1. HABERLER

  2. BODRUM

  3. Mimarlık ve mühendislikte baraj geliyor!
Mimarlık ve mühendislikte baraj geliyor!

Mimarlık ve mühendislikte baraj geliyor!

Hürriyet’e konuşan YÖK Başkanı, tıp ve hukuk fakültelerinin ardından, 2016’da da mühendislik ve mimarlık fakültelerine başarı sırası barajı getirileceğini açıkladı. Öğretmenlik formasyonu da yenilenecek.

A+A-

Erzurum Güncel- YüKSEK öğretim Kumu (YöK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, önümüzdeki dönem için yeni projelerini Hürriyet’e anlattı. Tıp ve hukuk fakültelerine başarı sırası barajı, 11’den az öğrenci kaydı yapılan temel bilimler bölümlerine kontenjan verilmemesi, ön lisansa ise ‘sınavsız geçiş’ ve ‘YGS’ olmak üzere iki ayrı kontenjan getirilmesinin ardından önümüzdeki yıl da mühendislik ve mimarlık bölümleri için başarı sırası barajı getirileceğini belirten Saraç, öğretmenlik formasyon eğitiminin de yeniden değerlendirileceğini belirtti. Başkan Saraç’ın açıklamaları özetle şöyle:

GüçLü üNİVERSİTE

“Bu seneki programımızda, yürüyen lisansüstü bölümlerinin yeterlik açısından gözden geçirilmesi ilk sırada. Son yıllarda iyice çığırından çıkan öğretmenlik formasyonu konusunu da ele alacağız. önümüzdeki yıl kesin olan, mühendislik ve mimarlık programlarında da tıp ve hukuktaki gibi bir baraj koyacağımızdır. Tarım ve gıda artık dünyada stratejik bir konu. Dolayısı ile ziraat fakültelerini masaya yatıracağız. Su ürünleri programlarında da sorun görünüyor.”

“Her üniversite ‘uluslararası üniversite’ payesini almak istiyor. Bu doğru değil. üniversiteler arasında ligler oluşturmadan her birinin güçlü yönünü öne çıkararak, devlet üniversitelerimizin bir kısmının bölgesine katkısına odaklanmasını sağlayarak, bir kısmını araştırmaya bir kısmını eğitime yoğunluk vermesi için teşvik ederek üniversiteler arasında farklılıklar, çeşitlilikler oluşturmak istiyoruz. Bunda en büyük partnerimiz Kalkınma Bakanlığı olacak. Kendilerinin de bu projeye samimi ve büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kalite Kurulu’nun sıhhatli bir şekilde çalışmasını sağlar, üniversitelerde de misyon farklılığına gidebilirsek, YöK tarihindeki en büyük değişimi ve dönüşümü gerçekleştirmiş oluruz. Yükseköğretimde o zaman bir sıçramaya şahitlik ederiz.”

ADİL BİR SİSTEM

“Sınav sisteminde yapısal bir değişikliğe gitmeden, bir takım iyileştirmelerin yapılması gündemimizde. Bu değişiklikleri de kamuoyu önünde bilimsel ve rasyonel bir zeminde, şeffaf bir süreç içinde gerçekleştireceğiz ve taslağımızı ‘askıya çıkararak’ bilim çevrelerinin görüşlerine de müracaat ettikten sonra alacağımız kararları elbette yeterli bir süre öncesinde kamuoyuna açıklayacağız. Fakat kimse bizden üniversite sınavlarının önemini azaltıcı yapısal kararlar  beklemesin. Bu sistem özünde adil bir sistem. Bu sene lisansprogramlarında hoca sayısını belirtme kararımızı ön lisansa da yaygınlaştıracağız ve programların niteliğini gösteren birtakım ilave bilgiler de vereceğiz.”

Kalite Kurulu için hazırlık

YöK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, kurulması için düğmeye basılan Kalite Kurulu ile ilgili de şu bilgileri verdi: “üniversitelerimizi bilgilendirdik. önümüzdeki haftadan itibaren üniversiteler ve ilgili kamu kurumları ile gerekli yazışmaları başlatmak istiyoruz. İlk hedefimiz bu kurulun teşekkülü ve yol haritasının hemen belirlenmesi. Bunun için de düğmeye bastık. Bu kurul kısa zamanda kendi çalışma usul ve esaslarını belirleyerek çalışmalarına başlayacak.”

“çıktı kontrolü, YöK ile ilişkili fakat karar alma süreçlerinde bağımsız ve şeffaf olacak olan Kalite Kurulu tarafından gerçekleştirilecek. Kurumsal değerlendirme ve program akreditasyonu merkezli bir dış değerlendirme sistemi uygulanacak. Kurumsal değerlendirme, ilgili yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim, araştırma ve idari süreçlerini kapsayacak ve her 5 yılda bir zorunlu olarak yapılacak. Bu yönetmelik ile program akreditasyonunun ilgili programa ait yeterlilikler esaslı ve tescil yetkisi verilen ajanslar tarafından gerçekleştirilmesi sağlanacak. Program akreditasyonu zorunlu olmayıp, kurumların kendi istek ve talepleri esaslı olacak. YöK ise bu süreci teşvik etmeye yönelik akredite olan programları tercih kılavuzunda belirtecek.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.