1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. OHAL uygulamaları sona erdi: Gözaltı süresi kısaldı
OHAL uygulamaları sona erdi: Gözaltı süresi kısaldı

OHAL uygulamaları sona erdi: Gözaltı süresi kısaldı

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'in uygulamalarından olan gözaltı sürelerinin toplu suçlarda 12 güne kadar uzatılması dün itibarıyla son buldu. Artık gözaltı süresi, bireysel suçlarda 24 saati, toplu suçlarda 48 saati, uzatma hallerinde ise 4 günü

A+A-

Erzurum Güncel- FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası Türkiye'de ilan edilen OHAL'in uygulamaları OHAL kaldırılsa da uzun süre devam etti. 7 kez uzatılan ve 2 yıl süren OHAL uygulaması ise Temmuz 2018’de tamamen sona erdi.

Muhalefetin itirazlarına rağmen, OHAL sonrası dönemde bazı soruşturma usullerini düzenleyen 7145 sayılı yasa Meclis’ten geçti. Ve 31 temmuz 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Toplu suçlarda gözaltı süresi 12 güne çıkarılmıştı

Yasa ile terör örgütlerine veya milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara iltisak ya da irtibatı olduğu değerlendirilen memurların belirlenen usullere uygun olarak kamu görevinden ihraç edileceği hüküm altına alındı. Yine toplu işlenen suçlarda gözaltı süresinin 12 güne kadar çıkarılması ve terör ile irtibatlı şirketlere TMSF’nin kayyum atanmasına dair düzenlemeler de hayata geçirildi. Her üç düzenlemenin de 3 yıl süreyle uygulanacağı da belirtildi.

Hükümet geçen yıl süreyi uzattı

Üç yıllık süre 31 Temmuz 2021’de sona erdi. Ancak hükümet sürenin uzatılması kararı aldı. Muhalefetin yoğun itirazları sonucunda; gözaltı ve ihraç uygulamasının 1 yıl, TMSF’nin kayyum atanması uygulamasının ise 3 yıl daha devamı noktasında yasal düzenleme hayata geçirildi.

Gözaltı süresi 4 günü geçmeyecek

HaberTürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; gözaltı ile ihraç uygulamasına dair 1 yıllık süre dün itibarıyla resmen oldu. Kritik OHAL yetkilerinden ikisi resmen sona erdi. Buna göre; gözaltı süresi, bireysel suçlarda 24 saati, toplu suçlarda 48 saati, uzatma hallerinde ise 4 günü geçemeyecek. OHAL uygulamaları bağlamında bu süre toplu suçlarda; 12 güne kadar çıkartılabiliyordu.

Yine kamudan ihraçların ilgili kurum bünyesinde oluşturulan komisyonlar aracılığıyla devam etmesini öngören OHAL uygulaması da son buldu. Terör örgütü irtibat ya da iltisak iddiasıyla kamudan ihraçlar için artık normal disiplin süreçleri işletilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.