1. HABERLER

  2. BODRUM

  3. LYS soruları ve cevapları
LYS soruları ve cevapları

LYS soruları ve cevapları

LYS soruları ve cevapları için gözler ÖSYM'de. LYS 2015 soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı geldi. Soruların tümü yayınlanacak gözler ÖSYM'de

A+A-

Erzurum Güncel- LYS 2015 maratonunda iyi bir üniversite için ter döken adaylar sınavlardan çıkar çıkmaz LYS soruları ve cevaplarını aramaya başladı öSYM'den beklenen haber geldi LYS soru ve cevaplarının tümü öSYM'de yayınlanacak. Soru ve cevapları internethaber.com'da görebilrisiniz...

Ancak öSYM LYS 2015 soruları ve cevaplarının tamamını açıklamayacak.öSYM LYS soruları ve cevaplarının yalnızca yüzde 20'si kamuoyuyla paylaşacak. Diğer soruları ise öğrenciler şifreleri ile sisteme girerek öğrenecek. Bugün yapılan LYS 2015-LYS4 Sosyal Bilimler sınavı ve diğer sınavların soruları ve cevaplarının yüzde 20'lik bölümünün ne zaman açıklanacağı ise henüz belli değil.

LYS SAYISAL BİGİ TAPLOSU

lys-soru-ve-cevaplari-sosyal-bilimler.jpg
LYS SORULARI VE CEVAPLARI öSYM ais.osym.gov.tr'de OLACAK 

2015 LYS soruları ve cevaplarının tamamı LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öSYM ais.osym.gov.tr adresinden adayların erişimine açıklacak. Adaylar LYSsoruları ve cevaplarını TC Kimlik Numarası ve öSYM aday şifresiyle ais'ten öğrenebilecekler.

LYS soruları ve cevapları 2015 gözler ÖSYM'de.jpg

LYS SONUçLARI NE ZAMAN AçIKLANACAK?

öSYM Başkanı Demir, LYS 2015 sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin sorulara yanıt verdi:

"Sınav sonuçlarını açıklarken süre konusunda sürpriz yapmak gibi bir iddiamız yok. önemli olan, sağlıklı şekilde sonuçları üretelim. çünkü sürprizin kurumsal açıdan maliyeti şu; sabaha kadar kişileri çalıştırmak zorundasınız, yorgun bir şekilde hata yapma riski olabiliyor. Dolayısıyla süreyi öne çekme konusunda çok özel bir gayretimiz olmayacak. Ama makul bir süre içinde açıklamaya çalışacağız."

LYS PUAN TüRLERİ 

Peki hangi puan türü için hangi testler daha önemli? Hangi bölüm için hangi puan türünden kaç soru yapmak gerekir? 

LYS 2015 soruları ve puan türlerine ilişkin tüm detaylar haberimizde...

lys-2015-sorulari ösym ais.osym.gov.tr.jpg
5 AYRI OTURUM YAPILACAK

LYS’ler Matematik (LYS-1) Fen Bilimleri (LYS-2) Edebiyat Coğrafya (LYS-3), Sosyal Bilimler (LYS-4) ve Yabancı Dil (LYS-5) olmak üzere 5 ayrı oturum halinde yapılacak. Her iki sınavdan tercihlerde kullanılacak 4 ana grupta toplam 12 puan türü çıkacak.

LYS SINAVLARI PUAN TüRüNü BELİRLEYECEK

Sayısal puanları tercih edecek adaylar LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girerken, Türkçe Matematik TM puanları için LYS-1 ve LYS-3’e, Türkçe Sosyal (TS) puanlar için de LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına katılacak. 3 farklı dil puanı ise LYS-5’te elde edilecek.

lys-2015-puan-hesaplama.jpg
HANGİ PUAN TüRü İçİN HANGİ TEST SORULARI öNEMLİ

LYS’lerde 4 ana grupta çıkacak 12 farklı puan türü ile tercih edebileceğiniz ve bu türlerin oluşmasında etkisi olacak testler ve ağırlıkları şöyle:

LYS MF PUANLARI

MF-1: Matematik ağırlıklı temel bilim programları. Matematik, finans matematiği, matematik öğretmenliği, astronomi ve finans bilimleri gibi bölümleri tercih edebileceksiniz. Bu puan için en fazla puan yüzde 26 ağırlık ile matematik sorularında. Bunu yüzde 13 ile geometri, yüzde 10 ile fizik, yüzde 6 ile kimya, yüzde 5 ile biyoloji izliyor.
MF-2: Fen ağırlıklı temel bilim programları. Fizik, fizik öğretmenliği, kimya, biyoloji gibi bölümleri tercih edebileceksiniz. En yüksek getiri yüzde 16 oranıyla matematik, yüzde 13 ile fizik, yüzde 12’şer ile kimya ve biyoloji, yüzde 7 oranıyla geometri sorularında.
MF-3: Tıp, diş hekimliği, eczacılık, genetik gibi sağlık programları tercih edilecek. En yüksek puan getirecek sorular yüzde 15 ile biyoloji, yüzde 14 ile kimya, yüzde 13 ile fizik ve matematik, yüzde 5 ile geometri.
MF-4: Mühendislik ve teknik programlar tercih edilecek. En yüksek puanlar yüzde 22 ile matematik, yüzde 13 ile fizik, yüzde 11 ile fizik sorularından gelecek.

öSYM KAMU SPOTU


LYS TM PUANLARI

TM-1: İktisat, işletme, istatistik, ekonometri, maliye gibi programları tercih edebileceksiniz. En yüksek puanı yüzde 25 ile matematik ve yüzde 18 ile edebiyat sorularından alacaksınız.
TM-2: Kamu yönetimi, siyaset, uluslararası ilişkiler gibi programları tercih ed

lys 2015 matematik sorularını konu dağılımları.jpg

erken eşit katkı yüzde 22 oranıyla matematik ve edebiyat sorularından gelecek.
TM-3: Hukuk, psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi bölümler tercih edilecek. En yüksek katkı yüzde 25 oranıyla edebiyat sorularından gelecek.

LYS TS PUANLARI

TS-1: Reklamcılık, coğrafya, iletişim, medya ve iletişim gibi programlar tercih edilebilir. En yüksek katkı yüzde 15’erlik ağırlıkla edebiyat, tarih ve felsefe grubu sorularından sağlanacak.
TS-2: Tarih, edebiyat gibi bölümleri tercih edebilirsiniz. En yüksek puan yüzde 25 ağırlık ile edebiyat sorularından alınacak.

LYS DİL PUANLARI

DİL-1: Almanca, İngilizce, Fransızca öğretmenlikleri ve edebiyatları gibi Batı dilleri tercih edilecek. Bu puanın oluşmasında 80 soruluk dil sınavının katkısı yüzde 65, YGS’nin yüzde 35 olacak.
DİL-2: İspanyolca, Yunan dili, Latin dili ve edebiyatı gibi diğer Batı dilleri tercih edilirken dil sınavı yüzde 50, YGS puanları yüzde 50 etkili olacak.
DİL-3: çince, Japonca, Arapça gibi Doğu dilleri tercihlerinde dil sınavı sorularının etkisi yüzde 20 iken, YGS etkisi yüzde 80.

İnternethaber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.