1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Kaçırılan gemiye operasyon!
Kaçırılan gemiye operasyon!

Kaçırılan gemiye operasyon!

Kocaeli'de, İzmit-Gölcük seferini yaparken kaçırılan ''Kartepe'' adlı deniz otobüsü saat 18.30 sıralarında kimliği belirsiz bir kişi tarafından kaçırıldı. Terörist, ''Şafak'' vakti gerçekleştirilen operasyonla ölü olarak ele geçirildi.

A+A-

Erzurum Güncel-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait ''Kartepe'' adlı deniz otobüsü saat 17.40'ta Gölcük'e gitmek üzere İzmit'ten 5'i kadın 18 yolcu, 4 mürettabat ve 2 stajyer ile hareket etti. Hareketinden kısa süre sonra kaptan köşküne giren kimliği belirsiz bir kişi, üzerinde bomba olduğunu ileri sürerek gemiyi kontrolü altına aldı. Gece boyunca tüm Türkiye'nin yüreğini ağzına getiren terörist, sabah 5:30'da düzenlenen başarılı bir operasyonla öldürüldü.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun yönetiminde gerçekleştirilen ve bütün güvenlik birimlerinin katıldığı operasyon, teröristin harekete geçmesine fırsat verilmeden tamamlandı. Operasyonun ardından yolcu ve mürettebat ifadelerinin alınması için emniyete götürülürken kimsede herhangi bir sağlık sorununun olmadığı kaydedildi.

TüRKİYE'NİN YüREĞİ AĞZINA GELDİ

Teröristin geminin kontrolünü ele almasının ardından saat 18.30'den itibaren güvenlik güçleri alarma geçti. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, deniz otobüsü kaptan köşküne giren bir kişinin kaptanı rehin aldığını ve bu kişinin gemiyi İzmit Körfezi'nde dolaştırdığını bildirdi.

Deniz otobüsünün kaçırılmasının ardından deniz otobüsünün gidebileceği güzergahlarda güvenlik güçleri sahilde önlem aldılar. Yalova ve Kocaeli'den güvenlik güçleri zodyak botlarla deniz açıldılar. Rotasının sürekli değişmesi sebebiyle geminin Yalova ve İstanbul istikametine gittiği bilgisi verildi. Bu süreçte Sahil Güvenlik Komutanlığı botları da deniz otobüsünü takibe aldılar.

İŞTE OPERASYONDAN GöRüNTüLER!

Erzurum'daki programının ardından Ankara'ya dönen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Denizcilik Müsteşarlığı'na gelerek kriz merkezinden gelişmeleri takip etti. Türkiye karasuları içindeki tüm gemilerin izlenmesine imkan sağlayan ''Otomatik Tanımlama Sistemi'' ile kaçırılan deniz otobüsünün koordinatları sürekli izlendi.

Deniz otobüsünün kaçırılma haberinin ardından, yolcu ve mürettebat yakınları Gülcük ve İzmit'teki iskelelere gelerek beklemeye başladı.

Yolcular tahliye edildi

Kocaeli'nde kaçırıldıktan sonra Silivri'de operasyon düzenlenen "Kartepe" adlı deniz otobüsünde bulunan yolcular tahliye edildi. Silivri açıklarında demirleyen gemiye saat 05.35'ten itibaren operasyon düzenlenerek, terörist ölü olarak ele geçirildi. Gemide bulunan 18 yolcu ise Sahil Güvenlik botlarıyla Silivri sahiline çıkarıldı. Yolcular daha sonra sahilde bekleyen polis minibüsüne bindirilerek emniyete götürüldü.

Yıldırım'ın açıklamaları

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gelişmeleri takip ettiği Denizcilik Müsteşarlığından ayrılırken yaptığı açıklamada, İzmit-Gölcük seferini yapan Kartepe isimli deniz otobüsünün saat 18.30 sıralarında kaçırıldığının, eylemciler tarafından el konulduğunun rapor edildiğini söyldi. Daha sonra geminin İzmit Körfezi'nin batısına doğru yönlendirildiğini ifade eden Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Şu an itibariyle Selimpaşa'nın 1-1,5 mil açığında demirletilmiş durumda. Yakıtları azaldığından ve kumanya ihtiyacı olduğundan bahisle kaptan aracılığıyla talepleri var. Bu talepler değerlendiriliyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul polisi, İçişleri Bakanı'nın koordinasyonunda bu olayı takip ediyorlar. Bakanlığımız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Ana Arama-Kurtarma Merkezi de bu operasyona destek veriyor. Yolcu sayısı, mürettebat sayısı, terörist sayısı konusunda muhtelif rakamlar var, kesin rakam vermemiz şu anda çok mümkün değil. Terörist veya eylemcinin 4 olduğunu söyleyen var, 1 olduğunu söyleyen var. Rivayetler muhtelif, ama 18 yolcu 5'i kadın olmak üzere, artı 4 mürettebat, 2 stajyer olduğu şeklinde gelen bilgiler var.''

Teröristin ''yakıt, yemek ve içecek'' talebinde bulunduğunu belirten Yıldırım, ''Bunların organizasyonu, denizde yakıt, kumanya verilmesi, ona göre araçların tertiplenmesi ciddi anlamda zaman alan, organizasyon gerektiren işler'' dedi.

''Şafak'' operasyonu ile etkisiz hale getirildi

''Kartepe'' adlı deniz otobüsü, yakıtının bitmesinin ardından İstanbul Selimpaşa'nın yaklaşık 1 mil açığında demirledi. Deniz otobüsünün çevresinde Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı gemiler dikkat çekti ve Deniz Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler de bölgede geniş güvenlik önlemi aldı. Sahilde polis ekipleri ile çok sayıda ambulans hazır bekletildi. öte yandan, Selimpaşa sahiline canlı yayın aracı ile çok sayıda basın mensubu geldi.

İlerleyen saatlerde deniz otobüsünün ve çevredeki gemilerin ışıklarının söndüğü görüldü. Havanın aydınlanmasıyla birlikte geminin ışıkları yandı ve bir hareketlilik gözlendi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in koordinasyonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğince, sabah saatlerinde kaçırılan deniz otobüsüne yönelik operasyon gerçekleştirildi. Silivri Selimpaşa açıklarında demirli halde bulunan gemiye yapılan şafak vakti yapılan operasyonda, terörist etkisiz hale getirildi. Gemide bulunan 5'i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ile 2 stajyerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İstanbul Valisi Mutlu: Eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kocaeli'de kaçırılan ''Kartepe'' adlı deniz otobüsüne düzenlenen operasyonun, gemi Silivri açıklarında demirlediği andan itibaren planlandığını belirterek, ''Güvenlik birimlerimizin ortak çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonun başlamasından kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir'' dedi.

Vali Mutlu, Silivri sahilinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin ortak çalışmasıyla başarılı bir operasyon düzenlendiğini söyledi. Hüseyin Avni Mutlu, şunları kaydetti:

''Silivri açıklarında geminin demirlediği andan itibaren operasyon planları çerçevesinde güvenlik birimlerimizin ortak çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonun başlamasından kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Kendisiyle kurulan temaslarda terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır. Şu anda üzerinde bir düzenek mevcut. Kablolar, buton şeklinde birtakım tertibat var. Bomba uzmanlarımızın gemide yapacakları inceleme sonucu nasıl bir düzenek olduğu netleşecek.''

İstanbul Valisi Mutlu: Şahsın kimlik bilgilerinin tespiti çalışmalarını sürdürüyoruz

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, güvenlik birimlerinin, ''Kocaeli'de kaçırılan deniz otobüsüne fevkalade dikkatli ve çok seri bir operasyon düzenlemek suretiyle hiçbir çatışmaya mahal vermeden netice aldıklarını'' söyledi.

Mutlu, deniz otobüsüne düzenlenen operasyonun ardından, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin çapkın ile Silivri sahiline gelerek basın mensuplarına operasyona ilişkin açıklama yaptı. Vali Mutlu, sabah saat 05.35'te, güvenlik birimlerinin ortak çalışmasıyla başarılı bir operasyon düzenlendiğini ve eylemcinin ölü olarak ele geçirildiğini belirterek, eylemle ilgili olarak, kaçırılan deniz otobüsünün İstanbul deniz liman sahasına girdiği andan itibaren tüm ilgili birimlerin koordinasyon içinde hareket ettiğini söyledi.

Geminin tüm hareketlerinin takip edildiğini, eylemci sayısının tespiti, kimliği, gerçekleştirmek istediği eylemin yöntemi, bomba düzeneğine sahip olup olmadığıyla ilgili olarak çok yoğun bir araştırma yürütüldüğünü ifade eden Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Valiliğimiz bünyesinde oluşturulan kriz merkezinde bütün güvenlik birimlerimiz, elde edilmiş olan tüm bilgileri çok detaylı bir şekilde titizlikle incelemiş ve özellikle eylemcinin teslim olması noktasında beklentileri sürdürürken, yapılacak bir operasyonla ilgili bütün çalışmaları dikkatli bir şekilde tamamlamış ve gemide bulunan mürettebat ile yurttaşlarımızın hiçbir şekilde mağdur olmamaları için yapılacak bir operasyona yönelik tüm hazırlıklarını detaylı bir şekilde planlamıştır.

Silivri açıklarında geminin demirlediği andan itibaren operasyon planları çerçevesinde güvenlik birimlerimizin fevkalade ortak bir çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle bu operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonunun başlamasından çok kısa bir süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Şu anda yolcularımız ve mürettebatla ilgili en ufak bir problem yoktur. Geminin sahile çıkartılmasıyla birlikte mürettebat ve yolcunun da gemiden boşaltılması işlemi yapılacaktır. Adli makamlar bilgilendirilmiş ve onlarla da ortak bundan sonraki planlama takip edilecektir.''

Mutlu, deniz otobüsünün Silivri'ye yanaştırılacağını, şu andaki planlamanın bu olduğunu anlatarak, ''Şahsın kimlik bilgilerinin tespiti çalışmalarını şu anda sürdürüyoruz. Yaptığımız tespitlerde farklı kimliklere ulaştık. Son kimliğiyle ilgili net bilgiyi ayrıca yapacağımız değerlendirme sonrasında açıklayacağız. Kendisiyle kurulan temaslarda, terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır'' diye konuştu.

Hüseyin Avni Mutlu, eylemcinin üzerinde bomba bulunup bulunmadığına ilişkin soruya karşılık, ''Şu anda eylemcinin üzerinde bir düzenek mevcuttur. Kablolar, buton şeklinde birtakım tertibat vardır. Bomba uzmanlarımızın gemide yapacakları inceleme sonucunda bunun nasıl bir düzenek olduğu konusu netleşecektir. Şu aşamada net bir bilgi vermem mümkün değildir'' dedi.

''çatışmaya mahal verilmedi''

Operasyon sırasında çatışma yaşanıp yaşanmadığının sorulması üzerine de Mutlu, şunları söyledi:

''Operasyonu gerçekleştiren birimlerimiz, fevkalade dikkatli ve çok seri bir operasyon düzenlemek suretiyle hiçbir çatışmaya mahal vermeden netice almışlardır. Eylemci etkisiz hale getirilmiştir. Ortak bir operasyon düzenlenmiştir. Bütün güvenlikle ile ilgili birimlerimiz bu konuda görev almışlardır ve güvenlik birimlerimiz fevkalade uyumlu, başarılı ortak bir bilgi paylaşımı ve operasyon bütünlüğü gerçekleştirmiştir. Güvenlik birimimizden ihtiyaç duyulanlar operasyonda görev aldılar, herkesin kendine göre bir görevi oldu.''

Vali Mutlu, operasyondan önce eylemci tarafından yakıt ve iaşe ikmali talebinde bulunulduğunu hatırlatarak, bunlarla ilgili hazırlıkların yapıldığını, yola çıkartılan araçlar olduğunu, bunların da operasyonun bir parçası olarak planlandığını belirtti. Mutlu, bir soru üzerine, ''Bir terör örgütü mensubu, dolayısıyla yapmış olduğu görüşmelerde buna yönelik birtakım taleplerde bulundu'' dedi.

Eylemcinin 28-30 yaşlarında olduğunu dile getiren Mutlu, yaş konusunun kimlik belirlendikten sonra daha net anlaşılabileceğini söyledi. Mutlu, eylemi bir mi, birden fazla kişinin mi gerçekleştirdiğinin sorulması üzerine, ''Şu anda tek olduğunu söyleyebilirim'' dedi.

Eylemcinin yakıt ikmalini beklediğini anlatan Vali Mutlu, ''Tabii, bir yakıt ikmali yapılsaydı ne yapmayı arzu ediyordu, bu konuda bir şey söylememiz mümkün değil'' diye konuştu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, operasyonun yeri konusundaki soru üzerine, ''özellikle İstanbul'un biraz daha açığında böyle bir operasyonun yapılmasının yararlı olacağını baştan itibaren değerlendirdik ve Silivri açıklarının bunun için uygun olduğuna karar verdik ve operasyonu buna göre planladık. çok iyi organize edilmiş bir operasyondu'' dedi.

Kocaeli Valisi Topaca: Diğer vatandaşlarımızda da herhangi bir sıkıntı olmadığını biliyoruz

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, operasyon düzenlenen ''Kartepe'' isimli deniz otobüsündeki yolcuların durumunda herhangi bir sıkıntı olmadığını bildirdi.

Valilikteki Kriz Merkezi'nde gazetecilere açıklama yapan Kocaeli Valisi Topaca, deniz otobüsüne yönelik operasyon düzenlendiğini ve operasyonda bir kişinin ölü ele geçirildiğini hatırlattı. Operasyonun sonuçlandığını ifade eden Topaca, ''1 kişi ölü ele geçirildi. Diğer vatandaşlarımızda da herhangi bir sıkıntı olmadığını biliyoruz. çok ayrıntılı bilgiler henüz yok. Kişinin kimliği ile ilgili ilerleyen saatlerde bütün ayrıntılar ortaya çıkacaktır. Şu an itibariyle biz tabi yaptığımız çalışmalarda, İstanbul'da yürütülen operasyona buradan teknik destek verdik, bilgi aktarımında'' dedi.

Topaca, gemideki yolcu ve mürettebata herhangi bir şey olmamasının kendilerini sevindirdiğini kaydederek, ''Geçmiş olsun diyoruz ailelere. Tabi bunun bir soruşturma süreci olacaktır. Oradaki kişilerin ifadelerine falan başvurulacaktır. Bu biraz zaman alabilir. O soruşturma ve ifadelerin alınmasından sonra da kesin açıklama yapılacaktır. Ama şu an itibariyle söyleyeceklerimiz bunlar'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.