1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tek bir seçmen seçimi iptal ettirebilir
Tek bir seçmen seçimi iptal ettirebilir

Tek bir seçmen seçimi iptal ettirebilir

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, erken seçim için yapılması üzerine tartışmalar yürütülen "taşımalı oy" sisteminin bir tek seçmenin başvurusu ile seçimi iptal ettirebileceğini öne sürdü.

A+A-
Erzurum Güncel- HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya önder, 1 Kasım erken seçimlerinde uygulanması tartışılan "taşımalı oy" sisteminin bir tek seçmenin başvurusu ile seçimi iptal ettirebileceğini iddia etti.

ANF'ye açıklamalar yapan önder, "En sıkıntılı zamanlarda bile seçimlerin, kendi bölgelerinde yapılabildiğini" vurgulayarak, devletin görevinin; halkın iradesinin adil, tarafsız ve güvenlik içerisinde sandığa yansımasını sağlamak olduğunu belirtti.

"YSK SANDIK VE SEçMEN TAŞIMA GİBİ BİR KARAR ALAMAZ"

“Bugüne kadar en sıkıntılı zamanlarda bile seçimler, kendi bölgelerinde yapılabilmesine rağmen, şimdi hükümet ne hikmetse kendisinin az oy aldığı bütün yerlerde bir seçmen taşıma, sandık taşıma operasyonları geliştiriyor. Bu taleplerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından dikkate alınmayacağını ümit etmek istiyoruz. çünkü, aksi durumda Anayasa Mahkemesi’ne, belirlenen yerde oyunu kullanamayan bir yurttaşın başvurusuyla o seçimin iptali söz konusudur.” diyen önder, “Yüksek Seçim Kurulu da sandık ve seçmen taşıma gibi bir karar alamaz, almaması gerekir. Oradan dönmesini bekliyoruz. Bu akıllarına gelen bütün yol ve yöntemlerle, aslın da HDP’yi seçim başarısında zafiyete uğratmak ve kendilerinin tamamen silindiği bir coğrafya da hileyle, zorlamalarla ve devlet gücüyle bir seçim sonucu elde etme çabalarıdır.”ifadelerini kullandı.

sirri-sureyya-onder-kopya-2.20150929150506.jpg

"AKP BöLGEDEDİ BüTüN İLLERDE EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEçTİ"

Valilerin, seçim konusunda karar verme yetkisini değerlendiren önder şunları kaydetti: “Artık Vali demeyelim onlara. AKP , bölgedeki bütün illerde eş başkanlık sistemine geçti. Eş başkanın birisi AKP’nin il başkanı, diğeri de Valiler. İlçelerde ise ilçe başkanı ve kaymakam bu görevde. Böyle bir eş başkanlık sistemine geçildi. Günü gelince bütün Valiler bu hukuksuzlukların hesabını yasalar önünde verecekler.”

"SEçMENLERİN TAŞINMASI TEKNİK OLARAK İMKANSIZDIR"

“Sandık taşıma başvurusu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) onayından geçerse, o seçimlerin adilliği ve tarafsızlığı gibi bir çok meseleyi de tartışmaya açar” diyen önder,“Seçmenlerin taşınması ise teknik olarak imkansızdır. Yaklaşık kırk bine ulaşan seçmenin taşınması söz konusu. Bir ilçenin tamamının taşınması söz konusu, dolayısıyla; bu konu tartışma bile edilemez. AKP Hükümeti sandıktan alacağı ikinci bir yenilginin sonları olacağının farkında. Hükümetin can havliyle iktidara tutunmuş manevraları bunlar. Şu an hem ulusal hem de uluslararası anlamda neler yapılabileceğine dair ilgili kurullarımız çalışma içerisindeler. YSK temsilcileriyle bu görüşmeleri sürdürüyoruz. Buradan çıkacak sonuca göre bir tutum belirleyeceğiz.” diye konuştu.
İnternethaber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.