1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi affı kapıda mı?
Vergi affı kapıda mı?

Vergi affı kapıda mı?

Meclis’in yeniden açılmasıyla gözler, yeni torba kanun teklifine çevrildi. Vergi uzmanı Mustafa Köksoya, torba yasada vergi borçlandırılması konusunda yeni bir programın olacağının konuşulduğunu söyledi.

A+A-

Erzurum Güncel- TBMM, yeni döneme 1 Ekim itibarıyla başladı. Meclis’in yeniden açılmasıyla, 100’üncü yıl varlık ve vergi barışı kapsamında bir süredir konuşulan yeni bir torba yasa ihtimali yeniden gündeme geldi. Kur korumalı mevduat modelinin süresinin uzatılmasını ve vergi borçlarına ilişkin yeni bir yapılandırma uygulamasını içereceği tahmin edilen torba yasaya ilişkin son hazırlıkların yapıldığı öne sürüldü.

Universal Partners İcra Kurulu Üyesi Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mustafa Köksoya, vergi barışına ilişkin son güncellemenin haziranın son gününde yürürlüğe giren 7417 sayılı Kanun'un 50. maddesiyle yapıldığını hatırlatarak, "2008'den bu yana matrah artırımı, stok affı, kesinleşmiş alacakların yapılandırılması ve yurt içinde ve dışında yer alan varlıkların kayda geçirilmesi gibi konularda 10 düzenleme yapıldı. Meclisin yeni döneminde gündeme gelmesi beklenen torba yasada da kur korumalı mevduat programının uzatılması ve yeni bir borç yapılandırmasının bulunacağı öngörülüyor" dedi.

Dünyada pek çok ülkenin küresel salgınla beraber gevşeyen para politikalarının ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ortaya çıkardığı enflasyonla mücadele ettiğine dikkat çeken Köksoya, şunları söyledi:

“Enflasyon gerek hane halkları, gerek işletmeler için koşulları zorlaştırıyor. Ülkemizdeki politika yapıcılar da bu konuyla mücadele konusundaki kararlılıklarını her fırsatta vurguluyor. Vergi ve varlıklara ilişkin yapılan düzenlemeler, diğer para birimlerine karşı değer kazanan dolara ve küresel çapta hissedilen enflasyona karşı uygun adımlar olarak konumlanıyor. Bilhassa son olarak geçen yıl yürürlüğe giren borç yapılandırma fırsatı pek çok işletme için can suyu vazifesi üstlendi. Torba yasanın da borç yapılandırmaya ilişkin, 6 aylık ödemesiz bir dönem de içerecek biçimde yeni bir düzenlemeyi kapsaması bekleniyor. Şayet bu düzenleme açıklanır ve Meclis’ten geçerse, yapılandırılmış borç taksitlerinin ilk ödemesi seçimden sonraya kalabilir ve bu sayede vatandaşlar için dikkate değer bir rahatlama sağlanabilir. Torba yasada matrah affına ilişkin bir fırsat verilip verilmeyeceği tartışılsa da henüz bu konunun netlik kazanmadığı biliniyor. Her koşulda, maliyeye ilişkin periyodik güncellemeler, enflasyon muhasebesini kolaylaştırıyor.”

Fonu 5 yıl sermaye olarak tutana vergi avantajı geliyor

Hazırlıkları sürdürülen torba yasada işletmelere, sermayeye ilave edilen enflasyon farkları ve özel fonların 5 yıl süreyle şirket bünyesinde tutulması halinde vergisiz sermaye azaltımı avantajı getiren bir hüküm yer alıyor.

HalkTV

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.