1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi!
Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi!

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi!

7 yıl aradan sonra ilk kez bugün toplanan MEB Şûrası'nda eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için 32 binden fazla görüş 3 gün boyunca tartışılacak.

A+A-

Erzurum Güncel-  Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde toplanan şûrada alınan kararlar, eğitim politikalarını belirlemek için yol haritası niteliğinde olacak. 

İşte Milli Eğitimin yeni döneminde okullar, öğretmenler ve öğrenciler için kritik son dakika haberleri... Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'en yüksek danışma kurulu' olarak nitelendirilen Milli Eğitim Şûrası 7 yıl aradan sonra ilk kez toplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde bugün başlayacak şûra 3 gün sürecek. Ana teması "Eğitimde fırsat eşitliği" olan şûranın gündemi "Temel eğitimde fırsat eşitliği", "Mesleki eğitimin geliştirilmesi" ve "Öğretmenlerin mesleki gelişimi" olarak belirlendi. Edinilen son dakika bilgisine göre Şûra için 32 bin 643 görüş geldi.Milli eğitim şûraları, eğitim politikalarını belirleyen çok önemli toplantılar. Burada alınan kararlar bağlayıcı oluyor. Son şûra Aralık 2014'te yapılmıştı.

MEB ŞURASINDA ALINAN KARARLAR ÖNEMLİ

Milli eğitim şûraları, Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretimle ilgili konuları tartışmak ve tavsiye kararları almak üzere toplanıyor. 3 gün boyunca sürecek şûrada kararlar, toplantıya katılan üyelerin oyçokluğuyla alınacak ve tavsiye niteliği taşıyaca

OKUL ÖNCESİNE ERİŞİM ARTMALI

MEB Şûrası'nda özel ihtisas komisyonlarında görüşülmesi isteğiyle bakanlığa gönderilen "temel eğitimde fırsat eşitliği"ne yönelik önerilerden en dikkat çekenler şöyle:
 5 yaş okullaşma oranının kısa vadede yüzde 100'e ulaştırılması için gerekli fiziki ve beşeri imkânlar sağlanmalıdır. Ayrıca 3-4 yaş için de eğitime erişim imkânları artırılmalıdır.

 

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH’ta Hayırseverlerden gelecek desteklerin öncelikle okul öncesi eğitim alanına yönlendirilmesi teşvik edilmelidir.
 Okul öncesi eğitimin önemi ve eğitime erişim fırsatlarına ilişkin farkındalık çalışmaları (kamu spotu vb.) yapılmalıdı

 37-78 aylık özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin öncelikle kaynaştırma yoluyla eğitime katılımları sağlanmalıdır.
 Kronik rahatsızlığı ve süreğen hastalığı olan öğrenciler için uzaktan canlı dersleri de içerecek harmanlanmış (hibrit) eğitim modelleri geliştirilmelidir.

 

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'ta Tüm okullarda ücretsiz öğle yemeği ve beslenme desteği sağlanmalıdır.
 Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ailelerin maddi yükünün azaltılması amacıyla çalışmalar yapılmalıdır.

 Eğitim kurumlarında sağlık personeli (hemşire), teknik eleman ve güvenlik personeli istihdam edilmelidir.

 Ortaokullarda seçmeli ders uygulaması yeniden yapılandırılarak daha işlevsel hâle getirilmelidir.

 

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'taSON DAKİKA HABERLERİ
MESLEKİ EĞİTİM İYİLEŞTİRİLMELİ


 Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu teknik programlarındaki derslerin en az yüzde 30'u yabancı dil olarak verilmelidir.
 Anadolu meslek programları için verilen mesleki yabancı dil derslerinin içeriği genişletilerek güçlendirilmelidir. İşgücü piyasasında ihtiyaç duyulan becerilere yönelik kısa süreli mesleki ve teknik eğitim programları düzenlenmelidir.
 Meslek liselerinin araç gereç, bina, altyapı eksikliklerini ortaya koyacak tüm ülkeyi kapsayan detaylı bir durum analizi gerçekleştirilmelidir. Tespit edilen donanım eksikliklerini gidermeye dönük kamusal destekler artırılmalıdır.

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'ta Mesleki teknik Anadolu liselerinde sınıf geçme ve sınav sistemi, modüler eğitim sistemine göre tasarlanmalıdır.
 Mesleki eğitim öğrencilerinin ahilik ve fütüvvet geleneğine ilişkin farkındalığını artıracak faaliyetler yapılmalıdır.
 Döner sermaye işletmeleri ihalelere teklif verirken geçici ve kesin teminat sunumundan muaf tutulmalıdır.
 Meslek lisesi öğrencilerine yurt dışı staj için maddi kaynaklar sağlanmalıdır.Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'taMÜLAKATLAR KALDIRILSINÖğretmenlerin mesleki gelişimi konusunda ise gelen öneriler arasında öne çıkan maddeler şöyle:

 Sözleşmeli öğretmenlik alımlarında mülakatlar kaldırılmalıdıOkullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'ta Birinci derece öğretmenler için 3600 ek gösterge verilmelidir. Eğitim çalışanları, istedikleri alanda lisansüstü eğitime teşvik edilmelidir.

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'ta Öğretmen mesleki gelişim programları yeniden yapılandırılmalı, kıdem ile ilişkisi kurularak belli kıdem aralıkları için eğitim paketleri oluşturulmalı.Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'ta Öğretmenlik mesleğini ve yöneticiliği daha cazip hâle getirecek şekilde maaş ve özlük hakları (yıpranma payı gibi) yeniden düzenlenmelidir.

Okullar, öğretmenler ve öğrenciler için yepyeni bir Milli Eğitim dönemi! Tüm detaylar SABAH'ta Öğretmenler için ödüllendirme sistemi yeniden düzenlenmelidir

 Müfettişlerin belirli aralıklarla rehberlik ve denetim uygulamalarını yapmaları sağlanmalıdır.

Kaynak: SABAH

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.