret alanında sağlıklı veri elde  edilmesi amacıyla Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişikliğe  gidildiğini ifade etti.

Düzenlemenin, kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki  meslek kuruluşlarının, gerçek ve tüzel kişilerin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi  (ETBİS) üzerinden bildirimde bulunmasına yönelik yükümlülük getirdiğine dikkati  çeken Tüfenkci, bu yükümlülüğü yerine getirmeyen kişilere 5 bin liradan 20 bin  liraya kadar idari para cezası verilebileceğini söyledi.

Tüfenkci, elektronik ticaretin gelişiminin izlenebilmesine ve  değerlendirilebilmesine imkan sağlayacak düzenlemenin, güvenli olmayan sitelerin  denetlenmesi ve sitelerin gerçek sahiplerine ulaşılabilmesi noktasındaki  sıkıntıların çözümü açısından önemli olduğunu dile getirdi.

"Her 4 kişiden biri e-alışveriş yapıyor"

ETBİS üzerinden toplanan verilerin, istatistiki bilgilerin  üretilmesine, e-ticaret alanında sağlıklı ve sürdürülebilir politikaların  oluşturulmasına katkı sunacağını vurgulayan Tüfenkci, "Elektronik Ticaret Bilgi  Sistemi'ni 1 Aralık itibarıyla hayata geçireceğiz. Bu sayede, ülkemizde  e-ticaretin gelişim seyrinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve doğru şekilde  ölçümlenmesi gerçekleştirilecek. Bunun yanında,  e-ticaret faaliyetinde bulunan  gerçek ve tüzel kişi sayısıyla elektronik ticaret hacmi gibi önemli veriler  kamuoyuyla 'www.eticaret.gov.tr' internet adresi üzerinden paylaşılacak."  değerlendirmesinde bulundu.

Sektördeki tüm aktörlerin güvenini inşa edecek düzenlemelerin  stratejik öncelik taşıdığını ifade eden Tüfenkci, 2017 yılında her dört kişiden  birinin internet üzerinden alışveriş yaptığını ve Türkiye'de e- ticaret pazar  büyüklüğünün 2013'te 14 milyar lira iken, eylül sonu itibarıyla 72,7 milyar  liraya ulaştığını kaydetti.

İstenmeyen iletilere 12 milyon lira ceza

Tüfenkci, istenmeyen ticari elektronik ileti gönderiminin engellenmesi  amacıyla yeni bir sistem oluşturduklarını belirterek, "Vatandaşların ticari  iletilerle ilgili verdiği onayların alınması, onay kayıtlarının saklanması veya  reddetme hakkının kullanılması gibi işlemler bu sistem üzerinden yürütülecek.  Böylece mevzuata uygun şekilde ileti gönderimi yapılabilecek ve vatandaşların  rahatsızlığı en aza indirilecek." diye konuştu.

Sistemin oluşturulmasıyla vatandaşların ve işletmelerin ticari  elektronik iletilere ilişkin süreçleri tek bir platform üzerinden  yönetebileceğine dikkati çeken Tüfenkci, "Elektronik ileti şikayet sistemi  verilerine göre bize iletilen 357 bin şikayetin 328 bini SMS, 7 bini e-posta, 21  bini ise sesli aramalarla ilgili. Bu alanda 582 bini bu yıl olmak üzere yaklaşık  12 milyon lira idari para cezası verildi." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.