1. HABERLER

  2. Terörle mücadeleyi birlikte vereceğiz
Terörle mücadeleyi birlikte vereceğiz

Terörle mücadeleyi birlikte vereceğiz

Başbakan Erdoğan, Başkan Obama ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada “Terör minimize edilir ama ben bitirilmesi noktasında çok iyimser değilim. Fakat bu mücadeleyi birlikte vereceğiz. Terör örgütlerine karşı müşterek adımımız devam ediyor. Bund

A+A-

Erzurum Güncel-

Başbakan Erdoğan, Başkan Obama ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada “Terör minimize edilir ama ben bitirilmesi noktasında çok iyimser değilim. Fakat bu mücadeleyi birlikte vereceğiz. Terör örgütlerine karşı müşterek adımımız devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek” dedi.


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üst düzey toplantılarına katılmak üzere New York’ta bulunan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Görüşmede, terör, İsrail’le gerilim, Kıbrıs ve ikili ilişkiler ele alındı. Waldorf Astoria Oteli’ndeki görüşme öncesinde bir açıklama yapan Erdoğan şunları söyledi:

Erdoğan-Obama görüşmesi
Foto galeri için tıklayın


“BM’nin 66. Genel Kurulu nedeniyle bulunduğumuz New York’ta kendileriyle bir arada olmamız, özellikle de kendi ifadeleriyle model ortaklık süreci içinde gerçekten çok önemli adımları attık, atıyoruz. Bu arada terörle mücadelede ortak mücadele platformu oluşturmamız...

Ankara’da meydana gelen patlamanın ardından Siirt’te dört tane bayanın içinde olduğu araca da teröristler tarafından bir saldırı neticesinde dört tane bayanı, sivil vatandaşımızı kaybettik. Bu da bizim için tabii gerçekten ayrı bir üzüntü sebebi. Tabii terörle mücadele bitirilir mi denildiğinde, minimize edilir, ama ben bitirilmesi noktasında çok çok iyimser değilim. Fakat bu mücadeleyi birlikte vereceğiz, gerek teknolojik noktada gerekse planlama, projelendirme noktasında müşterek atmamız gereken adımlar var ki bu noktada terör örgütlerine karşı müşterek adımımız devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Nitekim bugün burada bunları da geniş manada görüşeceğimize inanıyorum.”

Erdoğan-Obama görüşmesi
video için tıklayın


Erdoğan, “Son dönemde Mısır, Tunus, Libya’yı kapsayan ziyaretlerimiz ve bunun dışında yine Afganistan’daki birlikteliğimiz, Irak’taki gelişmelerin değerlendirilmesi, bunlar bizim müşterek attığımız adımlar oluyor. Temennim odur ki Türkiye, ABD arasındaki bu model ortaklık neticesini vererek, bundan sonra da devam etsin” dedi.

Libya nakitlerini bırakın

Erdoğan dün, BM Genel Sekreterliği’nin düzenlediği Libya’nın Dostları Grubu Toplantısı’na da katıldı. Toplantıda konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Libya, özellikte Misrata çok büyük bir darbe yemiş bir il. Yanmış, yıkılmış Misrata’da 450 yaralıyı bizler gemiyle alıp, tedavi edip geri gönderdik. Şuna inanıyorum: Libya kaynakları olan bir ülke ve kesilen sakal çok daha gür biter. Fakat şunu da hatırlatmak istiyorum. Az önce burada sayın Cumhurbaşkanı’nın da ifade ettiği, dondurulmuş menkul kıymetlerinin, nakitlerinin bir an önce Libya’ya teslimi gerekir. Libya’nın bu imkanlarıyla yeniden ayağa kalkması gerekir. Artık BM’de ulusal geçiş konseyinin bayrağını görmek, Libya’nın bayrağını görmek inanıyorum ki Libya’ya ’Artık sen ayaklarının üzerinde durabilirsin’ demektir. ’Eğer sen ayaklarının üzerinde durabilirsin’ diyorsak o zaman kendi parasını Libya’ya teslim etmek, Libya’yı kendi öz güveniyle ayağa kalkmasının fırsatını verecektir.

‘Biz açtık, elçilikleri açın’

Ortada çok ciddi imkanları olan Libya’yı bu nokta bizler, ayrıca ne talep ediyorlarsa bununla desteklememiz lazım. Ben şuna inanıyorum, Libya, Libyalılarındır, Libya halkınındır. Libya halkı 25 bin şehidiyle temelini inşa ettiği bu yeni değişim, dönüşüm döneminde yanında tüm dünyayı, insanlığı görmek suretiyle geleceğe çok daha farklı bakacaktır. Bizler de büyükelçiliğimizi orada açmış bulunuyoruz. Şu anda ABD’nin büyükelçiliğini açması ve diğer ülkelerin süratle burada büyükelçiliklerini açması süreci de Libya’yı çok daha güçlü hale getirecektir.”

Açık Yönetim Ortaklığı

Erdoğan, Başkan Obama ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousef’in eşbaşkanlığında “Açık Yönetim Ortaklığı” adıyla kurulan yeni platformun resmi açılış törenine katıldı. 46 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ve üst düzey yetkilileri katıldığı törende “Açık Yönetim Ortaklığı Bildirisi” de kabul edilmiş oldu. Açık Yönetim Ortaklığı girişimine üye olan devletler “şeffaflığın teşvik edilmesi, vatandaşların güçlendirilmesi, yolsuzlukla mücadele, yönetimi güçlendirmek için yeni teknolojilere ulaşılmasını” hedefliyor.

Obama’yla görüştü

Waldorf Astoria Oteli’ndeki görüşme Türkiye saati ile 23.55’te başladı. Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ömer çelik, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton da hazır bulundu
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.