1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Yargıtay'dan emsal eski sevgili kararı: Bunu yapan yandı
Yargıtay'dan emsal eski sevgili kararı: Bunu yapan yandı

Yargıtay'dan emsal eski sevgili kararı: Bunu yapan yandı

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma kararı alan çiftin davasının temyize gitmesinin ardından olaya ilişkin Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı.

A+A-

Erzurum Güncel- Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma kararı alan çiftin davasının temyize gitmesinin ardından olaya ilişkin Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eski kız arkadaşının resimlerini aracının bagajında saklamayı güven sarsıcı davranış kabul ederek yüksek kusur saydı. Bunun üzerine eski sevgilisinin fotoğrafını saklayan koca tazminata mahkum edildi.

Boşanmak üzere Aile Mahkemesi'ne şiddetli geçimsizlik nedeniyle karşılıklı olarak dava açan karı koca, davanın kabulüyle boşandı. Fakat davada lehine tedbir ve yoksulluk nafakası ile maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verilen kadın, olayı Yargıtay'a taşıdı. Davanın Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'ne taşınması ile olaya ilişkin emsal niteliğinde bir karar verildi.

AĞIR KUSUR SAYILDI
Karar davacı-karşı davalı kadın tarafından erkeğin boşanma davasının kabulü, kusur belirlemesi, reddedilen tazminat talepleri ile nafaka miktarı yönünden temyiz edilince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Daire; davalı-karşı davacı erkeğin, eski kız arkadaşının fotoğraflarını arabasının bagajında saklamasının ağır kusur olduğu gerekçesiyle kararı bozdu. Kararda; fotoğraf saklamayı güven sarsıcı davranışı olarak kabul edildiği, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olan olaylarda her iki taraf da kusurlu olmakla birlikte davacı-karşı davalı kadına göre, davalı-karşı davacı erkek daha ağır kusurlu olduğuna hükmetti. Kararda; “Davacı-karşı davalı kadın yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesi ile buna bağlı olarak davalı-karşı davacı kadının tazminat taleplerinin reddi doğru görülmemiştir” denilerek mahkemenin kusur yönüyle hükmünün bozulduğu belirtildi.

ESKİ KOCANIN KARAR DÜZELTME TALEBİ REDDEDİLDİ
Bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerin ise onanmasına karar verildi. Davalı-karşı davacı erkek tarafından süresi içerisinde karar düzeltme talebinde bulundu. Dosyanın yeniden değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Eski kız arkadaşının fotoğrafının saklanmasının güven sarsıcı davranış olduğuna dikkat çekilen kararda; “Toplanan delilerle davalı-karşı davacı erkeğin, eski kız arkadaşının resimlerini arabasının bagajında sakladığı ve bu şekilde güven sarsıcı davranışlar sergilediği anlaşılmaktadır. Bu itibarla davalı-karşı davacı erkeğin karar düzeltme talebinin kabulü ile Dairemizin onama bozma ilamının bozmaya yönelik 2. bendinin kaldırılarak açıklanan şekilde değişik gerekçe ile bozulmasına karar vermek gerekmiştir” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.