1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Van'da AKP devrede! Kazanan adaya mazbata verilmiyor
Van'da AKP devrede! Kazanan adaya mazbata verilmiyor

Van'da AKP devrede! Kazanan adaya mazbata verilmiyor

Van'de seçim krizi yaşanıyor. Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı AKP'nin adayı Abdulahat Arvas'a verdi.

A+A-

Gazete Güncel- 31 Mart'ta yapılan seçimde DEM Parti'nin adayı yüzde 55.4, AKP'nin adayı Abdulahat Arvas ise yüzde 27 oranında oy aldı.

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın haklarının Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz sonucunda geri alındığını duyurdu.

İTİRAZ VE KARAR GERİ ALINDI

DEM Parti'nin açıklamasına göre, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında hakları iade edilen ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın haklarına itiraz etti. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş olan hak kararını geri aldı ve hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulunuldu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı.

HUKUKSAL BELİRSİZLİK VURGUSU

Van'da yeni bir hukuksuzluk girişiminin ortaya konduğuna dikkat çekilen açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan'ın haklarının iadesi kararının hiçe sayıldığı vurgulandı.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Partimiz 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van'dan tarihte eşine az rastlanır bir zaferle ayrılmıştır. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır.

Halk bu kadar açık mesaj vermişken, Van’da yeni hukuksuz girişimler devreye konulmaktadır.

Bilindiği üzere; Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir.

Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime ikin gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ya bildirimde bulunmuştur.

Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür.

Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz.

Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!

Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu

ŞİMDİ NE OLACAK?

Gazeteci Alican Uludağ'ın aktardığına göre nelere olabileceğini şöyle sıraladı:

1-) Daha önce Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının iadesi kararını Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine kaldıran mahkemeye yapılan itiraz beklenecek. O mahkeme, DEM Parti'nin itirazını kabul ederse Zeydan yeniden seçilme yeterliliğine sahip olacak ve mazbatayı alabilir.

2-) YSK, Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliğini kaybettiği iddiasıyla mazbatayı ikinci en çok oyu alan AKP'nin adayına verebilir. Ki 2019'da da YSK'nın benzer örnekleri var. Adana Kozan'da seçimi kazanan MHP'li adayın sabıkası ortaya çıkınca mazbata en yüksek oyu alan ikinci aday Saadet Partili Kazım Özgan’a verilmişti.

3- YSK, Abdullah Zeydan'a yüzde 55,48 oranında oy veren Van'ın iradesini dikkate alarak seçimlerin yenilenmesine de karar verebilir.

HalkTV

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.